Slovensko získalo na EYOF prvú medailu, teší sa Tamara Tokárová

Tamara Tokárová.
Tamara Tokárová. (Autor: TASR/SOŠV)
TASR|22. mar 2022 o 12:57 (aktualizované 22. mar 2022 o 20:10)

Nečakaná medailová radosť prišla na 500 m.

VUOKATTI. Slovensko získalo na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže vo fínskom Vuokatti prvú medailu. V šortreku na 500 m obsadila Tamara Tokárová vo finále 3. miesto.

Po smole na 1500 m, keď ju podrazením pripravila súperka z Turecka o postup do ďalších bojov, prišla nečakaná medailová radosť na 500 m.

Prekvapilo ju to

Tokárová dosiahla najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Pätnásťročná rodáčka z Prešova si viac verila na dlhších tratiach, napokon uspela tam, kde to najmenej čakala.

"Vôbec som nečakala, že práve na najkratšej trati získam medailu. Radšej mám dlhšie trate, ktoré mi viac sedia. Sú to skvelé pocity a prežívam veľkú radosť.

Keď už som sa dostala do finále, nechcela som ho dokončiť bez medaily. Som šťastná, že to vyšlo," povedala Tokárová, ktorá pre Slovensko získala na zimných verziách EYOF jedenásty cenný kov.

Pád ju motivoval

„Ten nešťastný pád na 1500 m, ktorý som nezapríčinila, ma motivoval do pretekov na 500 m. V závere som sa obávala, že spadnem, alebo sa dostanem do nejakého nepríjemného kontaktu s Francúzkou.

Nechcela som riskovať. V tej rýchlosti som si ani nevšimla, že spadla. Ak by som to vedela, skúsila by som ešte viac ohroziť v závere súperky predo mnou a zabojovať o lepší kov. Aj tak som veľmi spokojná," citoval web olympic.sk členku PRK Prešov, ktorá sa vo Vuokatti predstaví ešte v piatkových pretekoch na 1000 m.

Tokárová vo Fínsku nadviazala na vystúpenie šortrekárok Petry Rusnákovej a Lucie Filipovej, ktoré na predošlom EYOF v roku 2019 v Sarajeve získali dve zlaté a dve strieborné kovy.

Hokejistky len korigovali prehru

Slovenské hokejistky prehrali vo svojom druhom vystúpení v A-skupine so Švédskom 1:3. Mladé Slovenky obsadia v skupine 3. miesto a čaká ich na ľade v Kajaani boj o konečnú 5. priečku.

Zverenky trénera Juraja Ostroluckého doplatili na výpadok v polovici prvej dvadsaťminútovky, počas ktorého inkasovali tri góly.

Za stavu 0:3 si kouč zobral oddychový čas a jeho slová padli na úrodnú pôdu. Slovenky boli následne strelecky aktívne a hrali so Švédkami vyrovnanú partiu. Ujal sa však iba pokus Tatiany Blichovej.

Po jednodňovom odklade sa začali súťaže alpských lyžiarov. V predpoludňajšom chlapčenskom slalome sa z dvojice Slovákov lepšie umiestil Timo Botka.

Po prvom kole bol 30. a otváral druhé kolo. V konečnom účtovaní dvoch jázd obsadil 29. pozíciu. O päť priečok nižšie skončil Daniel Nosek.

V popoludňajšom slalome dievčat sa do najlepšej dvadsiatky prebojovala Ella Hrbáňová. Karolína Frackowiaková obsadila 33. miesto, Barbora Kubányová nedokončila druhé kolo.

Trojica bežkýň na lyžiach sa v pretekoch na 5 km klasicky zoradila v šiestej desiatke. Najlepšie skončila Sarah Šuleková na 51. priečke.

Na najlepších stratili aj chlapci v pretekoch na 7,5 km klasicky, najvyššie vo výsledkovej listine figuroval Matej Horniak na 62. pozícii, informoval portál olympic.sk.

Výsledky:

šortrek

dievčatá – 500 m: 1. Deltrapová (Hol.) 46,515, 2. Schönbornová (Maď.) 46,567, 3. TOKÁROVÁ (SR) 46,623

chlapci – 500 m: 1. Thomas (Fr.) 42,618, 2. Previtali (Tal.) 42,782, 3. Bergsma (Hol.) 42,956, ... v rozjazdách: 26. KARABIN (SR) 45,791

biatlon

dievčatá - šprint 6 km: 1. Anderssonová (Švéd.) 17:08,9 (1), 2. Vindišarová +35,1 (0), 3. Zorcová (obe Slovin.) +40,1 (0), ... 13. MAKOVÍNYOVÁ (SR) +1:28,0 (0).

alpské lyžovanie

slalom – chlapci: 1. Saravuo (Fín.) 1:29,55, 2. Herland (Nór.) +0,02, 3. Kemppainen (Fín.) +0,11, ... 29. BOTKA +5,00, 34. NOSEK (obaja SR) +6,59

beh na lyžiach

chlapci – 7,5 km klasicky: 1. Anttola (Fín.) 19:40,0, 2. Tůz (ČR) +10,6, 3. Danielsson (Švéd.) +15,4, ... 54. HORNIAK +3:23,6, 62. HAVRAN (obaja SR) +4:39,3.

dievčatá – 5 km klasicky: 1. Pinterová (Tal.) 14:24,9, 2. L. Erikssonová (Švéd.) +6,6, 3. Laurentová (Tal.) +16,0, ... 51. ŠULEKOVÁ +3:11,6, 52. MESZÁROSOVÁ +3:12,5, 57. BUKASOVÁ (všetky SR) +4:20,9

snoubording

big air – kvalifikácia chlapcov – 1. skupina: 1. Merken 82,75, ... 5. JÓZSA (SR) 74,50 – postúpil do finále

hokej dievčat

Švédsko – Slovensko 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)
Góly: 9. Hedqvistová, 12. Bergebyová-Hallbecková, 13. Hallinová - 40. Blichová (Donovalová)

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Slovensko získalo na EYOF prvú medailu, teší sa Tamara Tokárová