Tisícky hokejových fanúšikov oslavovali v Prahe zlatý hetrik z MS v roku 2001 po finálovom víťazstve Čechov nad Fínmi. (Autor: archív TASR/AP)
Karol Svozil|23. máj 2014 o 20:04

V rámci 22 majstrovstiev sveta v hokeji sa Česi dostali medzi najlepších štyroch už po 14. krát.

BRATISLAVA. Česká hokejová reprezentácia si v sobotu proti Fínom od 17:45 h SELČ zahrá už svoje 14. semifinále v 22-ročnej samostatnej histórii vystúpení na majstrovstvách sveta.

V roku 1997 sa pritom semifinále na šampionáte vo Fínsku nehralo, Česi však hrali vo finálovej skupine a v súboji o bronz zdolali Rusov. Ak by sme aj toto účinkovanie právom započítali do ich semifinálových účastí, v sobotu by to bola už ich pätnásta.

S Fínmi sa Čechom v zápasoch o medaily (od semifinále) na MS zvykne dariť, vyhrali ich štyri, prehrali dva. Boli to ich prvé dva súboje v roku 1995 a 1998, následné všetky štyri vyhrali.

Bilancia Česka na MS:

1993, Nemecko: v semifinále Švédsko 3:4 po predĺžení, v stretnutí o bronz Kanada 5:1 - 3. miesto

1994, Taliansko: 7. miesto

1995, Švédsko: v semifinále Fínsko 0:3, v stretnutí o bronz Kanada 1:4 - 4. miesto

1996, Rakúsko: v semifinále USA 5:0, vo finále Kanada 4:2 - 1. miesto

1997, Fínsko: vo finálovej skupine USA 3:4, Kanada 5:3, Švédsko 0:1, stretnutie o bronz Rusko 4:3 - 3. miesto

1998, Švajčiarsko: v semifinále Fínsko 1:4 a 2:2, stretnutie o bronz Švajčiarsko 4:0 - 3. miesto

1999, Nórsko: v semifinále Kanada 1:2 a 6:4 (sam. nájazdy 4:3), vo finále Fínsko 3:1 a 1:4, predĺženie druhého zápasu 1:0 - 1. miesto

2000, Rusko: v semifinále Kanada 2:1, vo finále Slovensko 5:3 - 1. miesto

2001, Nemecko: v semifinále Švédsko 3:2 po sam. nájazdoch, vo finále Fínsko 3:2 po predĺžení - 1. miesto

Česi sa tretikrát v sérii stali majstrami sveta v roku 2001. Vo finále zdolali Fínsko 3:2 po predĺžení. Na snímke veľká radosť Jiřího Dopitu po strelení vyrovnávajúceho gólu. FOTO - archív TASR

2002, Švédsko: 5. miesto

2003, Fínsko: v semifinále Kanada 4:8, v zápase o bronz Slovensko 2:4 - 4. miesto

2004, Praha: 5. miesto

2005, Rakúsko: v semifinále Švédsko 3:2 po predĺžení, vo finále Kanada 3:0 - 1. miesto

2006, Lotyšsko: v semifinále Fínsko 3:1, vo finále Švédsko 0:4 - 2. miesto

2007, Rusko: 7. miesto

2008, Kanada: 5. miesto

2009, Švajčiarsko: 6. miesto

2010, Nemecko: v semifinále Švédsko 3:2 po sam. nájezdoch, vo finále Rusko 2:1 - 1. miesto

2011, Slovensko: v semifinále Švédsko 2:5, o bronz Rusko 7:4 - 3. miesto

2012, Fínsko a Švédsko: v semifinále Slovensko 1:3, o bronz Fínsko 3:2 - 3. miesto

2013, Fínsko a Švédsko: 7. miesto

2014, Bielorusko: ???

Domov»Hokej»Reprezentácie»Česi idú na svoje 14. semifinále, s Fínmi v bojoch o medaily 16 rokov neprehrali