Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Hráča zasiahol puk do oka, NHL možno zavedie povinné plexisklo

Marc Staal po zásahu pukom. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. mar 2013 o 14:38

Skúsenejší hráči by mali podľa jej návrhu možnosť výberu.

TORONTO. V zámorskej hokejovej NHL uvažujú o povinnom zavedení ochranných plexiskiel na prilbách hráčov. O tejto možnosti sa hovorilo na stredajšom rokovaní generálnych manažérov v Toronte.

Funkcionári chcú minimalizovať rozsah zranení v oblasti očí. Debata sa rozprúdila predovšetkým po tom, čo obrancu New York Rangers Marca Staala trafil do oka puk.

V súčasnosti viac ako štvrtina hokejistov v NHL nenosí ochranné plexisklo. Hráčska asociácia NHLPA sa bude snažiť zaviesť povinnú ochranu pre hokejistov vstupujúcich do ligy.

Skúsenejší hráči by mali podľa jej návrhu možnosť výberu. Postup by bol teda podobný ako v roku 1979, keď postupne začali zavádzať povinnosť nosenia prilby. V súčasnosti už hokejista bez prilby na ľad nemôže vstúpiť.

"Som jednoznačne zástancom ochrany. Na druhej strane sa cítim ako pokrytec, keďže som ju počas kariéry nenosil. Hra sa veľmi zrýchľuje, štýl hokeja sa mení a je iný ako za mojich čias," povedal špeciálny asistent šéfa NHLPA Donalda Fehra Mathieu Schneider.

Generálni manažéri diskutovali aj o možnosti zmenšenia výstroja brankárov i prípadného ďalšieho využitia videa. "Výstroj robí brankárov stále veľkými," povedal viceprezident NHL pre hokejové operácie Colin Campbell.

Podľa Mathieua Schneidera by sa gólmani mali v súčasnosti viac spoliehať na svoj talent ako na pomôcky vo výstroji. Brankári však so zmenšovaním veľkosti svojho ochranného oblečenia budú len veľmi ťažko súhlasiť.

V budúcnosti by mohli o preskúmanie spornej situácie na videu požiadať podľa návrhov aj tréneri tímov. Generálni manažéri prebrali na svojom rokovaní aj podvádzanie pri vhadzovaniach, zakázané uvoľnenia či o postupe niektorých aktérov pri realizácii trestných strieľaní.

Súvisiace články