Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Čínske triumfy aj napriek pádom

Sportnet|24. mar 2006 o 00:00

CALGARY, BRATISLAVA - Mal to byť veľký večer dvoch čínskych športových dvojíc.

Škvrna na titule čínskej dvojice Pang - Tong: partnerkin pád po trojitom skoku. FOTO - SITA / AP

CALGARY, BRATISLAVA - Mal to byť veľký večer dvoch čínskych športových dvojíc. Aj bol, no len podľa výsledkov. Čistú jazdu z medailistov predviedli tí, na ktorých zvýšil iba bronz: ruský pár Maria Petrovová a Aleksej Tichonov.

Naplnený calgarský Pengrowth Saddledome im v prvý finálový deň svetového šampionátu v krasokorčuľovaní vystrojil standig ovation. Uprostred aplauzu tridsaťštyriročný rodák zo Samary pokľakol pred svojou o šesť rokov mladšou petrohradskou partnerkou a pobozkal jej ruku. Svetoví šampióni 2000 práve dokončili poslednú jazdu svojej kariéry. Inovovali štyri roky starú voľnú jazdu na Vivaldiho štyri ročné obdobia a pretavili ju do skvostu.

Všetkým bolo jasné, že pri absencii Toťmianinovej s Marininom zachránili reputáciu ruského krasokorčuľovania v jeho tradične najsilnejšej kategórii. Rozhodcovia to potvrdili: Petrovová s Tichonovom dosiahli životný bodový súčet 186,22. Nikto nevedel, na akú medailu to bude stačiť, lebo čínske páry nastupovali až po nich.

Žang Dan a Žang Hao, ktorých preslávila turínska, hrôzostrašným pádom prerušená voľná, po krátkom programe viedli. V calgarskej voľnej jazde však vydržali s dychom len do polovice. Potom stratili na chvíľu súlad, vzápätí Hao prvý raz v sezóne padol po trojitom salchove a Dan skočila iba dvojitý. "Nemali sme dosť energie," priznal Hao po pretekoch. "Partner mal od príletu do Calgary problémy s vysokou nadmorskou výškou," cituje ich trénera Jaoa Bina denník Globe and Mail.

Žangovci napriek tomu dosiahli v súčte o dve desatinky vyššiu známku ako Rusi. "To hádam nie," zareagoval pri monitore Eurosportu spolukomentátor, chýrny český tréner František Pechar.

Zdalo sa, že Žangovci si po striebre z olympiády odvezú z MS zlato. Ibaže napokon im ho vyfúkli krajania Pang Qing a Tong Jian, na ZOH štvrtí. Ale ani oni neoslnili: predviedli skvelé odhadzované skoky aj pôvabné piruety, ale skákali kombináciu iba dvoch dvojitých skokov a partnerkin pokus o trojitý toeloop sa skončil pádom.

Dostali dvojbodovú penalizáciu (za pád a sekundové prekročenie časového limitu), napriek tomu im známky stačili na titul. Keď nabehli na ukazovateli, Pang aj Tong boli v šoku. "Nemôžeme tomu uveriť. Veď pred pár mesiacmi po neúspechu vo finále Grand Prix sme sa pohádali a už takmer rozišli," vravela 26-ročná partnerka.

"Som šťastný z toho, ako sme zajazdili, ale nie z výsledku. Mali sme byť majstri sveta," povedal pre kanadské médiá Rus Tichonov. Súčasťou programu tretieho dňa MS bola aj kvalifikácia žien. Slovenka Jacqueline Belenyesiová - na rozdiel od Igora Macypuru - sa nekvalifikovala medzi postupovú tridsiatku. (mo)

Športové dvojice, konečné poradie: 1. Qing Pang, Jian Tong 189,20 b., 2. Dan Žang, Hao Žang (všetci Čína) 186,42, 3. Petrovová, Tichonov (Rus.) 186,22, 4. Inoueová, Baldwin (USA) 183,17, 5. Marcouxová, Buntin (Kan.) 181,09, 6. Savčenková, Szolkowy (Nem.) 170,08.

Ženy, kvalifikácia: 1. Rochetteová (Kan.) 29,28, 2. Suguriová (Jap.) 28,47, 3. Meissnerová (USA) 28,46, 4. Nakanová (Jap.) 27,79, 5. Cohenová (USA) 27,59, 6. Hughesová (USA) 25,68, ... 37. Belenyesiová (SR) 26,96.

Cinquanta láka hviezdy dolármi

Šéf svetového krasokorčuľovania Ottavio Cinquanta je nešťastný z toho, že na MS prišli len piati z dvanástich medailistov nedávnych ZOH. Federácia sa rozhodla zvýšiť balík financií rozdeľovaný na konci sezóny - od budúcej sezóny v nej bude 450 000 amerických dolárov. Víťaz svetového rebríčka, ktorý získa zároveň titul majstra sveta, zinkasuje dovedna 90-tisíc USD (v párových kategóriách 135 000). Za druhé miesto v rebríčku aj na MS bude 27-tisíc a za tretie 18-tisíc USD. (mo)

Súvisiace články