Nemecko

Aston Martin

+ 1:05,3534 min

AUSTIN. Holanďan Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil v nedeľňajšej Veľkej cene USA pred Britom Lewisom Hamiltonom na Mercedese. Tretí finišoval Monačan Charles Leclerc na Ferrari.

Verstappen tak zaznamenal už trináste víťazstvo v sezóne, čím dorovnal rekordné zápisy Nemcov Sebastiana Vettela či Michaela Schumachera.

Tím Red Bull si vďaka Verstappenovmu víťazstvu a 4. miestu Sergia Péreza v predstihu zabezpečil celkové prvenstvo v Pohári konštruktérov.

Po ôsmich rokoch ukončil dominanciu Mercedesu a získal svoje celkové piaty titul.

Z pole position pritom štartoval Carlos Sainz jr. na Ferrari, mal však hneď na prvej zákrute stret s Georgom Russellom na Mercedese a musel hneď na začiatku odstúpiť. Russell obdržal päťsekundový trest od traťových komisárov.

Mimoriadne nebezpečne vyzerala aj kolízia medzi Fernandom Alonsom a Lancom Strollom, po ktorej sa Alonso ocitol mierne vo vzduchu.

Stroll prišiel o koleso a preteky sa preňho skončili. Alonso po zástavke v boxoch mohol pokračovať.

Verstappen musel dobiehať stratu po tom, ako mal v 36. kole pre chybu mechanikov mimoriadne dlhú zastávku v boxe. Už triumfom na predošlých pretekoch v Japonsku však získal nedostihnuteľný náskok na čele priebežného poradia a druhý titul majstra sveta.

Rovnako tam vyše pätnásť sekúnd strávil v 42. kole Sebastian Vettel, hoci bol krátko predtým dokonca prvý. Po tejto zástavke spadol z druhého až na nebodovanú 13. priečku. Napokon skončil ôsmy.

Bod za najrýchlejšie kolo patrí Britovi Georgeovi Russellovi z Mercedesu.

Preteky ovplyvňoval aj vietor, ktorý dosahoval miestami až rýchlosť 25 km/h.

Do konca 22-dielneho seriálu F1 ostávajú tri podujatia. Nasledujúce sa uskutoční 30. októbra v Mexiku, pretekať sa ešte bude aj v Brazílii a sezóna sa skončí 20. novembra po Veľkej cene Abú Zabí v SAE.

Priebeh Veľkej ceny USA 2022:

Z pole position vyštartoval Sainz, ale prišiel o ňu už na úvodných metroch, keď nedokázal zareagovať na pohotový štart Verstappena.

Sklamanie tímu Ferrari z nevydareného štartu Sainza sa ešte prehĺbilo, keď do Španiela ešte v 1. kole vrazil Russell, ktorý napokon dostal 5-sekundovú penalizáciu.

Pre Sainza sa preteky skončili. Na čele sa usadil Verstappen, ktorému dýchali na krk Mercedesy Hamiltona a Russella.

V 18. kole odstúpil Bottas po tom, čo neudržal monopost na trati a vyšiel do štrkovej zóny.

O štyri kolá sa Alonso na rovinke snažil predbehnúť Strolla, ten mu však prekrížil cestu a Španiela po náraze katapultovalo do vzduchu.

Stroll nemohol so svojím monopostom pokračovať v pretekoch, Alonso sa do nich dokázal vrátiť.

Po odchode bezpečnostného vozidla bolo na čele poradie Verstappen - Hamilton - Pérez.

Holanďan zašiel druhýkrát do boxov v 36. kole, no mechanici ho zdržali príliš dlho a na trať sa vrátil za Leclerca.

Obaja krátko na to previedli niekoľko tesných súbojov, po ktorých bol v lepšej pozícii Vestappen.

V 39. kole bol na 1. mieste Vettel, ktorý mieril za niektorou z desiatich bodovaných priečok, ale plány mu zmarila až 17-sekundová zastávka v boxoch v 42. kole. Na líderskú pozíciu sa posunul Hamilton pred Verstappenom a Leclercom.

O víťazovi rozhodlo 50. kolo, v ktorom Hamilton prehral efektný súboj s Verstappenom. Ten si už víťazstvo nenechal vziať a navýšil náskok na čele celkového poradia.

Hlasy po pretekoch:

/zdroj: Sport 2/

Max Verstappen, víťaz: "Toto víťazstvo pre nás znamená veľmi veľa. V úvode pretekov to vyzeralo veľmi dobre, potom sa nám skomplikovala situácia. Emocionálne to bol pre nás veľmi ťažký týždeň, keďže nedávno zomrel Dietrich Mateschitz (majiteľ tímu Red Bull). Toto víťazstvo mu venujem. Po nevydarených boxoch som išiel na hranici limitu. Chceli sme zvíťazil štýlovo a myslím, že sa to podarilo. Toto je výborná trať na predbiehanie a verím, že si preteky užili aj diváci."

Lewis Hamilton, 2. miesto: "Fantastické publikum, asi najlepšie v sezóne. Veľká pochvala patrí celému nášmu tímu, ktorý tvrdo pracoval. Dnes sme mali aj veľmi dobrú stratégiu, ktorá vyústila do tohto výsledku."

Charles Leclerc, 3. miesto: "Štartoval som z 12. miesta, takže pódium je celkom dobrý výsledok. Pneumatiky sa nám ničili, najmä prvý sektor bol veľmi náročný. Mám veľké šťastie, že jazdím za Ferrari. Veľmi si to užívam. V nasledujúcich pretekoch (v Mexiku) sa pokúsime ísť nadoraz."

10Williams8-751
Domov»Formula 1»Verstappen dohnal veľkú stratu na Hamiltona a vyrovnal rekord Schumachera