Piatok, 3. decembra, 2021Meniny má Oldrich

Isinbajevová v spore o zákon o homosexuáloch podporuje Putina

Isimbajevová v objatí so súperkami. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|15. aug 2013 o 18:40

Sme Rusi, možno iní ako Európania, vraví atlétka.

MOSKVA. Švédska skokanka do výšky Emma Greenová Tregarová protestovala na atletických MS v Moskve neobvyklým spôsobom proti novému ruskému zákonu, ktorý diskriminuje homosexuálov.

V kvalifikácii súťaže skákala s nechtami vo farbách dúhy, ktorá je symbolom hnutia homosexuálov a lesbičiek. Jej krajanka Moa Hjelmerová zvolila rovnakú formu protestu v rozbehoch na 200 m. "Šport má niečo spoločné s rešpektom k iným. Preto si myslím, že to bolo milé gesto," citovala Greenovú Tregarovú agentúra dpa.

Ruská majsterka sveta v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová akciu Švédok označila za neúctivú. "Sme Rusi. Možno iní ako Európania, ale nenadraďujeme naše zákony nad ich. Podporujem našu vládu," reagovala 31-ročná atletka.

Prezident Ruska Vladimir Putin podpisom v júni schválil zákon, ktorý postihuje najmä šírenie informácií o "netradičnej orientácii" medzi mladistvými. Aktivisti vyzývajú na bojkot ZOH 2014 a na ich strane stojí aj prezident Spojených štátov amerických Barack Obama.

O detailné vysvetlenie zákona už minulý týždeň požiadal aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV), neskôr sa pridala aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), keďže Rusko má organizovať aj svetový šampionát vo futbale v roku 2018.

Súvisiace články