Nepál na nich zarába milióny dolárov. Presadzuje rozšíriť počet osemtisícoviek o šesť ďalších

Masív Kančendžongy (8586 m).
Masív Kančendžongy (8586 m). (Autor: Wikimedia)
Miloslav Šebela|6. feb 2025 o 08:00

Nepál si sľubuje zvýšenie záujmu o horolezectvo.

BRATISLAVA. Je ich štrnásť, nachádzajú sa v pohoriach Himaláje a Karakoram a od dávna boli pre horolezcov magnetom. Ako prvému sa podarilo vyliezť na všetky osemtisícovky v roku 1986 Reinholdovi Messnerovi. 

Osemtisícovky sú vrcholy vo svojej vlastnej kategórii. Všetky uznáva Medzinárodná horolezecká federácia (UIAA), že majú potrebnú výšku a stoja v dostatočnej vzdialenosti od okolitých vyšších vrcholov.

V Nepále sa nachádza osem z nich. Pre krajinu majú nevyčísliteľnú hodnotu, pretože všetky prinášajú do štátneho rozpočtu príjmy z turizmu. 

Povolenie zdraželo o 30 percent

Tie v posledných rokoch vysoko rástli. Len na Everest vydá Nepál ročne vyše 600 povolení na dosiahnutie vrcholu. Povolenie si treba zakúpiť aj pri nižších horách, ale jeho cena je výrazne nižšia ako pri osemtisícovkách.

Pre ilustráciu v roku 2023 získalo nepálske ministerstvo turizmu len z povolení na výstup 746 miliónov rupií, čo je približne 5,1 milióna eur. Treba však povedať, že gro z tejto sumy sú poplatky za Everest – až 4,5 mil. eur.

Nepál teraz ceny za povolenia pre tejto rok výrazne zvýšil. Napríklad za výstup na Mt. Everest klasickou výstupovou trasou si horolezci priplatia tretinu. V hlavnej sezóne v máji vyjde cena polovenia na 15-tisíc dolárov.

Nepál povýšil horolezectvo na biznis a v tomto duchu teraz nepálske ministerstvo turizmu chce mať viac osemtisícoviek. Nie že by umelo navŕšili nový kopec, ale za samostatný vrchol by chceli vyhlásiť aj predvrcholy. 

Chceli by pridať šesť nižších vrcholov na Kančendžonge (8586 m) a Lhotse (8516 m). Tento zámer by nemal nijako zmeniť medzinárodné pravidlá ani históriu okolo štrnástich najvyšších hôr sveta. 

Ministerstvo už zaradilo šesticu nižších vrcholov na stránku Nepal Peak Profile a chce postupne docieliť, aby ich uznali rôzne organizácie.

Federácia uznáva iba 14 osemtisícoviek

Nejde o novú iniciatívu. Myšlienka sa objavila už pred dvomi rokmi.

Ide o vrcholy Jalung Kang (8505 m), Západný Jalung Kang (8077 m), Centrálna Kančendžonga (8473 m), Južná Kančendžonga (8476 m), Stredné Lhotse (8410 m) a Lhotse Šar (8400 m). 

Všetky sa nachádzajú v masívoch Kančendžongy a Lhotse, no Medzinárodná horolezecká federácia ich neuznáva ako samostatné vrcholy.

Podobných predvrcholov majú aj ďalšie osemtisícovky – Everest, Annapurna, K2 či Nanga Parbat. 

Nepálske autority sa snažia lobovať, aby sa to zmenilo. UIAA pred dvomi rokmi túto iniciatívu zamietla. 

Aby mohol byť vrchol označený za samostatný musí byť dostatočne oddelený od hlavného vrcholu masívu. 

Napríklad Jalung Kang by zrejme mohol byť samostatným vrcholom, lenže v tomto prípade UIAA brala do úvahy historické názvy a Kančendžonga znamená „Päť pokladov veľkého snehu“.

„Je zrejmé, že miestni ľudia považujú týchto päť vrcholov za jednu horu,“ vysvetlila federácia. 

Zatiaľ stále platí, že uznávala štrnásť osemtisícoviek. „Ak by sa nepálska vláda z administratívnych a iných dôvodov rozhodla uznať viac vrcholov, má na to, samozrejme, plné právo,“ uviedla federácia.

Hámora poplatky odradili

Nepál sa prirodzene kampaňou za vyšší počet osemtisícoviek snaží podnietiť vyšší záujem o turizmus a vysokohorské lezenie. 

Všetky spomínané štíty sú však pre horolezcov otvorené a každý záujemca sa môže pokúsiť na ne vyliezť. 

Problémom môže byť cena povolenia. Povolenie na hlavný vrchol nezahŕňa aj povolenie na vedľajšie vrcholy. A nepálske ministerstvo nedáva ani žiadnu formu zľavy. 

Vysoká cena bola dôvod, prečo v roku 2022 upustil Peter Hámor s rumunským horolezcom Horiom Colibasanum pokus o travez z hlavného vrchola Kančendžongy na Jalung Kang. Museli by totiž zaplatiť plnú cenu za oba. 

Cena za povolenie sa platí už pred začiatkom expedície bez ohľadu na jej úspech, čo prirodzene zvyšuje náklady.

Hámor sa v roku 2022 nakoniec otočil približne dvesto metrov pod vrcholom, pretože začínal mať omrzliny a Colibasanu bol už takmer hore. Obaja úspešne zostúpili. Hámor stál na vrchole v roku 2012.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Nepál na nich zarába milióny dolárov. Presadzuje rozšíriť počet osemtisícoviek o šesť ďalších