Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Demin: Za zlatom sme išli štýlom kamikadze

Dvadsaťročný Viktor Demin, najmladší člen zlatého slovenského štvorkajaku na šampionáte do 23 rokov. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|6. aug 2013 o 19:24

Najmladšieho člena slovenského štvorkajaku okrem pádlovania zaujíma všetko. S najväčším pôžitkom však ochutnáva zákusky. V Kanade boli vraj nekresťansky drahé.

BRATISLAVA. Dvadsaťročný Viktor Demin sedí v káštvorke vzadu. Nie preto, že prišiel do zostavy posledný a ani preto, že postavou vytŕča nad ostatnými. Zadák obvykle nebýva najmladší, má dôležitú úlohu pri korigovaní smeru lode.

„Extra vysoký zase nie som, v lodi to zvýrazňuje vyššie položená sedačka,“ vraví odchovanec komárňanskej lodenice.

Štvorica Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin v cieli priznala, že finálová jazda na majstrovstvách sveta do 23 rokov v kanadskom Wellande jej bohvieako nevyšla, napriek tomu, že získali zlato tesne pred Rusmi.

Nechytili rytmus

„Išli sme štýlom kamikadze. Chyba bola hneď po štarte. Prakticky až do cieľa sme sa nedokázali dostať do natrénovaného traťového tempa. Chvalabohu, vyšlo to na zlato, do seniorského šampionátu máme čo robiť, aby sme vylepšili súhru,“ vraví študent športového manažmentu na univerzite Semmelweiss v Budapešti.

Viktor Demin už má titul juniorského majstra sveta z roku 2011. V kádvojke si ho v Brandenburgu na päťstovke vybojovali s Máriom Jančom z Piešťan. V súčasnosti Demin nemá partnera v kádvojke, jazdí iba sám alebo v K4. Prestúpil do nej vlani na jar, stihol v nej bronz na ME 2012 v Portugalsku i zlato v júni tohto roku na ME v Poznani.

Tam si mladá káštvorka požičala striebornú olympijskú loď z Pekingu 2008.

„V nej sme sedeli rovno, teraz vo Wellande sme išli na náhradnej, ktorá bola trochu krivá. V Duisburgu o mesiac by sme na seniorskom svetovom šampionáte radi išli na starej dobrej olympijskej lodi,“ vraví Viktor, ktorého v lodi oslovujú Demčo. Marek Krajčovič prezývku nemá, Matej Michálek je podľa otcovej firmy vždy Wiki a Gábor Jakubík Simpson, lebo je vraj na nerozoznanie od postavičky v kreslenom seriáli. Napriek tomu je v lodi rešpektovaným šéfom nielen preto, že ako 23­ ročný je najstarší.

Autobusy im brnkali na nervy

Vodácky areál v kanadskom Wellande sa našim pretekárom páčil.

„Bol úplne nový v idylickom prírodnom prostredí. Na nervy nám brnkali len meškajúce autobusy. Raz som sa vážne zľakol, že nestihneme štart. Slovenská výprava si pár dní pred šampionátom pozrela Niagarské vodopády.

„Fascinujúci zážitok, boli sme aj v priehľadnej guli, kde sa priamo na nás valila voda. Lepšie ako vo filme.“

Viktor počas dvoch voľných dní plánuje dočítať Jedenásť minút od Paula Coelha a cez víkend ho už čakajú majstrovstvá Slovenska v Piešťanoch.

Súvisiace články