Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Gáborík žiada v priemere 6,5 milióna USD ročne

SITA|12. okt 2003 o 13:40

ST. PAUL 12. októbra (SITA) - Generálny manažér klubu NHL Minnesota Wild Doug Risebrough tvrdí, že slovenský hokejista Marián Gáborík žiada zmluvu na 6,5 milióna USD ročne. Risebrough pre denník Star Tribune prezradil, že najproduktívnejšiemu hráčovi Wild

uplynulej sezóny ponúkol 10. septembra trojročnú zmluvu na 9,5 milióna USD, no Gáborík ju odmietol so slovami, že "nevezme horšiu zmluvu ako na 6,5 milióna USD ročne, nezoberie horšiu zmluvu ani na konci tréningového kempu, ani na konci novembra, ani februára, ani na konci budúceho roka," cituje Gáboríkove slová Risebrough. "To je len základný plat, o výške bonusov nám ešte nepovedal," pokračoval Risebrough. Agent slovenského útočníka Allan Walsh to poprel. "To nie je pravda. Nebudem presne uvádzať sumu, ale nie je to 6,5 milióna," tvrdil najskôr Walsh. Po konzultácii s Gáboríkom sa však Walsh rozhodol zverejniť konkrétne sumy. "Prvý rok sme žiadali 5 miliónov, druhý 7 a tretí 7,5." Alebo v priemere 6,5 milióna, uvádza Star Tribune. Na otázku, či Gáborík odohrá túto sezónu za Minnesotu aj napriek tomu, že vedenie bude trvať na svojej predstave, Walsh rázne odpovedal: "Tento rok nie." Walsh argumentuje, že Minnesota zarobila v poslednom play off 12 až 14 miliónov USD, s ktorými vôbec nepočítala. "Bez Mariánových 17 bodov by sa tak ďaleko nedostala."

Risebrough sa rozhodol odkryť tajomstvo rokovaní, lebo nechce, aby sa v médiách zverejňovali dohady a falošné informácie. Ponuka od Risebrougha je historicky druhou najvyššou pre hráča, ktorému práve skončil nováčikovský kontrakt. Len Paul Kariya dostal v roku 1996 lepšiu ponuku. Tá od Minnesoty 10. septembra bola druhá v poradí. Prvú dostal Gáborík počas júnového draftu. "Vychádzali sme z toho, že hráčom sa po vypršaní prvej zmluvy ponúka 1,5 milióna ročne," prezradil hodnotu prvej ponuky. Risebrough dodal, že Marián Hossa z Ottawy podpísal 4-ročný kontrakt na 9,6 milióna a Vincent Lecavalier z Tampa Bay taktiež 4-ročný na 10,2 milióna. Lecavalierov spoluhráč Brad Richards, ktorý vo svojich prvých 3 rokoch NHL zaznamenal 198 bodov, podpísal v auguste 3-ročnú zmluvu na 9,25 milióna. Risebrough preto sformuloval podobnú ponuku: 2,8 milióna tento rok, 3,15 ďalší a 3,55 v sezóne 2005/06, plus bonusy. "Táto ponuka reprezentuje 30-gólového strelca," povedal Risebroughov asistent Tom Lynn.

Risebrough vysvetlil zámery Wild pri osobnej návšteve v Trenčíne 8. septembra. "Snažil som sa ho presvedčiť o dôležitosti našej stratégie a kempu." Generálny manažér tvrdí, že posledná ponuka je tá najlepšie, akú mohol dať. Ak Gáborík vynechá celý ročník a v sezóne 2004/2005 bude štrajk, bude dva roky mimo NHL, čo mu môže veľmi uškodiť. Ako príklad uvádza stratený talent Alexandra Daigla, ktorý práve s Minnesotou podpísal pred touto sezónou zmluvu. "Vidím to na Daiglovi. Začína od začiatku. Nehráte zápasy, nemôžete sa zlepšovať. Koľko toho môže Gáborík stratiť, neviem," hovorí Risebrough. "Snažím sa, ako sa len dá. Chcem túto situáciu vyriešiť. Preto mám dobrý pocit, lebo viac už urobiť nemôžeme," dokončil Risebrough.

Gáborík bol s 30 gólmi a 35 asistenciami najproduktívnejší hráč Minnesoty v ročníku 2002/03. V kanadskom bodovaní play off obsadil so 17 bodmi (8+9) v 18 zápasoch 3. priečku.

Súvisiace články