Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Jurčenková sa cítila ako obor, Varga sa zasnúbil na Havaji

Romantika sťaby vyšitá. Na slávnych brazílskych plážach. (Autor: archív D. B.)
Daniel Dedina, Patrik Fotta|Publikované 24. aug 2016 o 22:00

Štyria športovci z východu relaxovali v dosť netradičných destináciách. Kde?

KOŠICE. Leto sa skláňa do svojej záverečnej fázy. Ešte viac to platí v prípade športovcov, ktorí už v tomto období naplno zarezávajú a preto majú dovolenkové obdobie zväčša oproti bežnému kalendáru posunuté o čosi dopredu.

Porozprávali sme sa so štyrmi východniarmi, ktorí sa rozhodli dopriať si trocha relaxu v pre našinca nie úplne tradičných destináciách.

Do ďalekého sveta sme nazreli prostredníctvom basketbalistky Anny Jurčenkovej, hokejistov Dalibora Bortňáka, Tibora Vargu a volejbalistu Martina Sopka ml.

Jurčenkovú v Guatemale ohromila príroda a sopky

Jedna z opôr ženského basketbalového tímu Good Angels Košice Anna Jurčenková, ktorá v uplynulej sezóne dopomohla košickému celku k 13. majstrovskému titulu, zažila v lete zaujímavú dovolenku v ďalekej Guatemale.

„Bola som tam aj s cestou asi tri týždne a musím povedať, že je tam úplne iný svet. Pre mňa to bola skvelá príležitosť tam ísť za kamarátkou, ktorá mi tam poukazovala krajinu a som veľmi rada, že som tam bola, aj keď to bolo z pohľadu cestovania dosť náročné. Je to nádherná krajina, sú tam iní ľudia, iný život a časť krajiny je dosť nebezpečná, no zároveň krásna,“ povedala Jurčenková.

Dôvodom, pre ktorý si košická pivotka vybrala práve Guatemalu, je kamarátka, ktorá tam žije s manželom a tiež chuť spoznať novú exotickú krajinu.

„Celé sa to zbehlo veľmi rýchlo, vôbec som to nemala vopred naplánované. Skvelé bolo, že som si len sadla s kamarátkou a jej manželom do auta a všetko mi poukazovali. Pochodili sme kade-tade. Ja osobne som ešte v Amerike nikdy nebola, navyše v takej zaujímavej krajine, takže som rada, že som sa na to dala.“

Obyvatelia Guatemaly hovoria prevažne po španielsky a 60 percent je rímskokatolíckeho vierovyznania.

„Ľudia tam boli veľmi milí a priateľskí. Záleží však od toho, s kým sa tam človek stretáva. Ja som tam bola s prisťahovalcami, ktorí sú tam už v podstate štvrtá generácia, všetci hovorili španielsky. V niektorých okolitých dedinkách žijú ešte pôvodní obyvatelia alebo Indiáni. Oni boli úplne maličkí a tým, že ja som taká vysoká, tak to bolo celkom komické. Oni sa snažili hlavne predať svoj tovar na trhoch. Ja som sa tam cítila dobre a bezpečne, aj keď sa hovorí, že v noci nie je dobré chodiť osamote, lebo sa môže niečo prihodiť, ale to je podobné aj v iných krajinách a u nás,“ povedala Jurčenková.

Domov si samozrejme priniesla aj rôzne suveníry, ktoré jej budú pripomínať nevšednú dovolenku.

„Človek je limitovaný váhou batožiny, ale zopár drobností som si priniesla. Niečo som podávala rodine a kamarátom. Väčšina ručne vyrobených vecí, ktoré tam ponúkajú hýria farbami, či už sú to rôzne koberce alebo prestierania, tak niečo podobné som si priniesla domov.“

Guatemala je známa aj výskytom viacerých sopiek, pričom je skoro nemožné pri potulkách krajinou vyhnúť sa im.

„Sú tam doslova na každom rohu. Všade, kam som sa pozrela, bola sopka. Dokonca som aj videla činnosť v jednej z nich, nie práve lávu, ale vychádzajúci dym, bolo to krásne,“ povedala Jurčenková, ktorá ochutnala aj tradičnú kuchyňu.

„Pre nich sú typické najmä raňajky. Musí tam byť vajíčko v akejkoľvek forme. K tomu sa dávajú posúchy z ryžovej múky plus musí tam byť kaša z tmavej fazule, ktorá vyzerá zvláštne, ale chutí dobre. Ako dezert tam jedávajú nie klasický banán, ale trochu iný, ktorý vyprážajú a na to sa dáva smotana. Takže toto celé tam jedia na raňajky a dokonca to majú aj ako menu v McDonalde.“

Zvláštna kombinácia, ktorú majú Guatemalčania radi, je spojenie paradajkového pretlaku a piva. „Dávajú do toho aj nejaké korenia a to pijú takmer všade. Ja osobne som skôr zástanca čistého piva. Zbytočne do toho ešte niečo dávať,“ pousmiala sa Jurčenková.

Tradičné guatemalské raňajky. Anke Jurčenkovej chutili. (Autor: archív A. J.)
Výhľad na nezaplatenie. Krása prírody človeka v Guatemale pohltí. (Autor: archív A. J.)
Vodopád v Guatemale. Zaujme množstvo turistov. (Autor: archív A. J.)

Bortňák oddychoval v predolympijskom Riu

Exotickú dovolenku prežil tohto roku aj hokejista Dalibor Bortňák, ktorý uplynulú sezónu odštartoval v drese HC Košice. V jej priebehu si to potom namieril do Banskej Bystrice, kde sa v závere sezóny spolu s mužstvom baranov tešil zo zisku striebornej medaily.

„Priateľka trávila štúdium v Brazílii, dovolenku sme sa preto rozhodli tráviť práve tam. Po skončení všetkých povinností, súvisiacich s historickým úspechom bystrického hokeja, sme sa stretli v Riu de Janeiro a pobudli tam desať dní,“ prezradil dobre stavaný center.

Počas pobytu vo vzdialenej destinácii sa vôbec nenudili. Videli toho viac než dosť a neobišli ani najznámejšie dominanty mesta.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Ďalší autori: Daniel Dedina

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.