Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Ľahkonohý Hicham prejavil srdce leva

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Marocký míliar a už i vytrvalec Hicham El Guerrouj nechcel za nič na svete zostať výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, že aj fenomenálnemu športovcovi niektorý veľký úspech vytrvalo uteká spred nosa. V jeho prípade to platilo doslova, a v najcennejšej .

Dojatému Hichamovi El Guerroujovi priniesli na okamih priamo na plochu Olympijského štadióna dvojmesačnú dcérku Hibu. FOTO - ČTK/AP

Marocký míliar a už i vytrvalec Hicham El Guerrouj nechcel za nič na svete zostať výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, že aj fenomenálnemu športovcovi niektorý veľký úspech vytrvalo uteká spred nosa. V jeho prípade to platilo doslova, a v najcennejšej podobe. Prehra v Sydney 2000 s Keňanom Noahom Ngenym znamenala, že hlboko veriaci moslim vyhľadal pomoc u psychoterapeuta.

Príkladov "nedosiahnuteľných" víťazstiev pre favorita je dosť. Železný vyhral všetko, olympiádu i majstrovstvá sveta trojnásobne, z majstrovstiev Európy má však iba bronz. V Maročanovej tisícpäťstovke utekalo olympijské prvenstvo pred prvým mužom, ktorý bežal míľu pod štyri minúty Britom Rogerom Bannisterom. Vyhlo sa jeho slávnym krajanom Owettovi (ten v Moskve 1980 vyhral osemstovku) i Cramovi. Zlato nezískali svetoví rekordéri Jim Ryun z USA ani Hichamov marocký predchodca a veľký vzor Said Aouita.

El Guerrouj (*14. 9. 1974 v Berkane) sa tomuto nešťastnému výpočtu v utorok vzoprel. Vyhral napínavú tisícpäťstovku za 3:34,15 min. o 12 stotín pred Keňanom Bernardom Lagatom. Paradoxné, skôr nebol favoritom. Maročan po nešťastnom okamihu na OH v Atlante, kde vbiehajúc do posledného kola zavadil tretrou o nohu skúsenejšieho i favorizovanejšieho Alžírčana Morceliho a spadol (napokon skončil 12.), ťahal do OH 2000 neskutočnú sériu s jedinou prehrou v roku 1997. S Dánom s kenským pôvodom Robertom Andersenom.

Po sydneyskom šoku zase víťazil, ako chcel. Až do tejto sezóny. V Ríme zmrazil celý bežecký svet, skončil ôsmy. Na slávnom zürišskom mítingu, poslednom podujatí pred Aténami, podľahol Lagatovi. Odborníci skôr verili Keňanovi, Guerrouj prekonal astmatické problémy, stratil iskru vo finiši.

Predvčerom pokazil začiatok. Dve kolá bežal takmer v strede dráhy, brzdený kenským trojblokom. Potom sa mu podarilo dostať do čela. "El Guerroujovi som veril stopercentne. Naznačili to už rozbehy. Väčšina míliarov, aj tých renomovaných, bežala nesústredene, bez myšlienky. Iba on presne vedel, čo chce. Keď sa vo finále dostal dopredu, nemal Lagat šancu. Na Hichamovi bolo vidieť, ako veľmi chce. Priam iskril, sršala z neho túžba," chválil Maročana Steve Owett, ktorý komentuje aténske súťaže pre kanadskú televíziu. Brit však jedným dychom povedal, že v behu na 5000 m, na ktorý sa Hicham tiež prihlásil, nemá proti Etiópčanovi Bekelemu šancu.

El Guerrouj absolvoval predvčerom životný beh. Muž, ktorý drží svetový rekord z roku 1998 - 3:26,00 min., a tisícpäťstovku zvládal pod 3:30 min. na požiadanie, bojoval ako nikdy. V momente, keď sa zdalo, že stratí, pridal. Ľahkonohý bežec s prívetivým úsmevom sa zmenil na zaťatého leva.

"Atény sú moje mesto. Tu som vyhral svoje prvé majstrovstvá sveta, tu sa mi splnil sen. Gréci sú skvelí diváci, vrátim sa na tento krásny štadión, hocikedy ma o to požiadajú," nadchýnal sa vždy zdvorilý El Guerrouj, hoci tentoraz horel aj úprimným šťastím. Hicham si otvoril srdce. Hovoril a utieral si slzy. "Medailu venujem nášmu kráľovi." To spomína Maročan vždy. Prvý raz mohol šťastne pridať: "A tiež mojej malej Hibe." El Guerroujovi, dojatému ako nikdy, podali dvojmesačné bábätko do rúk priamo na ploche štadióna.

PETER FUKATSCH

Súvisiace články