Piatok, 6. augusta, 2021Meniny má Jozefína

Hrbatý: Djokovič nebol v sezóne horší ako Nadal

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|12. nov 2013 o 15:54

Djokovič s Nadalom sú najlepší, v open ére odohrali už rekordný 39. zápas. Lepší je stále Španiel

Srbský tenista prežil dokonalý koniec roka. Vyhral všetky veľké halové turnaje. Nadala zdolal dvakrát a naznačil mu, že nie je na vrchole rebríčka osamotený.

BRATISLAVA. Dvadsaťdva víťazných zápasov v rade, štyri triumfy vrátane Turnaja majstrov. To je vizitka konca sezóny Novaka Djokoviča.

Zdalo sa, že po víťaznom finále na US Open mu Rafael Nadal postupne utečie na čele rebríčka o veľa bodov. Nakoniec vedie len o deväťsto bodov. V praxi to znamená, že boj o svetovú jednotku bude zaujímavý už od začiatku roka.

„Na US Open sa začalo ukazovať, že hrá Djokovič oveľa lepšie. Možno ešte naňho vplývalo nevydarené leto. No len čo začal hrať dobre, už to nepustil. Nadala výborne tlačil a naháňal po kurte. Okrem toho mal vynikajúcu úspešnosť servisu,“ povedal SME Dominik Hrbatý.

Djokovič dominoval

V samotnom londýnskom finále bol Srb od začiatku lepším hráčom. Španielsky ľavák mal náznaky, ako keď dotiahol z 0:3 na 3:3, ale Djokovič sa vždy skoncentroval a vyhral pomerne jasne 6:3 a 6:4.

Na Turnaji majstrov obhájil titul, celkovo ho vyhral tretíkrát a okrem odmeny 900-tisíc dolárov zobral aj špeciálnu miliónovú prémiu za to, že vyhral všetkých päť zápasov.

„Naše zápasy sú veľmi vyrovnané, raz vyhrá jeden, potom druhý. Obaja sa tlačíme na hranicu možností. Rafa urobil pokrok na tvrdom povrchu, hrá vo vnútri kurtu a útočnejšie. Stal sa kompletnejším hráčom,“ pochválil súpera pre akreditované médiá srbský tenista.

„Vo finále som nemal nárok. Nole bol o triedu lepší, gratulujem mu,“ kontroval mu Nadal.

Nadal v hale nestíha

Do finále Turnaja majstrov sa dostal druhýkrát, podobne ako v roku 2010 neuspel.

„Hala je rýchlejšia. Vnútri je in akustika, z čoho má človek hneď pocit, že to je rýchlejšie. Nadalovi to prekáža. Mnohokrát nestíha tak ako vonku, jeho údery sú kratšie a nehrá to tak precízne. V hale sú ideálne podmienky, čo mu až tak nevyhovuje,“ dodal Hrbatý.

Obaja hráči posunuli svoju rivalitu zas o stupeň vyššie. Doteraz hrali spolu 39-krát, čo sa žiadnym hráčom v open ére nepodarilo. Španiel naďalej vedie 22:17.

„Ľudia možno vnímajú za najlepšieho v roku Nadala, ale obaja hrali celú sezónu výborne,“ pokračoval Hrbatý.

Chce aj Davisov pohár

Djokovič môže sezónu zakončiť triumfom v Davisovom pohári. Srbi cez víkend privítajú v Belehrade Čechov.

„Som vyčerpaný, ale proti Čechom sa zmobilizujem,“ povedal srbský tenista.

Koniec roka zakončil lepšími výkonmi aj Roger Federer, ktorý postupom do semifinále ukázal, že ešte má na najlepších. V semifinále proti Nadalovi však robil veľa nevynútených chýb.

„Federer je už za svojím vrcholom a mladí chalani sú od neho rýchlejší. Okrem toho sú veľmi skúsení a hrajú takticky dobre. Touto kombináciou sú ďaleko pred Rogerom, ktorý stratil rýchlosť a bude to mať už len ťažšie,“ dodala bývalá slovenská jednotka.

Hrbatý však neuznáva kritiku, ktorá posiela Švajčiara do športového dôchodku.

„Na jednej strane je tenis o štatistikách, ale aj o radosti. Kritikov by som sa opýtal, či by skončili s niečím, čo im prináša peniaze a stále ich to baví. Veľa ľudí to nechápe, ale o tom to je. Stále je dobrý a baví ho to. Nie je už najlepší, ale naďalej sa môže dostať ďaleko.“

Súvisiace články