Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Časy hádzanárskych prídelov od Nemcov pominuli

Dobojované. Postupovú radosť si vychutnali Magdeburčania. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|Publikované 26. mar 2012 o 22:00

Tatran Prešov sa neradí ešte medzi špičku, no vie dať zabrať aj tímom z najkvalitnejších svetových súťaží.

Slovenský majster má už v hádzanárskej Európe svoj kredit. Či už španielskej, francúzskej, ale aj z najuznávanejšej nemeckej. Dokázal to aj v Pohári EHF, v ktorom to dotiahol do štvrťfinále. Cez bundesligový SC Magdeburg však Prešov neprešiel. Ďaleko k ešte prenikavejšiemu úspechu prešovskí hádzanári ale nemali.

PREŠOV. Tréner SC Magdeburg Frank Carstens už po štvrťfinálovom žrebe tvrdil, že kľúčovým faktom z hľadiska postupu pre jeho tím je výhoda odvetného zápasu na domácej pôde.

Po remíze 29:29 v prešovskej Mestskej hale Nemci jasali. Ako sa ukázalo v magdeburskej Getec Aréne, dobre vedeli prečo.

Hoci nastúpili bez zraneného kanoniera Nateka a po šiestich minútach prišli o v Prešove deväťgólového Grafenshorsta (po hrubom faule na Miša Urbana videl červenú kartu), ani tým sa nenechali zaskočiť a postupovú šancu doma neprepásli.

Škoda a zároveň škola

Pre Tatran Prešov škoda a zároveň škola. Doma tesne po polčase viedli o päť gólov a mali veľkú šancu náskok zvýšiť. Nevyužili ju a súper sa potom dotiahol.

V Magdeburgu po vylúčení Grafenshorsta zase počas vlastnej presilovky trikrát inkasovali, k tomu nepremenili pokutový hod. Ak k tomu prirátame chudobnú streľbu spojkového radu v prvom polčase (14/2) a na druhej strane brilantný výkon vari najlepšieho gólmana súčasnosti v Európe Daniela Eijlersa (celkovo 26 úspešných zásahov), inak ako očakávaným postupom bundesligového favorita to skončiť nemohlo.

Napriek tomu, že prešovskí hádzanári štvrťfinálový dvojzápas Pohára EHF v konečnom účtovaní o štyri góly prehrali, pripravili sa aj o štyridsaťtisícovú prémiu, na ktorú podľa štatútu v prípade postupu do semifinále mali nárok, rozhodne si hanbu neurobili.

Práve naopak. Slovenský majster zase naznačil, že pohárová Európa s ním musí naďalej a čoraz vážnejšie rátať.

Zásadný problém bol doma

„Naozaj, veľká škoda,“ konštatoval majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar cestou z Nemecka.

„Zásadný problém aj ja vidím v tom, že sme si nedokázali doma vytvoriť taký náskok, ktorý by našu postupovú šancu zvyšoval. V odvete nám zase nezabrali naše zvyčajné opory. V spojkovom rade to takto znova ostalo na Kristopansovi. Dal deväť gólov, no ostatní sa nepridali. Škoda, podľa mňa sa dalo cez Magdeburg prejsť. Nemci ale podali vyrovnanejšie výkony vo všetkých radoch, mali skvelého brankára. Neprešli sme cez špičkového bundesligového súpera. Nám neostáva iné len ostať pevnými nohami na zemi a ísť za ďalšími cieľmi, ktoré Tatran Prešov čakajú v SEHA League aj slovenskej extralige. Rozhodne ešte do konca sezóny máme o čo hrať. Istú už máme účasť v aprílovom Final Four v Záhrebe, pred nami sú play – off súboje o majstra republiky.“

Stále majú o čo hrať

Slovenský majster hoci vypadol, postupom do štvrťfinále druhej najprestížnejšej európskej hádzanárskej súťaže dosiahol historický klubový úspech.

Zápasmi s SC Magdeburg sa navyše vryl do povedomia hádzanárskej Európy. „Mužstvo budujeme postupnými krokmi,“ zvýraznil M. Chmeliar.

„Nebolo by pre nás problémom trebárs nakúpiť na sezónu špičkových, dobre platených zahraničných hráčov a s nimi sa hnať za nejakým prenikavým jednorazovým úspechom. Potom zase padnúť niekam dole. To teda nie! Tak ako sme postavili na nové nohy starú halu na Baštovej a potom aj pre mládež na Nábrežnej, teraz rekonštruujeme postupnými krokmi Mestskú halu. Tak ako vylepšujeme podmienky pre hádzanú v Prešove, tak isto postupne skvalitňujeme mužstvo seniorov. Časy, keď sme od nemeckých, francúzskych či španielskych klubov dostávali príučky v podobe gólových prídelov, už sú dávno preč. O postupe do semifinále Pohára EHF s Magdeburgom rozhodli naostatok iba štyri góly. Nevravím, že sme už niekde na strope. Určite sme poskočili dosť vysoko. Vieme, ktoré posty nás najviac aktuálne trápia a ktoré musíme do začiatku novej sezóny poriešiť a zase skúsiť posunúť prešovskú hádzanú o nejaký ten krok dopredu.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.