Krajčík na MS vo Fínsku sám reprezentoval slovenských orientačných bežcov

Sportnet|23. júl 2013 o 00:00

Jediným zástupcom Slovenska na seniorských majstrovstvách sveta v okolí fínskeho mesta Vuokatti bol 26-ročný Michal Krajčík.

KOŠICE. Jediným zástupcom Slovenska na seniorských majstrovstvách sveta v okolí fínskeho mesta Vuokatti bol 26-ročný Michal Krajčík z klubu orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice. Na strednej trati sa kvalifikoval do 45-členného finále, v ktorom na 6,3 km trati s prevýšením 245 m s 19 kontrolami skončil časom 45:54 min. na 35. mieste. Majstrom sveta sa stal Rus Novikov za 37:45 min. pred Francúzom Gueorgiou a tretí skončil Švéd Bergman. Z kvalifikácie šprintu sa nekvalifikoval do finále. Po návrate domov nám odpovedal na tieto otázky.

Aká bola organizácia svetového šampionátu a v akých terénoch sa súťažilo?

„Organizácia MS bola na vysokej úrovni a všetko fungovalo bezchybne. Terény boli rôznorodé. Na dlhej trati sa bežalo v rýchlom mierne zvlnenom ihličnatom lese s čiastočne bažinatým podkladom. Kvalifikácia šprintu sa odohrávala v rekreačnej chatovej oblasti s častými vegetačnými detailami (živé ploty, kríky), finále šprintu bolo situované do mestečka Sotkamo a náročnosť priestoru bola zvýšená 47 umelo vybudovanými dočasnými plotmi.
Moja hlavná disciplína – stredná trať – sa bežala vo fyzicky aj mapovo náročnom kopcovitom teréne s čučoriedčím pod nohami a vo finále aj s častými popadanými stromami, ktoré sťažovali beh. Po orientačnej stránke v teréne dominovali vrstevnicové detaily a nepravidelne rozmiestnené morénové balvany. Podobný terén máme u nás na Štrbskom Plese.“

Čo Ťa zaujalo na tejto severskej krajine?

„Kvôli blízkosti k polárneho kruhu tu slnko skoro nezapadalo, čo mierne sťažovalo spanie. Zaujímavý bol aj vzťah miestnych obyvateľov k športu, keďže každý deň bolo okrem účastníkov MS vidieť v okolí Vuokatti masy športovcov rôzneho veku a výkonnosti. Tí praktizovali beh, lyžovanie na kolieskových lyžiach, korčuľovanie, Nordic walking, alebo aj bežecké lyžovanie v špeciálnom tuneli, kde sa dá na 1250–metrovom okruhu celoročne trénovať na snehu pri teplote -5 stupňov."

Ako si spokojný so svojimi výsledkami?

„Vzhľadom k nepriaznivému vývoju v poslednom mesiaci pred MS, spôsobenom zranením achilovky, som spokojný. Výpadok rýchlostného tréningu bolo cítiť hlavne na šprinte, kde sa mi aj napriek dobrému mapovému výkonu na orientačne jednoduchšej trati nepodarilo kvalifikovať do finále. Na strednej trati som podal v kvalifikácii výborný mapový výkon a trať som si doslova užíval, keďže to bol jeden z najkrajších terénov, v akom som kedy bežal. Vo finále ma mrzí skoro 2–minútová chyba na tretiu kontrolu, ktorá ma stála pár miest a takisto sa prejavila na ďalšom výkone počas pretekov. Mojím cieľom bolo konečne preniknúť do elitnej 30-ky, čo sa mi nepodarilo, teda aspoň mám motiváciu do budúcoročných MS v Taliansku.“

Aké máš najbližšie súkromné a športové plány?

„Od septembra plánujem nastúpiť na doktorandské štúdium na Ekonomickú fakultu TU v Košiciach, vďaka čomu sa, dúfam, budem môcť naďalej venovať vrcholovému športu. Takisto by som si rád doliečil achillovku, ktorá mi komplikuje prípravu. Športovými vrcholmi budúcoročnej sezóny by mali byť júlové MS v Taliansku a augustové akademické MS v Čechách.“

Domov»Sportnet na východe»Krajčík na MS vo Fínsku sám reprezentoval slovenských orientačných bežcov