Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Chorvát Ančič ukončil kariéru

Mario Ančič. (Autor: FOTOARCHÍV SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ)
SITA|21. feb 2011 o 12:38

Chorvátsky tenista Mario Ančič (nar. 30. 3. 1984) ukončil vo veku 26 rokov profesionálnu kariéru.

ZÁHREB. Dlhodobé zdravotné problémy donútili takmer dvojmetrového Spliťana prijať radikálne rozhodnutie, o ktorom sa podelí s verejnosťou na stredajšej tlačovej konferencii vo svojom rodnom meste.

Ančiča trápili bolesti chrbta a prekonal aj mononukleózu. Keďže má právnický diplom, počas núteného voľna začal pracovať v tomto odvetví.

Medzi najväčšie úspechy Maria Ančiča v kariére patria triumf v Davisovom pohári 2005 po finálovom víťazstve 3:2 nad Slovenskom v Bratislave (Ančič získal v súboji s Michalom Mertiňákom rozhodujúci bod), zisk bronzovej medaily vo štvorhre na OH 2004 po boku Ivana Ljubičiča a tri singlové tituly na okruhu ATP.

Jeho najlepšími výsledkami na grandslamových podujatiach sú semifinálová účasť vo Wimbledone 2004 a štvrťfinálová na Roland Garros 2006. V júli 2006 sa vo svetovom rebríčku prepracoval na 7. miesto.

Ančičovo trápenie sa začalo vo februári 2007 pred stretnutím Davisovho pohára proti Nemecku. Diagnostikovali mu ťažkú formu mononukleózy. Potom sa viackrát pokúšal o návrat. V úvode roka 2009 si zahral vo finále turnaja ATP v Záhreb a semifinále v Rotterdame, ale od vlaňajška laboruje s vážnym zranením chrbta, ktoré vyústilo až do konca kariéry.

Súvisiace články