Vernon ustál tlak súperov, dres najlepšieho vrchára získal Slovák

Britský cyklista Ethan Vernon zvíťazil v 1. etape pretekov Okolo Slovenska 2022. (Autor: TASR)
Sportnet|14. sep 2022 o 17:13 (aktualizované 14. sep 2022 o 21:51)

Dobrú prácu počas etapy odviedol aj Martin Svrček.

+ 0 s

TRNAVA. Britský cyklista Ethan Vernon sa stal víťazom prvej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska 2022. Jazdec tímu Quick-Step Alpha Vinyl profitoval z výbornej práce tímových kolegov a potvrdil pozíciu favorita.

Po triumfe v utorňajšom prológu si pripísal víťazstvo aj v klasickej etape. V tesnom závere zdolal druhého Rusa Gleba Syricu (Astana Qazaqstan) a tretí finišoval Talian Giovanni Lonard z tímu EOLO-Kometa.

V stredu bola na programe etapa zo Šamorína do Trnavy. Dĺžkou 142,3 km bola jednoznačne najkratšia z tohtoročného itinerára pretekov, pokiaľ neberieme do úvahy prológ v uliciach Petržalky.

Krátko po štarte sa do úniku dostalo šesť cyklistov, ktorí si pomerne rýchlo vypracovali náskok. Zo slovenských pretekárov bol v úniku len Matúš Štoček, ktorý háji farby českého tímu ATT Investments.

Matúš Štoček na čele unikajúcej skupiny na pretekoch Okolo Slovenska 2022.
Matúš Štoček na čele unikajúcej skupiny na pretekoch Okolo Slovenska 2022. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)

Rodák z Veľkého Rovného, ktorý bude Slovensko reprezentovať v kategórii Elite aj na svetovom šampionáte v Austrálii, uspel na jedinej horskej prémii.

V stúpaní na Červenom kameni (1,5 km, 6,3%) bol najsilenejší a vybojoval si tradičný bodkovaný dres pre priebežného lídra vrchárskej súťaže.

Etapu počas celej etapy kontroloval tím Quick-Step Alpha Vinyl.

Ten mal viaceré ambície. Tou hlavnou bolo udržanie si žltého dresu lídra pretekov, ktorý si v prológu vybojoval Ethan Vernon. Brit bol zároveň najväčších favoritov v očakávanom šprintérskom dojazde.

Belgický tím udával tempo a držal odstup na únik na prijateľnej hodnote. Na čele pelotónu neraz usilovne pracoval aj Martin Svrček, ktorý je aktuálne jediným slovenským cyklistom so zmluvou v tíme World Tour.

Martin Svrček na čele pelotónu počas pretekov Okolo Slovenska 2022.
Martin Svrček na čele pelotónu počas pretekov Okolo Slovenska 2022. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)

Krátko po šprintérskej prémii v Jaslovských Bohuniciach, ktorú vyhral Štoček, zostal vpredu už len jediný pretekár Jasper Haest (VolkerWessels Cycling Team).

Jeho šance na víťazstvo boli mizivé, no bojoval aspoň o červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca. To však napokon organizátori pridelili Štočkovi.

"Veľmi som chcel ísť do úniku a vyhrať vrchársku prémiu, lebo som vedel, že potom mám istý dres. Som rád, že sa to podarilo. A to, že som sa stal najbojovnejším pretekárom, tak to je iba bonus," povedal pre RTVS.

Únik bol definitívne dostihnutý päť kilometrov pred cieľom, pričom tempo udával stále Martin Svrček a zároveň pripravoval pozíciu tímovým kolegom.

V špurte ukázal svoju silu Vernon a dosiahol svoj tretí triumf v kariére. Paradoxom je, že tentokrát mu spolupráca s Michaelom Morkovom nevyšla najlepšie a Vernon mal čo robiť, aby za sebou udržal súperov.