Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Jendrišek už kope za Freiburg, v sobotu možno premiéra

Erik Jendrišek (v strede) ešte so spoluhráčmi v Schalke. (Autor: SITA/AP)
Ladislav Harsányi|20. jan 2011 o 20:54

Už má za sebou prvý tréning vo Freiburgu. Erik Jendrišek tam prestúpil zo Schalke. Zmluva znie na dva a pol rok plus opcia. Prestupová suma je neoficiálne 900-tisíc eur.

Už má za sebou prvý tréning vo Freiburgu. Erik Jendrišek tam prestúpil zo Schalke. Zmluva znie na dva a pol rok plus opcia. Prestupová suma je neoficiálne 900-tisíc eur.

BRATISLAVA. Za celú jeseň mu v Schalke dali v bundeslige možnosť zahrať si dohromady pol hodinu. Nečudo, že chcel odísť.

„Nikdy som sa nebál konkurencie a uznal som, keď hrali lepší. V Schalke však nebol konkurenčný boj, tréner nás totiž niektorých odpísal. Museli hrať tí, ktorí stáli veľa peňazí, nuž to strácalo zmysel. Presiahlo to únosnú mieru, preto som to takto riešil," vysvetľoval pre SME Erik Jendrišek svoj odchod z Gelsenkirchenu.

Rodinný klub

Už vo štvrtok si zatrénoval v svojom novom tíme SC Freiburg, ktorý je momentálne na šiestej priečke bundesligy. Podpísal s ním dva a pol ročnú zmluvu s ročnou opciou. Pôvodne bolo v hre iba hosťovanie.

„Je to menší klub, ktorý pracuje na rodinnej báze, niečo také, čo som zažil v Kaiserslauterne. Mediálny tlak nie je taký silný, ale ani nenakúpia hráčov za 40 miliónov," zdôvodnil Jendrišek svoju voľbu medzi niekoľkými ponukami. „Chcel som zostať v Nemecku, pre mňa je zaujímavejšie hrať v bundeslige, ako trebárs o desiate miesto v Turecku," dodal.

„O hráča sme sa usilovali už začiatkom súťažného ročníka. Jendrišek je mladý, skúsený, má istú ranu a pasuje do nášho tímu. Sme presvedčení, že ide o perspektívnu kúpu," cituje domovská stránka SC Freiburg športového riaditeľa Dirka Dufnera.

Debut možno už v sobotu

Premiéra Jendriška by mohla prísť už v sobotu proti 1. FC Norimberg. „V tejto chvíli ešte neviem povedať, či sa tak stane. Zatiaľ som ho videl iba v jednom tréningu," povedal pre Kicker tréner Freiburgu Robin Dutt.

„Je rýchly, má výbornú ľavačku, veľmi nebezpečný útočník. A mám dojem, že ľudsky sa k nám tiež dobre hodí," charakterizoval kouč svojho nového zverenca. Podľa magazínu Kicker prejde na konto Schalke za hráča 900-tisíc eur.

„Nemcom" je Jendrišek už od roku 2006. Šikovný, rýchly krídelník začínal v Hannoveri 96, pokračoval v 1. FC Kaiserslautern, potom v Schalke a teraz otvára už štvrtú kapitolu s nemeckým domicilom.

Potiahne s Cissém?

Vo Freiburgu by mohol vytvoriť útočnú dvojicu s Pappisom Dembom Cissém, s pätnástimi gólmi streleckým lídrom bundesligy. Ten dal 55,6 percenta všetkých gólov tímu v aktuálnej sezóne.

Kým Senegalčan je hrotovým útočníkom a hráčom do kombinácií, Jendrišek skôr typ krídelníka a do kontier, nuž by sa mohli dobre dopĺňať. "Sú viaceré možnosti, mám už odskúšané z iných klubov hrať s takýmto útočníkom ako on. A doposiaľ to vždy klapalo," vraví slovenský futbalista.

Podľa slov trénera Dutta je použiteľný aj na krídle pri trojčlennom útoku. "Tréner ma pozná ešte z čias môjho pôsobenia v druhej lige v Hannoveri, keď v nej hrával aj Freiburg. Vie, čo dokážem, no budem to musieť znova ukázať na ihrisku. Nič nedostanem zadarmo," hovorí Jendrišek.

Kanonier Freiburgu Cissé je momentálne pre svalové zranenie vyradený z hry a môže to trvať dva-tri týždne. V tíme Freiburgu je v týchto dňoch priam neskutočný lazaret. Na zozname zranených či chorých (viacerých napadol chrípkový vírus) sa ocitlo až pätnásť hráčov.

„V takejto situácii ma prijali s otvorenou náručou," smeje sa Jendrišek. Ani on však nie je úplne zdravý. „Pred dvoma dňami som ešte aj ja ležal s horúčkou v posteli," vraví ešte stále trochu prechladnutý a kašlajúci slovenský útočník.

„V tejto chvíli sa necítim na to, aby som vybehol na zápas, no do soboty ešte zostáva pomerne veľa času," reagoval na otázku, či sa zdravotne cíti na prípadnú sobotňajšiu premiéru.

Po prvom tréningu uňho prevládali dobré pocity. „Po ňom som s trénerom absolvoval taktické záležitosti, na videách mi vysvetľoval, akým systémom hrá mužstvo a o čo im ide. Prvé dojmy sú dobré a dúfam, že všetko pôjde takto ďalej," vyslovil sa hráč.

V tíme mu pridelili dres s číslom devätnásť. "Myslím, že takéto číslo som ešte nikdy nemal. Moje obľúbené už boli obsadené, no až tak si na tom nezakladám. Môžem hrať hoci aj číslom 99, len aby som hrával."

Presne tak. Pre neho bude najdôležitejšie, aby pravidelne hrával. „Verím, že konečne naplním svoje očakávania, ako aj Freiburgu," uzavrel Jendrišek.

Súvisiace články