To je kruté, vravel komentátor. Na Gire po veľkej dráme únik prehral

Dánsky cyklista Mads Pedersen sa stal víťazom šiestej etapy Giro d'Italia 2023.
Dánsky cyklista Mads Pedersen sa stal víťazom šiestej etapy Giro d'Italia 2023. (Autor: TASR/ LaPresse via AP)
Sportnet, TASR|11. máj 2023 o 17:20

Etapového triumfu sa dočkal Mads Pedersen.

+ 0 s

NEAPOL. Šiesta etapa cyklistických pretekov Giro d'Italia 2023 bola v znamení veľmi napínavej naháňačky pelotónu a dvojice jazdcov v úniku.

Alessandro De Marchi a Simon Clarke ešte do posledného kilometru vstupovali s pomerne nádejným náskokom, ale napokon o víťazstvo nebojovali.

Približne 250 metrov pred cieľom ich početná skupina dostihla. "Tak toto je kruté," povedal v priamom prenose Eurosportu komentátor Štěpán Straka.

Clarke vlani z úniku vyhral kockovú etapu na Tour de France a hoci bol aj tentokrát blízko k víťazstvu, napokon skončil za De Marchim na 89. mieste.

Už tradične to skúsil na dlhý šprint Fernando Gaviria, vytvoril si náskok, ale v závere mu došli sily a prehnali sa cez neho až štyria pretekári.

Z etapového víťazstva sa napokon tešil Mads Pedersen, ktorý tesne zdolal lídra bodovacej súťaže a muža v cyklámenovom drese Jonathana Milana.

Detailný priebeh 6. etapy Giro d'Italia 2023

Už niekoľko kilometrov po štarte etapy v Neapole sa sformoval únik, ktorý si postupne vytvoril vyše päťminútový náskok.

V päťčlennej skupine boli Taliani Alexandre Delettre, Francesco Gavazzi, Alessandro De Marchi, Austrálčan Simon Clarke a Brit Charlie Quarterman.

Momentka zo 6. etapy cyklistických pretekov Giro d'Italia 2023.
Momentka zo 6. etapy cyklistických pretekov Giro d'Italia 2023. (Autor: TASR/ LaPresse via AP)

Prvú rýchlostnú prémiu v Sant'Antonio Abate vyhral Quarterman pred Gavattim a pripísal si 12 bodov do bodovacej súťaže. Úvodná vrchárska prémia vo Valico di Chiunzi sa pre zmenu stala korisťou Gavattiho.

Pri stúpaní na Picco Sant'Angelo sa od vedúcej skupiny odtrhli De Marchi s Clarkom. Talian vyhral druhú horskú prémiu a získal do klasifikácie o najlepšieho vrchára 9 bodov. Pelotón postupne zrýchlil a znižoval stratu.

Bol to nesmierne tesný súboj, no 250 metrov pred cieľom pelotón duo dostihol a rozhodovalo sa v hromadnom špurte, v ktorom triumfoval Pedersen.

"Je skvelé, že po zisku vavrínu na Tour de France i Vuelte sa mi podarilo vyhrať etapu aj na Gire. Splnili sme cieľ, s ktorým sme išli na talianske cesty. Dnešná etapa bola náročná a museli sme tvrdo pracovať, aby sme dostihli vedúce duo.

Chalanov z úniku je mi ľúto, že to nedotiahli do úspešného konca, no aj taká býva niekedy cyklistika," uviedol Dán v rozhovore pre Eurosport.

+ 1:26 min

Domov»Cyklistika»To je kruté, vravel komentátor. Na Gire po veľkej dráme únik prehral