Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Hádzanármi roka 2005 premiérovo Antl a po tretí raz Tóthová

TASR|19. jan 2006 o 19:04

Bratislava 19. januára (TASR) - Už tretie ocenenie pre najlepšiu slovenskú hádzanárku roka vo štvrtok v bratislavskom hoteli Echo prevzala spojka Iuventy ...

Bratislava 19. januára (TASR) - Už tretie ocenenie pre najlepšiu slovenskú hádzanárku roka vo štvrtok v bratislavskom hoteli Echo prevzala spojka Iuventy Michalovce Alžbeta Tóthová. Naopak len z prvej trofeje v kariére sa v mužskej kategórii tešil krídelník Radoslav Antl zo švajčiarskeho Grasshoppersu Zürich.

Novinári, tréneri a ďalší hádzanárski odborníci v ankete Slovenského zväzu hádzanej zároveň svojimi hlasmi určili najlepšiu sedmičku v oboch kategóriách a tiež zvolili aj držiteľov ocenení Talent roka, ktoré skončili v rukách 20-ročného Ladislava Tarhaia, syna československej brankárskej legendy Renaty a 17-ročnej Petry Popluhárovej, ktorá napriek veku patrí už teraz medzi opory Slávie Partizánske a po jej výkone na kadetskom európskom šampionáte sa o jej služby už uchádza viacero prominentých klubov starého kontinentu.

"Skutočne si myslím, že sa v tréningovom procese oplatí na sebe pracovať. Pochopiteľne, že každý dobrý hádzanár musí mať v sebe aspoň kúsok talentu, no myslím si, že vytrvalosť v práci je ešte dôležitejšia. Mne sa asi podarilo skĺbiť oboje, nuž aj preto si myslím, že sa mi tretíkrát podarilo stať najlepšou hádzanárkou Slovenska," komentovala zisk ceny 27-ročná rodáčka z Komárna, ktorú by však viac ako individuálne trofeje potešil úspech reprezentačného družstva v podobe postupu na vrcholné podujatie: "Najprv však musíme v play off postúpiť cez nepríjemnú a určite kvalitnú Ukrajinu. Osobne by som všetky svoje individuálne ocenenia vymenila za účasť na majstrovstvách Európy. Veľmi túžim po štarte na záverečnom turnaji ME alebo MS, nuž a teraz verím, že nadišla správna chvíľa, aby sme si splnili náš tajný sen."

Antl bol osobným favoritom vlaňajšieho víťaza Petra Kukučku, no z ocenenia sa tešil až vo štvrtok. "Už vlani som mal k víťazstvu v tejto ankete celkom blízko, no hlasujúci napokon vyslovili väčšiu priazeň môjmu vtedajšiemu spoluhráčovi z Prešova Petrovi Kukučkovi. Už vtedy som však v kútiku duše tajne dúfal, že o rok by sa to mohlo podariť mne," priznala jedna z opôr slovenskej reprezentácie pri historickom postupe na blížiace sa majstrovstvá Európy do Švajčiarska i Tatrana Prešov na jeho skvelom ťažení pohárovou Európou v uplynulej sezóne. Cez leto plánoval prestup do prestížneho bundesligového TUSEM Essen, klub však nedostal licenciu pre štart v najvyššej súťaži a tak Antl na poslednú chvíľu zakotvil vo švajčiarskom Grasshoperse Zürich. "Myslím si, že o mojom prvenstve rozhodlo nielen to, že som bol dvakrát za sebou najlepším strelcom v spoločnej česko-slovenskej súťaži HIL, ale i náš historický postup na majstrovstvá Európy. Tých pozitívnych momentov v slovenskej mužskej hádzanej však bolo niekoľko, a tak je i pre mňa cťou, že v takomto úspešnom roku sa titul pre najlepšieho hádzanára krajiny podarilo získať práve mne. Určite je to pre mňa zaväzujúce a povzbudzujúce, mám nesmiernu radosť," povedal 27-ročný rodák z Medzeva.

V sedmičkách nastali zhodne iba tri zmeny, svoju pozíciu z vlaňajška obhájili medzi mužmi Antl, Kukučka a dvojica bývalých trojnásobných najlepších hráčov Richard Štochl a Daniel Valo, medzi ženami v elitnej zostave zotrvali Tóthová, Dagmar Stuparičová, Lucia Uhráková a Katarína Mravíková.

Výsledky ankety Slovenského zväzu hádzanej:

MUŽI

Hádzanár roka 2005: Radoslav Antl (Grasshoppers Zürich/Švajč.) - 61 zápasov/289 gólov

Najlepšia sedmička roka 2005:

ľavé krídlo: Antl

pravé krídlo: Vlastimil Fuňak (Tatran Prešov) - 6/5

ľavá spojka: Peter Tumidalský (Tatran Prešov) - 45/55

stredná spojka: Peter Kukučka (Dunaferr SE/Maď.) - 39/121

pravá spojka: Daniel Valo (MT Melsungen/Nem.) - 80/306

pivot: Peter Hlavtúr (BSV Bern Muri/Švajč.) - 96/104

brankár: Richard Štochl (Dunaferr SE/Maď.) - 129/3

Talent roka 2005: Ladislav Tarhai (ŠKP Bratislava) - 0

ŽENY

Hádzanárka roka 2005: Alžbeta Tóthová (Iuventa Michalovce) - 47/258

Najlepšia sedmička roka 2005:

ľavé krídlo: Dagmar Stuparičová (DVSC Debrecín/Maď.) - 77/200

pravé krídlo: Katarína Mravíková (FTC Herz Budapešť/Maď.) - 93/243

ľavá spojka: Miriam Šimáková (1. FC Norimberg/Nem.) - 89/231

stredná spojka: Zuzana Hrabovská (Borussia Dortmund/Nem.) - 78/209

pravá spojka: Tóthová

pivotka: Lucia Uhráková (FTC Herz Budapešť/Maď.) - 48/105

brankárka: Miroslava Sůkalová (ŠKP Štart Bratislava) - 13/0

Talent roka 2005: Petra Popluhárová (Slávia Partizánske) - 3/2

Prehľad posledných ôsmich víťazov ankiet SZH o najlepšieho hádzanára a hádzanárku:

Muži

1998 - Richard Štochl

1999 - Richard Štochl

2000 - Richard Štochl

2001 - Daniel Valo

2002 - Daniel Valo

2003 - Daniel Valo

2004 - Peter Kukučka

2005 - Radoslav Antl

Ženy

1998 - Júlia Kolečániová

1999 - Jana Oborilová

2000 - Katarína Dubajová

2001 - Katarína Dubajová

2002 - Lívia Kodayová

2003 - Alžbeta Tóthová

2004 - Alžbeta Tóthová

2005 - Alžbeta Tóthová

Súvisiace články