Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Dvaja michalovskí kulturisti získali zlato

Majster sveta Martin Petro. Triumfoval v kategórii muži do 80 kg. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 18. dec 2012 o 23:00

Prvý menovaný triumfoval na MS, ktoré sa konali v Martine, druhý na súťaži INBA Olympia Natural v Reno v USA.MICHALOVCE. Hneď dvaja kulturisti z Michaloviec dosiahli pred niekoľkými týždňami výborné úspechy na svetovej úrovni.

Martin Petro zvíťazil na majstrovstvách sveta, Slavomír Prada pre zmenu triumfoval na súťaži INBA Olympia Natural spoločne s partnerkou Katarínou Tomášovou.

Obaja svojimi skvelými výsledkami zviditeľnili kulturistiku na Slovensku, ale aj metropolu Zemplína.

Najväčší úspech

Martin Petro, rodák z dedinky Žbince neďaleko Michaloviec, sa v sobotu 17. novembra zúčastnil Majstrovstiev sveta (MS) v naturálnej kulturistike, ktoré sa prvýkrát v histórii konali na Slovensku, ich dejiskom bol Martin.

Súťažil v kategórii muži do 80 kg a obsadil 1. miesto. „Bol to výborný pocit, zvlášť, keď som súťažil pred očami mojich rodičov a kamarátov. Nedá sa to opísať, stále to predýchavam. Strašne veľa ľudí mi blahoželalo a bol som veľmi milo prekvapený. Veril som, že môžem dosiahnuť výborný úspech, pretože som bol na správnej ceste a moja forma gradovala. V Anglicku, kde pracujem a žijem, som vyhral všetky súťaže. Je to zatiaľ môj najväčší úspech,“ rozhovoril sa M. Petro, ktorý sa na MS kvalifikoval týždeň pred šampionátom.

„Bol som na súťaži Grand Prix v Kežmarku, kde som zvíťazil v kategórii muži do 174 cm,“ uviedol.

Na samotných MS bojoval o prvenstvo vo svojej kategórii s ďalšími šiestimi kulturistami.

„Celkovo sa na MS predstavilo vyše 100 súťažiacich zo 16 krajín. Práve Slovensko sa premiérovo umiestnilo na prvej priečke v súťaži národov. Okrem mňa totiž zlato získali aj Koloman Tóth v kategórii Masters a Martin Ivančo, ktorý takisto pochádza z Michaloviec, v juniorskej kategórii. Ostatní sa umiestnili na druhých a tretích miestach a veľmi dobré výsledky dosiahli aj ženy.“

Vydarený rok

S prípravou na MS začal M. Petro už v apríli. „Tréning som nemenil, iba stravu. Každý mesiac som menil jedlá, postupne som vynechával chlieb, syry a ďalšie veci,“ tvrdil M. Petro, ktorý na MS štartoval po prvýkrát.

Na Slovensku už predtým raz súťažil, v Banskej Bystrici v roku 2009. „To som už mal po sezóne v Anglicku a nebol som v najlepšej forme, skončil som až na piatej priečke.“

Kulturistike sa „vážnejšie“ začal venovať v roku 2007. „V spomínanom roku som začal serióznejšie trénovať a hneď o rok nato som absolvoval aj prvé súťaže. V roku 2009 som sa zúčastnil iba jednej, v tom ďalšom som si dal pauzu. Vlani som bol až na deviatich a moje najhoršie umiestnenie bolo tretie miesto, avšak v britskom finále som skončil až šiesty, čo ma veľmi mrzelo. Tento rok sa mi vydaril, v októbri som vyhral britský titul a teraz aj MS. Som majstrom sveta aj Británie, je to super pocit,“ povedal M. Petro.

Na záver debaty dodal, že v ďalšom roku si opäť chce dať pauzu a súťažiť neplánuje.

Víťazstvo neočakával

V dňoch 8. až 11. novembra sa Slavomír Prada zúčastnil súťaže v naturálnej kulturistike pod názvom INBA Olympia Natural v Reno, v štáte Nevada v USA. Na súťaži zmiešaných párov získal zlatú medailu.

„Mojou partnerkou bola Katarína Tomášová z Martina. Takéto výborné umiestnenie som určite nečakal,“ spokojne hovoril S. Prada, ktorý sa s K. Tomášovou dal dokopy v lietadle na ceste do USA.

„Dohodli sme sa, že to spolu skúsime. Po príchode do dejiska súťaže sme si vybrali hudbu a nacvičili nejaké veci. Rozhodcovia hodnotia postavy, aj prejav. Vyšlo to výborne a na súťaži sme najlepšie ladili. Nie je veľmi dobré, ak je jeden z páru vysoký alebo nemajú rovnaké postavy.“

Prada súťažil aj v kategórii Masters, v ktorej obsadil 4. miesto. „Aj vlani som skončil na rovnakej priečke. Teraz som sa chcel umiestniť aspoň o stupienok vyššie, nepodarilo sa, ale sklamaný nie som,“ hovoril 42-ročný S. Prada, ktorého na súťaž za „veľkú mláku“ vybral reprezentačný tréner Slovenska vďaka jeho dvom výborným výsledkom v tomto roku.

Na Majstrovstvách SR vo Veľkom Grobe skončil prvý a v pohári na rovnakom mieste obsadil 3. miesto.

prada.jpg

Slavomír Prada. Získal zlato v súťaži zmiešaných párov. Foto: archív

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.