BRATISLAVA. Sú zápasy, ktoré vojdú do histórie. Také bolo aj futbalové stretnutie medzi Anglickom a Maďarskom pred sedemdesiatimi rokmi.
Už pred úvodným hvizdom hovorili o ňom ako o zápase storočia. Napokon tento duel zmenil futbal.
Maďarská zlatá generácia zvíťazila na horúcej pôde vo Wembley nad doma nezdolateľným Anglickom 6:3.
Futbalový turnaj na olympijských hrách 1952 v Helsinkách vyhrala maďarská reprezentácia. Mužstvo na čele s Ferencom Puskásom dalo v piatich zápasoch dvadsať gólov. Turkom nadelilo vo štvrťfinále sedmičku, Švédi dostali v semifinále šesť. Vo finále zdolalo Maďarsko Juhosláviu 2:0.
V tomto období začali prezývať jedinečné mužstvo trénera Gusztáva Sebesa „Aranycsapat“ (Zlaté mužstvo) a v zahraničí im prischla prezývka „Magickí Maďari“.
Na koberci u straníckeho šéfa
Po víťaznom olympijskom finále oslovil trénera Sebesa generálny sekretár Anglického futbalového zväzu Stanley Rous s nápadom odohrať stretnutie medzi Anglickom a Maďarskom.
Sebes súhlasil a onedlho prišla do Budapešti aj oficiálna pozvánka na stretnutie, ktoré považovali za zápas storočia.
Keďže sa písal rok 1953 a koniec storočia bol ešte ďaleko, bolo to mimoriadne konštatovanie. Svedčilo to o výnimočnosti oboch tímov. Futbal dali svetu práve Angličania a na domácej pôde ich 90 rokov nezdolal žiadny tím mimo Britských ostrovov.
V Maďarsku sa však začal formovať nový tím s početnými novátorskými myšlienkami a výnimočnými hráčmi.
Stretnutie Anglicko - Maďarsko bolo súbojom dvoch rôznych futbalových kultúr ako aj súbojom tradície a moderného futbalu.
Trénera Gusztáva Sebesa si pred zápasom zavolal na koberček Mátyás Rákosi, prvý muž komunistickej strany Maďarska, de facto premiér krajiny.
Rákosi bol nahnevaný, lebo Sebes vraj nemal právo prijať pozvanie Angličanov. Hrozilo, že mužstvo nedostane povolenie vycestovať do Londýna. Rákosi sa spýtal Sebesa, čo sa stane, ak maďarský tím prehrá.