02.08.2021 02:00
Deň 10
Tokio 2020
Koniec

Bojí sa, že skončí v pracovnom tábore. Bieloruskej atlétke ponúkajú pomoc aj Poliaci

Kryscina Cimanovská.
Kryscina Cimanovská. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|2. aug 2021 o 10:23

Ponuku na pomoc dostala od viacerých krajín.

TOKIO. Bieloruská atlétka Kryscina Cimanovská je podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v bezpečí. Hovorca MOV Mark Adams informoval, že nocovala v hoteli na tokijskom letisku Haneda.

Dvadsaťštyriročnú športovkyňu údajne nútili vrátiť sa do vlasti po tom, ako kritizovala funkcionárov bieloruskej výpravy.

Cimanovská sa na letisku prihlásila do rúk japonskej polície. Aj momentálne je v starostlivosti úradov, MOV požiadal o písomné stanovisko národný olympijský výbor Bieloruska. Bežkyni ponúkol pomoc pri ďalších krokoch, ktoré plánuje urobiť.

Pomoc ponúkajú viaceré krajiny

Podľa Nippon TV bude hľadať azyl v Nemecku, noviny Tokyo Sport zasa uviedli, že chce zamieriť do Rakúska. Český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek jej už v nedeľu ponúkol vízum.

Atlétke medzičasom ponúklo pomoc susedné Poľsko. "Ponúkli sme humanitárne vízum Kristine Cimanovskej, ktorej Lukašenkov režim nariadil vrátiť sa z OH naspäť do Minska. Ak by mala záujem, môže slobodne pokračovať v športovej kariére v Poľsku,“ uviedol v nedeľu večer podľa webu sport.pl. predstaviteľ poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Przydacz.

Bieloruská opozícia obvinila režim prezidenta Alexandra Lukašenka z pokusu o únos Cimanovskej. "Naši predstavitelia s ňou hovorili v noci a uistila ich, že sa cíti v bezpečí. Chystali sa s ňou hovoriť opäť v pondelok ráno a zistiť, čo plánuje ďalej.

Vyzeralo to, že patrí ku skupine bieloruských športovcov, ktorí opúšťajú Tokio. Situácia však nebola úplne prehľadná," povedal Adams. Cimanovská podľa agentúry TASS nenastúpila na nedeľný let tureckých aerolínií do Istanbulu.

Žiadala o pomoc MOV

Cimanovská mala súťažiť v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Pred niekoľkými dňami uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie výpravy za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že bude reprezentovať aj v štafete 4x400 metrov.

"Žiadam MOV o pomoc. Vyvinuli na mňa tlak a snažili sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol," napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram.

Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu - psychológ a jeden predstaviteľ národného olympijského výboru Bieloruska. Na letisku sa však obrátila na políciu.

Bieloruský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z OH stiahli pre jej "emocionálny a psychický stav" a že sa nepredstaví v behu na 200 metrov ani v štafete 4x400 m. Podľa pravidiel OH 2020 musia športovci odísť z Tokia do 48 hodín po konci svojich súťaží.

Návratu do Bieloruska sa údajne bránila, pretože sa bála, že by ju po príchode do vlasti poslali do pracovného tábora. Cimanovská sa domnieva, že príkaz na jej vylúčenie z bieloruského tímu prišiel od niekoho priamo z Minska.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Bojí sa, že skončí v pracovnom tábore. Bieloruskej atlétke ponúkajú pomoc aj Poliaci