V Banskej Štiavnici vyhral Ír Ryan, Slováci zaostali

Archie  Ryan vyhral 2. etapu na Okolo Slovenska.
Archie Ryan vyhral 2. etapu na Okolo Slovenska. (Autor: Ján Melicher/Okolo Slovenska)
Sportnet|15. sep 2022 o 17:50 (aktualizované 15. sep 2022 o 19:59)

Novým lídrom pretekov Okolo Slovenska je Josef Černý.

Juraj Sagan

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Víťazom 2. etapy pretekov Okolo Slovenska sa stal Archie Ryan z tímu Jumbo-Visma. Írsky pretekár nastúpil v cieľovom stúpaní a vyhral z menšej skupinky favoritov.

Cyklistov čakala kopcovitá etapa s viacerými stúpaniami a cieľom v Banskej Štiavnici.

Etapa bola náročná a v stúpaní na Červenú studňu sa hlavná skupina zúžila na približne 30 pretekárov. V nej už chýbal líder pretekov Ethan Vernon. Britský šprintér si však udržal zelený dres pre lídra bodovacej súťaže.

V hlavnej skupine pri prvom prejazde cez Banskú Štiavnicu, približne 40 kilometrov pred cieľom, chýbali v ňom aj slovenskí cyklisti.

Ukázal sa na mládežníckej Tour

Veľmi aktívne jazdili v závere najmä pretekári španielskych tímov Caja Rural a Equipo Kern.

Pri druhom prejazde cez Banskú Štiavnicu sa hlavná skupina rozdelila.

Tri kilometre pred cieľom začali prvé nástupy. Pokus a pokúsil o únik Lorenzo Fortunato. Štyristo metrov pred cieľom ho dostihli súperi.

Na nástup Archieho Ryana súperi nedokázali zareagovať. Ír si vybojoval prvé profesionálne víťazstvo.

"Bol to veľmi náročný deň. Dobre sme kontrolovali únik a tím odviedol dobrú prácu. Stúpania nám zobrali veľa síl. Boli dosť obtiažne. Záverečné stúpanie bolo zaujímavé tým, že sa šlo po dlažobných kockách. O to to bolo náročnejšie," povedal v prvom rozhovore pre RTVS Ryan.

Ryan patri medzi veľké talenty. Má len 20 rokov. Pred pár týždňami skončil na mládežníckej Tour de France (oficiálne sa preteky volajú Tour de l'Avenir) na 4. priečke.

Vďaka víťazstvu sa posunul na Okolo Slovenska v celkovom poradí na 5. priečku.

Žltý dres si udržal Quick - Step

Novým lídrom sa stal český reprezentant Josef Černý.

Dobrú pozíciu si zaistil už v prológu. V druhej etape v cieľovom stúpaní zaostal len minimálne. V Banskej Štiavnici stratil pár sekúnd, prvú priečku si však udržal. Žltý dres tak ostal v tíme Quick Step.

V celkovom poradí vedie Černý len o 4 sekundy pred Stefanom de Bodom.

Černý je víťazom Czech Cycling Tour z roku 2017. Pred dvomi rokmi vyhral etapu na Giro d’Italia.

Talian Fortunato útočil na etapové víťazstvo, no vďaka aktivite na horských prémiách získal bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

Spomedzi slovenských cyklistov potvrdil svoju pozíciu Martin Svrček a udržal si dres pre najlepšieho Slováka.

V piatok pokračujú preteky 3. etapou z Detvy do Spišskej Novej Vsi. Cyklistov čaká 210 kilometrov a stúpania Detvianska Huta, Dobšinský kopec a Gajnár. Priamy prenos vysiela RTVS a Eurosport.