Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Erbanová 5. v K1

TASR|28. aug 2004 o 09:55

Schinias 28. augusta (TASR) - Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Marcela Erbanová si vynikajúco počínala v sobotňajšom finále K1 na 500 ...

Schinias 28. augusta (TASR) - Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Marcela Erbanová si vynikajúco počínala v sobotňajšom finále K1 na 500 m na olympijskom kanáli v Schinias, keď časom 1:52,685 skončila na piatom mieste a získala pre Slovensko dva olympijské body.

Dvadsaťšesťročná Piešťanka dosiahla v mimoriadne silnej konkurencii svoj životný úspech a postarala sa zároveň o slovenské ženské maximum pod piatimi olympijskými kruhmi. Doposiaľ sa žiadnej slovenskej kajakárke nepodarilo na olympiáde postúpiť do finále. Zlato si vybojovala systémom štart-cieľ Maďarka Natasa Janicsová, striebro putuje do Talianska zásluhou Josefy Idemovej, na bronzovej pozícii skončila Kanaďanka Caroline Brunetová.

Erbanová sa predstavila vo vynikajúcom svetle už v utorňajšej rozjazde, ktorú vyhrala a postúpila priamo medzi elitnú deviatku. Vo finále sa v prvej polovici trate držala okolo šiesteho miesta, po méte 250 m však vystupňovala tempo a niekoľko metrov pred cieľom figurovala na štvrtej priečke. Vo finiši ju síce predstihla Nemka Katrin Wagnerová, no piate miesto je pre Erbanovú životným úspechom a veľkou náplasťou za peripetie, ktoré sprevádzali jej účasť na olympiáde.

Nad štartom 26-ročnej členky ŠKP Bratislava v Schinias visel dlho otáznik. Na májových ME v poľskej Poznani jej totiž tesne ušla miestenka do Atén a na OH 2004 sa dostala až po prerozdelení miesteniek zo strany Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) a vďaka diplomatickým krokom a zaangažovanosti reprezentačného trénera Pavla Blaha. Erbanová pred štartom olympijských zápolení absolvovala spoločne s bratom Róbertom sústredenie v talianskej Mantove a kvalitná príprava s poprednými talianskymi kajakármi na čele s Josefou Idemovou priniesla svoje ovocie v podobe najcennejšieho výsledku v kariére.

Erbanová po skončení finále žiarila šťastím. "Piate miesto v olympijskom finále je fantastickým úspechom, o akom sa mi pred niekoľkými mesiacmi ani len nesnívalo. Po ME v Poznani to vyzeralo tak, že s vidinou olympiádou sa môžem rozlúčiť. Vďaka nezištnej pomoci a diplomatickým krokom reprezentačného trénera Pavla Blaha som však napokon v Schinias mohla štartovať a som rada, že sa mi podarilo takýmto spôsobom odvďačiť za dôveru a podporu. Štart finále mi celkom nevyšiel podľa predstáv, vinou silného vetra som sa odklonila z ideálnej línie, no postupne sa mi podarilo dostať do dobrého tempa. V polovici trate som si hovorila, že nemám čo stratiť, zachovala som si chladnú hlavu a postupne som sa posúvala dopredu. Ak by mi lepšie vyšiel štart, mohla som skončiť štvrtá, no s piatou priečkou som navýsosť spokojná. Je to sladká odmena za dlhoročnú drinu," povedala Erbanová, ktorá na svojej prvej olympiáde v Sydney 2000 skončila v semifinále.

Reprezentačný tréner Pavel Blaho neskrýval dojatie. "Do poslednej chvíle som bojoval za to, aby Marcela mohla štartovať na olympiáde a som nesmierne rád, že nám pripravila takéto príjemné prekvapenie. Vo finále si počínala výborne ako ostrieľaná harcovníčka, nezľakla sa súperiek zvučných mien a viacnásobných medailistiek z vrcholných podujatí a piate bodované miesto je skvelým úspechom. Marcele veľmi pomohla príprava s talianskym tímom, dodalo jej to ešte viac sebavedomia a aj vo finále pôsobila veľmi uvoľnene," povedal Blaho.

výsledky:

1. Natasa Janicsová (Maď.) 1:47,741, 2. Josefa Idemová (Tal.) 1:49,729, 3. Caroline Brunetová (Kan.) 1:50,601, 4. Katrin Wagnerová (Nem.) 1:52,557, 5. Marcela ERBANOVÁ (SR) 1:52,685, 6. Larisa Peisačovičová (Izr.) 1:53,089, 7. Lucy Hardyová (V. Brit.) 1:53,717, 8. Jenni Honkanenová (Fín.) 1:53,937, 9. Ting Li (Čína) 1:54,473

Súvisiace články