Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Chemesáci mali v reprezentácii hráčske trio

Reprezentanti EL 2012. Peter Kašper (č. 21), Miroslav Jakubov (č. 8), Milan Javorčík (č. 20). V hornom rade druhý sprava Slavomír Huba. (Autor: svf)
Sportnet|Publikované 10. júl 2012 o 00:00

Štvrtým bol Slavomír Huba, tímový manažér slovenskej reprezentácie, ktorý v sezóne pôsobil v ŠK Chemes Humenné ako asistent trénera pri „áčku“.HUMENNÉ. Slovenskí volejbaloví reprezentanti obsadili v tohtoročnej Európskej lige konečné štvrté miesto.

V semifinále Final Four v tureckej Ankare prehrali s neskorším víťazom Holandskom 0:3, v dueli o bronz ťahali za kratší koniec so Španielskom a podľahli mu 1:3.

Napriek „zemiakovej“ medaile treba vyzdvihnúť to, že medzi najlepšiu štvoricu sa prebojoval prakticky novovytvorený káder, pričom miesto na palubovke mala priebežne až trojica chemesákov.

Za čias kouča Emanuelle Zaniniho sa v reprezentačnom drese v rámci Európskej ligy objavili Roman Ondrušek (libero), Milan Hriňák (smečiar) a Miroslav Jakubov (smečiar/univerzál), ale nebolo to tak v jednej „repre“ sezóne.

Pod taktovkou trénera Štefana Chrtianskeho mal opäť možnosť predstaviť sa Roman Ondrušek, z rodinných dôvodov (narodenie syna) sa ospravedlnil, Milan Hriňák sa vo výbere objavil, ale už ako zástupca iné klubu (Volley team UNICEF Bratislava) a príchuť leta v reprezentácii zažil Miroslav Jakubov po ročnej odmlke zavinenej zranením ramena.

Univerzál chemesákov však nehájil humenské volejbalové farby sám - „repre“ premiéru medzi seniormi zažili aj Peter Kašper (blokár) a Milan Javorčík (smečiar).

Premiéra Javorčíka

V prípade spomínanej dvojice chemesákov sa udiala premiéra na druhom turnaji v rámci Európskej ligy. V Španielsku porazili Slováci Grékov, prekvapujúco podľahli Dánom a po dobre rozbehnutom úvode napokon v tajbrejku nestačili na domáci tím.

Milan Javorčík do zápasov vstupoval ako striedajúci hráč v pozícii smečiara, okúsil všetkých súperov.

„Všeobecne sa očakávalo, že Dánov porazíme. Súper nás zatlačil dobrým servisom, celkovo hrali na turnaji veľmi dobre. Prehru musíme odčiniť tak, že najbližšie v Izraeli, kde budú pauzovať Španieli, musíme vyhrať všetky tri zápasy. Čo sa mojej premiéry v  'repre ' týka, nastupoval som ako tretí smečiar, striedal som, je to méta, ktorá sa môže stále dvíhať,“ dodal 25-ročný volejbalista.

Vo väčšej zápasovej vyťaženosti bol Peter Kašper, blokár, ktorý sa vo svojej premiére predstavil trikrát hneď v základnej zostave.

„Po mesačnej pauze som naskočil opäť k vážnemu volejbalu. Pred turnajom som nevedel, či sa vôbec zmestím do nominácie, napokon to vypálilo až na miesto v základnej zostave. Snažil som sa, možno povedať, že som spokojný, aj keď výsledky sme mohli dosiahnuť lepšie. Reprezentácia je samozrejme o inom ako klubová úroveň. Sme mladé družstvo, motivácia u každého je značná. Je potešiteľné, že v reprezentácii sme traja chemesáci. Snáď to naznačuje, že aj na slovenských palubovkách sa hrá kvalitný volejbal, z ktorého môže čerpať aj reprezentácia,“ dodal Peter Kašper.

Istotu miestenky vo Final Four Európskej ligy si Slováci zabezpečili v piatom, domácom, turnaji. Porazili Dánsko (3:0), Izrael (3:1) a bolo jasné, že účasť v Ankare im už neujde.

V oboch zápasoch nastúpil Peter Kašper v základe, nič na postupe už nezmenila ani prehra so Španielmi (1:3), kde blokár chemesákov vstúpil do diania ako striedajúci hráč.

„V Košiciach sa nám hralo super, každý z nás sa na domáce prostredie tešil, divácka kulisa bola super. Cieľ, získať istotu postupu ešte pred duelom so Španielmi, sme splnili,“ konštatoval rovné dva metre vysoký blokár.

