Magickú 300-ku vymenil za trénerskú výzvu. Čögley na koniec myslel už dlhšie

Peter Čögley s pamätným dresom.
Peter Čögley s pamätným dresom. (Autor: Jozef Bedej )
SITA|25. dec 2022 o 16:50

Je asistentom Martina Ševelu v Saudskej Arábii.

BRATISLAVA. Bývalý slovenský futbalový obranca Peter Čögley nedávno vymenil slovenské trávniky za trénovanie v Saudskej Arábii. Podľa jeho slov a je v exotickom pôsobisku spokojný.

V klube Al Adalah pracuje ako asistent hlavného trénera Martina Ševelu, s ktorým v minulosti hrával za AS Trenčín.

Obaja pomohli klubu postúpiť do najvyššej slovenskej súťaže ako hráči a neskôr s ním získali dva majstrovské tituly za sebou, Ševela už ako tréner mužstva.

"Pre takúto výzvu som roky študoval trénerské licencie, venoval som tomu veľa času. Práve trénerstvu som chcel zasvätiť svoj život po aktívnej kariére a môj prechod prišiel v podstate plynule, čo si nesmierne vážim. Dostal som úžasnú ponuku od Martina Ševelu. Som mu vďačný za príležitosť," uviedol 34-ročný Čögley pre oficiálny fortunaligový web.

Sadol si aj s asistentom

Priznal, že mu ani nenapadlo, že skončí práve na Blízkom východe.

"Tak to teda nie, veď ešte donedávna som hral. V hlave som sa síce už chystal na trénerstvo, ale nemyslel som si, že budem mať takýto významný začiatok. Verím, že Maťo vo mne niečo vidí. Je to profesionál a som si istý, že by si ma nevybral len na základe vzťahov.

Mám radosť, že sa môžem v jeho tíme realizovať a diskutovať o futbalových veciach nielen s ním, ale aj s jeho špičkovým poľským asistentom Rolandom Buchalom. Všetci sme si ľudsky aj pracovne sadli," vysvetlil trenčiansky rodák, ktorý pred niekoľkými týždňami ukončil hráčsku kariéru pre zdravotné problémy.

"V ostatných rokoch som mal viacero operácií kolien. Moja kariéra sa mohla zlomiť každý deň a bol som teda už na koniec vnútorne nachystaný. V septembri mi diagnostikovali ďalšie poškodenie kolena, ktoré mi už v minulosti štyrikrát operovali. Čakal ma ďalší zákrok.

Posledné zápasy som hral už len s pomocou liekov na bolesť a netrénoval som na sto percent, mal som veľké bolesti. Bol by som hlúpy, ak by som v tejto situácii a pri takejto ponuke nepresedlal na trénerstvo.

Pokiaľ by som bol mladší, možno by som uvažoval inak, ale mám už 34 rokov, čo veľké som ešte mohol vo futbale dosiahnuť? Zrejme nič. Otvorili sa mi nové dvere a miestnosti za nimi chcem naplno prebádať," skonštatoval Čögley.

Magickú tristovku nedosiahol

Peter Čögley hral ešte v tejto sezóne za MFK Skalica a takmer dosiahol métu 300 duelov v najvyššej súťaži.

"Pred posledným zápasom jesene v Trnave som zistil, že mám na konte 298 zápasov. Ak by ich bolo 299, tréner Juraj Jarábek by ma tam na posledné minúty vypustil. Vzhľadom na okolnosti, číslo 298 a moje problémy s kolenami to však nemalo význam. Predstavte si, že vybehnem na 299. zápas, zraním sa a všetko by padlo.

Do Saudskej Arábie som musel ísť zdravý. A ktovie, možno sa v budúcnosti ešte vo Fortuna lige nájde klub, ktorý mi dožičí dva štarty. Ale o to nejde, veď je to len číslo. Vážim si každý jeden štart a každú zmluvu, ktorú mi moje dnes už bývalé kluby dali," myslí si bývalý slovenský reprezentant do 20 rokov.

Majster Slovenska zo sezón 2014/2015 a 2015/2016 hrával aj za Spartak Trnava, Zlaté Moravce a český klub Bohemians 1905.

"Myslím si, že mám za sebou krásnu a zaujímavú kariéru. Nič na tom nemení fakt, že som ju skoro celú prežil na Slovensku. Podarilo sa mi vyhnúť škandálom a dostalo sa mi aj ocenení za to, že som si vždy ctil princípy fair play.

Myslím si, že som nespravil hanbu sebe, klubu ani svojim blízkym. Chyby boli, ale nikdy neprišli z lenivosti. Zakaždým som sa snažil odviesť maximum nielen pre seba, ale aj pre mužstvo," dodal Peter Čögley, držiteľ Ceny fair play za ročník 2020/2021.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Magickú 300-ku vymenil za trénerskú výzvu. Čögley na koniec myslel už dlhšie