Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová.
Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|7. mar 2021 o 18:15

Američanka tvrdí, že ju chceli vykoľajiť.

JASNÁ. „Musím sa poďakovať Jane Palovičovej, že organizátori v piatok vymenili poradie disciplín,“ vyhlásil Igor Vlha.

Otec Petry Vlhovej zložil poklonu riaditeľke pretekov Svetového pohára v Jasnej. V sobotu sa namiesto obrovského slalomu šiel slalom.

„Pozrite sa, nemôžeme povedať, že by to bolo úmyselne,“ naznačila Palovičová.

Rozhodujúce slovo mal Peter Gerdol, hlavný riaditeľ ženských pretekov Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

„Vypočul si predpovede počasia od meteorologičky, ktorá mu to v angličtine vysvetlila. On však pozná Jasnú, bol tu na viacerých Európskych pohároch. Vie, čo je hmla v Jasnej," pokračovala Palovičová.

V Jasnej to vedia urobiť 

Navyše, začínať Svetový pohár slalomom je z organizačného hľadiska vždy riziko. Ľudia v Jasnej to však zvládli.

Aj preto z viacerých strán počúvali slová chvály.

„Robili sme pre všetky pretekárky rovnako. Tie boje boli úžasné. Naša práca vyšla na sto percent. A celý svet vidí, že Jasná je dobrá a vieme to robiť,“ vravela Palovičová.

Bolo to ešte pred tlačovou konferenciou Mikaely Shiffrinovej, ktorá obvinila organizátorov, že pred jej druhou jazdou opravovali bránku náročky dlho.

„Petra je dosť dobrá lyžiarka na to, aby vyhrala preteky sama. Nepotrebuje takéto neprofesionálne správanie. Ja to neovplyvním, ona to neovplyvní, ale niekto si povie – je vo vedení, skúsme niečo vymyslieť,“ vravela Shiffrinová.

Aj Vlhová mala pred svojou jazdou prerušené preteky. Obe približne na dve a pol minúty. Boli tak v rovnakej situácii.

Organizátori boli smutní 

Po vyjadrení Američanky boli organizátori Svetového pohára v Jasnej smutní a sklamaní. Veľmi ich mrzelo, že si Shiffrinová myslela, že také niečo by spravili náročky.

Najmä po dlhých mesiacoch príprav, ktoré ich stáli veľa energie a námahy.

„Usporiadať Svetový pohár je náročné. Pripravili sme kvalitnú súťažnú i tréningovú trať a posunuli to na vyššiu úroveň,“ naznačila Palovičová.

Už pred piatimi rokmi počúvali organizátori slová chvály. Aj preto sa čakalo, že Svetový pohár v Jasnej sa bude konať častejšie.

Špekulovalo sa, že sa preteky v Jasnej budú striedať každú sezónu s pretekmi v českom Špindlerovom Mlyne.

Zatiaľ sa to však nepotvrdilo.

„Tieto preteky majú svoje miesto. Kalendár pretekov sa však robí päť rokov dopredu. Mali by sme sa striedať so Špindlom. Určite by sme mali mať preteky častejšie,“ dodala.

Mužské preteky v Jasnej? 

Istotou je, že sa do Jasnej vráti Európsky pohár, ktorý je v druhej výkonnostnej kategórii hneď za Svetovým pohárom.

„Je náročné sa prebojovať do kalendára Svetového pohára, ale tento rok sme urobili veľký krok, aby sme to tu mohli mať čo najskôr,“ myslí si Palovičová.

Pomáhajú k tomu aj výsledky Vlhovej, ktorá v posledných rokoch patrí medzi najlepšie svetové lyžiarky. A túto sezónu bojuje aj o veľký glóbus.

„Všetko je to taká skladačka,“ poznamenala riaditeľka pretekov.

Slovenský lyžiar Adam Žampa si dokonca myslí, že by sa v Jasnej raz mohli uskutočniť aj mužské preteky vo Svetovom pohári.

„To je už trochu veľká úroveň. Aj keď dievčatá dnes po tréningovej jazde povedali, že trať je taká tvrdá, že ešte jeden deň a môžu tu jazdiť aj muži,“ doplnila Palovičová.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).