Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Európa opäť bez trénera v NHL, Hlinkovým hendikepom angličtina

TASR|16. okt 2001 o 12:06

Praha 16. októbra (TASR) - Vedenie hokejového klubu zámorskej NHL z Pittsburghu v pondelok odvolalo Ivana Hlinku z postu hlavného trénera tímu a po ...

Praha 16. októbra (TASR) - Vedenie hokejového klubu zámorskej NHL z Pittsburghu v pondelok odvolalo Ivana Hlinku z postu hlavného trénera tímu a po prepustení Fína Alpa Suhonena Chicagom v uplynulej sezóne je Európa opäť bez trénerskeho zastúpenia v NHL.

Účinkovanie trénera olympijskych víťazov z Nagana v tíme Pittsburghu predčasne ukončila v jeho druhej sezóne séria štyroch prehier tučniakov, pod Hlinkovým vedením tím odohral 86 zápasov NHL s kladnou bilanciou 42 víťazstiev, 35 prehier a deväť remíz. Dočasným nástupcom českého trénera tučniakov sa stal jeho doterajší asistent Rick Kehoe, Hlinkovi plánuje vedenie ponúknuť inú pozíciu v klube.

"Čo mám k tomu povedať? Samozrejme, že mi nie je do smiechu, ale taký je jednoducho hokejový život," povedal kormidelník pre české médiá a pokračoval: "Čo bude ďalej ešte neviem, musím sa nad všetkým zamyslieť. Ešte je priskoro, aby som vedel povedať, ako budem pokračovať."

Jedným z hlavných problémov Hlinkovho pôsobenia bola údajne slabá uroveň angličtiny, aj predzápasové príhovory k tímu musel viesť jeho asistent Kehoe. "Niekedy sa na lavičke i v šatni vyskytli nedorozumenia, tréner chcel niečo povedať, no nevedel to chlapcom svojou angličtinou vysvetliť," upozornil Hlinkov doterajší zverenec Martin Straka a dodal: "V skutočnosti je však oveľa lepším trénerom ako si ľudia myslia."

Českého lodivoda sa zastal aj majiteľ klubu Mario Lemieux. "Keď som v roku 1984 prišiel do Pittsburghu nevedel som po anglicky a prvé roky to bol pre mňa ozaj ťažké. On bol však v náročnejšej pozícii, lebo mne stačilo ísť na ľad a dávať góly, tréner však musí veľa hovoriť," povedala legenda tučniakov, ktorá pochádza z frankofónnej oblasti Kanady.

Po predsezónnom prestupe českej megahviezdy Jaromíra Jágra do Washingtonu, sa Pittsburgh v ofenzívnej činnosti na prekvapenie odborníkov až nečakane trápi. Aj po odchode odchovanca kladenského hokeja do tímu Slováka Petra Bondru, zostalo v mužstve viacero kanonierov. Všetci tučniaci spoločne dali len sedem gólov, o jeden menej ako talentovaný Mark Parrish z New York Islanders.

Pôsobenie trénera Hlinku v Pittsburghu v skratke:

20. februára 2000 - angažovanie na post asistenta hlavného trénera Herba Brooksa

21. júna 2000 - vymenovaný za 19. hlavného trénera v histórii klubu, druhý európsky tréner v NHL

7. októbra 2000 - prvé víťazstvo v NHL s Nashvillom 3:1

8. novembra 2000 - počas celoamerického televízneho prenosu zápasu s Philadelphiou niekoľkokrát nakričal na Jaromíra Jágra

23. apríla 2001 - jeho tím vyradil Washington v 1. kole play off

10. mája 2001 - jeho tím vyradil Buffalo v 2. kole play off

22. mája 2001 - jeho tím vypadol vo finále Východnej konferencie s New Jersey

24. mája 2001 - generálny manažér Craig Patrick potvrdil, že Hlinka povedie Penguins aj v druhej sezóne

14. októbra 2001 - posledný zápas vo funkcii hlavného trénera s Buffalom 1:4

15. októbra 2001 - odvolanie

Súvisiace články