Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Jurmemik už žiada iba jedno - dôstojne dohrať kvalifikáciu

TASR|8. jún 2003 o 12:00

Bratislava 8. júna (TASR) - Sobotňajšia prehra s Tureckom na Tehelnom poli v Bratislave prakticky zabuchla slovenskej futbalovej reprezentácii dvere ...

Bratislava 8. júna (TASR) - Sobotňajšia prehra s Tureckom na Tehelnom poli v Bratislave prakticky zabuchla slovenskej futbalovej reprezentácii dvere na záverečný turnaj EUR0 2004 v Portugalsku. Teoretická šanca aspoň na barážové miesto v 7. skupine síce ešte žije, ale neverí jej ani tréner Ladislav Jurkemik. Podľa neho stratil slovenský futbal na medzinárodnej scéne ďalšie dva roky a nezostáva mu nič iné, ako kvalifikáciu dohrať so cťou.

"Už po žrebe bolo jasné, že najväčšími ašpirantami na postup z našej skupiny budú Turecko a Anglicko. Žiadna senzácia z našej strany sa nekonala, pri reálnom pohľade na stav vecí už postúpiť nemôžeme a tak chceme iba dôstojne dohrať kvalifikáciu. Budeme reprezentovať Slovensko a aj to musí byť pre všetkých hráčov veľká motivácia," tvrdí Jurkemik, ktorý bezprostredne po prehre 0:1 gratuloval svojmu tureckému kolegovi Senolovi Günesovi k postupu na európsky šampionát. "Malá šanca ešte existuje aj pre nás, vo futbale sa môže stať všeličo, ale pri pohľade na aktuálnu tabuľku to nevyzerá s postupom reálne. Museli by sme vyhrať v Anglicku a ani to ešte nič nezaručuje," dodal slovenský kormidelník s tým, že v stredu Middlesbrough budeme hrať tak "aby sme si neurobili hanbu".

Slovenská reprezentácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou opäť nedostane na vrcholné podujatie, čo už je prehnane obohratá pesnička. Každá kvalifikácia prináša rovnaký obraz - s topfavoritmi nedokáže (až na minimum výnimiek) Slovensko zabodovať ani na domácej pôde a tak o účasti na MS či ME môže iba snívať. "Je škoda, že sa proti silným súperom stále nedokážeme presadiť. Neviem, kde je to zakliate. S Anglickom i Tureckom sme hrali doma vyrovnané partie, ale nedokážeme dať z dvoch šancí dva góly a práve o premieňaní šancí je súčasný futbal. Keby sme v sobotu dali Turkom prvý gól my, bol by to úplne iný zápas. Sústredili by sme sa už iba na protiútoky, takto sme museli kombinovať a tvoriť, čo nás stálo veľa síl. Šancí na strelenie gólu sme však mali neúrekom a to považujem asi za jediné pozitívum tohto zápasu. Mali sme ich premeniť," povzdychol si Jurkemik.

Hoci slovenskí futbalisti museli hrať v sobotu proti Turkom na víťazstvo, na zápas nastúpili prakticky s jediným klasickým útočníkom Szilárdom Némethom. Na hrote ho mal síce dopĺňať v základnom rozostavení trochu stiahnutý Vladimír Janočko, ale často boli ofenzívni Slováci proti presile súpera na jeho polovici bezmocní. "Chcel som dať Janočkovi šancu skúsiť to, čo hráva aj v Austrii. Tam operuje hneď za hrotovými hráčmi a aj teraz bol prakticky našim druhým útočníkom. Spravil dve-tri dobré akcie, ale malo toho byť viac. Od neho, ale napríklad aj od Németha som očakával, že sa proti Turkom výraznejšie presadia," hľadal Jurkemik nedostatky v sobotňajšom výkone, ktorý globálne označil za dobrý. "Tretiemu mužstvu sveta sme sa herne vyrovnali, vytvorili sme si šance. Forma niektorých hráčov však nebola taká, akú mali v domácom zápase s Anglickom. V obrane sme navyše hrali na začiatku až príliš nervózne, čo súper hneď potrestal. Chýbali mi v našej hre prieniky po krídlach, nebezpečné centre pred bránku súpera. Napriek tomu sme donútili hostí siahnuť na dno síl," myslí si Jurkemik.

Po voľnejšom pozápasovom dni odletí už v pondelok ráno výprava slovenských futbalistov do Anglicka, kde v stredu v Middlesbrough nastúpi proti domácemu tímu. "Tlak na hráčov už nebude taký veľký ako doteraz a to môže byť naša výhoda. Skúšať už nemáme veľmi koho, tak sa tam predstavíme s tým najlepším, čo momentálne máme k dispozícii. Dúfam, že zohráme dôstojný zápas a hráči sa po ňom nebudú mať za čo hanbiť...," dodal tréner slovenskej reprezentácie.

mp

Súvisiace články