Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Japonca pre olympiádu vysťahovali, teraz ho to čaká opäť

(Autor: SITA/AP)
SITA|15. sep 2013 o 16:30

Ak ma presťahujú niekam, kde nebude obchod s tabakom, môj život stratí zmysel, posťažoval sa Kohei Jinno.

TOKIO. Úspešná kandidatúra Tokia na olympijské hry v roku 2020 zďaleka nie všetkých obyvateľov Japonska napĺňa radosťou a hrdosťou.

Ďalšie stavby, ďalšie sťahovanie

Jedným z tých, ktorí to vidia úplne inak, je 79-ročný Kohei Jinno. Starček sa dobre pamätá, ako sa v roku 1964 musel vysťahovať zo svojho domu, ktorý padol za obeť výstavbe olympijského štadióna a olympijského parku pri prvej úspešnej kandidatúre Tokia.

Po polstoroční sa situácia zrejme zopakuje. Jinno už dostal avízo, že sa musí opäť sťahovať. Japonci sa totiž rozhodli pre prestavbu olympijského štadióna a celý apartmánový komplex Kasumigaoka aj s príslušnou infrašktúrou bude musieť ustúpiť týmto zámerom.

"Nechcem sa pozerať na olympijské hry. Hlboko vo vnútri cítim odpor voči tejto zbytočnej akcii," povedal Jinno pre AFP.

Chce to obchod s tabakom

Predstavitelia Tokia už obyvateľom príslušnej mestskej časti oznámili, že vzhľadom na búracie práce spojené s prípravami OH 2020 sa musia presťahovať do iných bytových komplexov, ktoré im mesto ponúklo.

Až tretina z takto nútene presídlených ľudí má vyše 70 rokov. Jinno si myslí, že zvykať si na nové v jeho veku prakticky vôbec nie je možné.

"Ak ma presťahujú niekam, kde nebude obchod s tabakom, môj život stratí zmysel," posťažoval sa dlhoročný obyvateľ Tokia.

Keď sa v roku 1964 musel prvý raz vysťahovať, tri roky čakal, kým mu pridelili ubytovanie v komplexe Kasumigaoka. Tam strávil viac než polovicu života a teraz odtiaľ musí odísť.

Jinno je presvedčený, že obrovské prostriedky, ktoré Tokio vrazí do olympijských príprav, by mali byť použité na nápravu obrovských škôd, ktoré najmä na severovýchode krajiny spôsobilo pustošivé cunami.

Miliardy do výstavby športovísk

Hlavné mesto Japonska plánuje na účely OH 2020 investovať 400 miliárd jenov vrátane výstavby a rekonštrukcie olympijských objektov, dediny pre športovcov a mediálnych centier. Až 20 z 35 športovísk bude nanovo postavených.

Spolu s opravou ciest by mala výstavba stáť 5,5 mld. dolárov.

Korunu všetkému by chceli Japonci nasadiť výstavbou supermoderného štadióna pre 80 000 divákov a posuvnou strechou, na ktorý vyčlenili 1,3 mld. dolárov. Mala by mať tvar cyklistickej helmy a stáť na mieste starého štadióna.

Súvisiace články