Turecké repete Jakubova

Pred finálovým turnajom boli Slováci v Európskej lige jediní, kto sa mohol pýšiť dvoma triumfami. Pred rokom zdolali v košickej Steel Aréne Španielsko 3:2, v roku 2008 sa konal záverečný turnaj v tureckej Burse, kde bol pri historicky prvom úspechu aj Miroslav Jakubov...

„Pamätám si na to, ešte som bol čistý  'mladňák ', v pozícii smečiara za trénera Zaniniho. Za ten čas som isté skúsenosti už nazbieral, len ich treba výkonom preniesť na palubovku. Nie sme na turnaji favoritom, čo môže byť pre nás dobré, cieľom je však hrať finále,“ mienil 25-ročný odchovanec humenského volejbalu po príchode do tureckej Ankary.

Žreb prisúdil Slovákom v semifinále Holanďanov. Víťaz skupiny B (bilancia 10 - 2) bol favoritom duelu, práve súpera z krajiny tulipánov však chlapci spod Tatier na tureckej palubovke už zdolali. Pred 4 rokmi vo finále 3:1.

Tentokrát sa hrali sety tri, výsledkovo patrili Holanďanom. V boji o tretie miesto sa stretli súperi zo skupiny Slovensko - Španielsko, pričom zo zisku bronzu sa tešili volejbalisti z Pyrenejského polostrova, Slovákom ostala nevďačná „zemiaková“ pozícia za stupňom víťazov.

„Nevedeli sme zložiť loptu, Španieli hrali výborne v poli, myslím, že aj netrpezlivosťou sme robili chyby, čo podľa mňa rozhodlo. Prihrávku sme mali veľmi dobrú, ani v servise nebol súper lepší, len tie naše chyby v koncovkách. Odchádzame bez medaily, sme veľmi sklamaní,“ mienil Peter Kašper.

Pozitívne hodnotenia

Ani kouč Štefan Chrtiansky neskrýval istú dávku trpkosti po zisku štvrtého miesta, na druhej strane však zhodnotil Európsku ligu pozitívne.

Mladíci ukázali potenciál, v budúcnosti sa môže s nimi na reprezentačnej úrovni počítať. Dobré „známky“ dostali naši.

„Blokár Kašper debutoval v reprezentácii, odohral dobré zápasy, ukázal, že s ním možno počítať aj v budúcnosti, keď budeme hrať v kompletnom zložení. Menej odohrali Jakubov, ktorého Bencz nepustil na palubovku a Javorčík, s ktorým pri konkurencii smečiarov počítam do budúcnosti skôr na post libera,“ konštatoval tréner Slovenska.

Pre slovenskú reprezentáciu sa tak sezóna nateraz skončila, pretože má istý postup na majstrovstvá Európy 2013 a nemusí hrať kvalifikáciu.

Víťaz Európskej ligy má právo prihlásiť sa do interkontinentálnej kvalifikácie o postup do Svetovej ligy.

Slovenská volejbalová federácia prihlásila reprezentáciu do kvalifikácie Svetovej ligy 2013 aj tento rok, ale už teraz je jasné, že o postup do prestížnej súťaže sa tento rok bojovať nebude.

Právo na štart v kvalifikácii majú víťazi Európskej ligy Holanďania (aj keď oficiálne ešte prihlášku nepodali), ak by to nevyužili, do kvalifikácie by šli druhí Turci, ktorí sa na FIVB prihlásili.

ico

Slovenská reprezentácia

Európska liga 2012

  • Nahrávači: Juraj Zaťko (Friedrichshafen/Nem.), Daniel Končál (Volley Team UNICEF Bratislava), Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.), Filip Palgut (Amstetten/Rak.)
  • Smečiari: Štefan Chrtiansky ml. (Hypo Tirol Innsbruck/Rak.), František Ogurčák (Sisley Belluno/Tal.), Milan Hriňák (Volley Team UNICEF Bratislava), Milan Javorčík (ŠK Chemes Humenné), Róbert Hupka (Generali Unterhaching/Nem.)
  • Blokári: Jakub Joščák (VKP Bratislava), Radoslav Száraz (VK Slávia Svidník), Peter Kašper (ŠK Chemes Humenné), Michal Hruška (Posojilnica Aich/Dob/Rak.)
  • Univerzálni hráči: Milan Bencz (Arago Sete/Fr.), Miroslav Jakubov (ŠK Chemes Humenné)
  • Libero: Matej Kubš (VKP Bratislava).

peso

Súvisiace články