Ľadová história

Svetlana Kolesárová|28. apr 2011 o 00:00

Keď dnes vychádzajú hokejisti na ľad ako ťažkoodenci do boja, vyzerá takmer ako zázrak, že kedysi mohli hrať len tak naľahko a nepozabíjať sa pritom. Aj ľadové plochy vyzerali ináč, bez strechy, bez mantinelov. Majstrovstvá Európy v roku 1925 sa napríklad

hrali na zamrznutom Štrbskom plese.


obr_1.jpg

Vo francúzskom Chamonix sa v roku 1924 uskutočnili prvé zimné olympijské hry. Na hokejovom turnaji sa zúčastnilo aj mužstvo Československa, vyhral tím zakladateľov tohto športu z Kanady. Za zimnú olympiádu bol Týždeň zimných športov, ktorý bol akousi predohrou letnej olympiády v Paríži, uznaný až dodatočne. Po jeho veľkom úspechu sa zimné olympiády stali najväčším zimným športovým sviatkom pravidelne.

obr_2.jpg

Urodzená spoločnosť sa začiatkom minulého storočia rada zabávala aj na korčuliach. V Dobšinskej ľadovej jaskyni mali k dispozícii 7171 štvorcových metrov ľadovej plochy.

obr_3.jpgPrvé pokusy s hokejkami a loptičkou na ľade v Tatranskej Lomnici na historickej pohľadnici.

obr_4.jpgNa Štrbskom plese sa v dvadsiatych rokoch minulého storočia aj krasokorčuľovalo, veľký dôraz sa vtedy kládol na povinné cviky.

obr_5.jpgO popularite korčuľovania v začiatkoch 20. storočia hovorí aj to, že ľadové plochy sa v zime tvorili všade, kde sa dalo – v tomto prípade na kúpalisku v Poprade.

obr_6.jpgJubilejné desiate majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji v januári 1925 sa pôvodne mali konať na prírodnom ľade v Prahe. Zabránil tomu však odmäk, a tak sa vrcholné podujatie presunulo na zamrznuté Štrbské pleso. Pred začiatkom šampionátu zasypali ľadovú plochu dve snehové búrky, za pomoci armády sa však sneh podarilo odstrániť. Po druhom zápase prišlo náhle oteplenie a ďalšia snehová búrka. Zostávajúce štyri zápasy organizátori presunuli na prírodný ľad tenisových kurtov v Starom Smokovci. Zlato získalo Československo pred Rakúskom, Švajčiarskom a Belgickom.

Nachádzate sa tu: