Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Dialóg i stráženie si tréningových tajomstiev

Sportnet|Publikované 18. okt 2006 o 22:00

Štefan KÚŠIKKošice Akonáhle sa objavili prvé mrazíky, akoby to bol signál i pre priaznivcov lyžovania, že onedlho sa spustí veľké divadlo v úzkej

Štefan KÚŠIK

Košice Akonáhle sa objavili prvé mrazíky, akoby to bol signál i pre priaznivcov lyžovania, že onedlho sa spustí veľké divadlo v úzkej stope. Naši reprezentanti v bežeckom lyžovaní Ivan Bátory (na snímke vľavo), Martin Bajčičák (vpravo) a Michal Malák tvoria trio, na ktoré sa hlavne dlhodobo budeme spoliehať v nastávajúcej sezóne. Svetový pohár si prvý raz naša ekipa okúsi 18. novembra vo švédskom Gällivare. V utorok a Slováci vrátili z ďalšieho vysokohorského sústredenia na ľadovci Dachstein. Podstúpili už špeciálnu prípravu na prašane a kvalitne upravenom desaťkilometrovom okruhu. "Na rozdiel od minulého výcvikového tábora prišli k slovu už bežky," konštatoval tréner Peter Bartoň, ktorý orientuje svojich zverencov tiež k silovejším zložkám tréningu.

Okrem našich túto vychýrenú lokalitu využívajú aj ostatní pretekári, čo vo svete niečo znamenajú. Teraz tam s výnimkou Nórov, ktorí zamierili do Talianska, bola kompletná elita. Slovenskí borci mohli prehodiť slovko-dve nielen s Čechmi, ale aj so Švédmi, s Nemcami, Talianmi, Rusmi. "Pravdaže, každý si stráži svoje tréningové tajomstvá, ale napríklad s Čechmi je to otvorený dialóg o tom, čo treba robiť v príprave. Aj tak však každý robí po svojom, čo mu vyhovuje. Všetko je podmienené hlavne tým, kto kedy chce mať najlepšiu formu. Iné je to rovnako u šprintérov či vytrvalcov."

Práve ouvertúru "sveťáku" šprint v Düsseldorfe - spomínané trio vynechá, ale aj tak Slovensko bude mať zastúpenie na tejto akcii, pretože na štart sa postavia dvaja pretekári - Škvaridlo a Otčenáš. "Martin sa sústredí v nastávajúcom programe na všetky disciplíny okrem šprintu. Ivan sa zameral viac na korčuliarsku techniku a verím, že sa to prejaví v širokom zábere disciplín. Michal zase pracuje na klasike od pätnástky po päťdesiatku," informoval Peter Bartoň. V nasledujúcich dňoch si vyznavači bežiek odpočinú a budúci týždeň vyrazia do Škandinávie na záverečný blok vylaďovania výkonnosti. Usadia sa v Muonio. Pokiaľ ide o kalendár akcií, tak to, či obsadia všetky podujatia, sa uvidí v závislosti od výsledkov a momentálnej dispozície. Je isté, že v januári v záujme lepšej pripravenosti na majstrovstvá sveta dôjde k redukcii štartov (zrejme oželejú akcie v Rusku). "Nástup do seriálu Svetového pohára absolvujeme však kompletný. Okrem toho v záujme aklimatizácie na šampionát v japonskom Sappore uvažujeme o vystúpení na Svetovom pohári v Číne."

Nový kouč národiaku, ktorý prevzal žezlo po Ivanovi Hudáčovi, po pár mesiacoch vo funkcii ešte nie je otrávený problémami, naopak, vychutnáva si - ako priznal - nielen trénerstvo, ale aj manažérsku prácu, zabezpečovanie podmienok pre chlapcov. "So získavaním peňazí je to vždy zaujímavé. Zhrnul by som to asi tak, že ide o priebežné dopĺňanie kasy, ale zatiaľ sa výraznejší zádrh nevyskytol," dodal lodivod, ktorý je sám zvedavý, ako sa prejavia jeho metódy na kvalite účinkovania pretekárov. "Isté je, že som už trochu nervózny z toho, ako to vypáli. Predsa len prevláda pocit zodpovednosti." Práve generačná blízkosť a rovnaké zdieľanie názorov by mali byť zábezpekou udržania vysokého trendu. Nielen SP, ale hlavne MS budú teda parádnou skúškou ohňom aj preňho.

Nová sezóna s novou "garderóbou"

Každý elitný pretekár má podpísanú zmluvu s prestížnou firmou, ktorá mu dodáva výstroj i oblečenie. Pred začiatkom nového ročníka SP sa teda "garderóba" i bežky, palice či obuv kompletne menia. "Na deväťdesiat percent majú chlapci všetko k dispozícii, ešte treba dotiahnuť detaily, napríklad okuliare. Momentálne to akurát riešime. Podstatné je, že hlavné súčasti výstroja sú už k dispozícii," riekol tréner Bartoň. Ono to býva tak, že tie súčasti výstroja, ktoré sú veľmi opotrebované, sú vyradené z obehu, ale napríklad lyže, ktoré sa osvedčili, sú používané aj naďalej. Ide možno aj o akýsi citový vzťah k bežkám a spoliehanie sa na ich účinnosť v akcii.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.