Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Branislav Mezei - urastený obranca, ktorý vzbudzuje rešpekt

Branislav Mezei (Autor: AP)
Peter Klimko|18. apr 2008 o 00:00

Reprezentácia Slovenska sa môže spoliehať aj na služby rodáka spod Zobora, ktorý dokáže množstvo úderov rozdať, ale aj prijať.

Spoľahlivý obranca, ktorý nemá problém s kontaktnou hrou, je jedným zo slovenských hokejistov brázdiacich klziská prestížnej NHL. Nebyť zranení, mohol mať v súčasnosti na konte aj viac skúseností zo zámorskej profiligy.

Cez farmárske tímy do NHL

BRANISLAV MEZEI
  • narodený: 8. októbra 1980
  • súčasný klub: Florida Panthers
  • hrával za: Beleville, Lowell Lock, NY Islanders, Bridgeport, San Antonio, Trenčín, Třinec
  • úspechy: 4. na MS 2004
  • číslo dresu: 2

    mezeib.jpg
Branislav Mezei

Mezeiovi chvíľu trvalo, kým okúsil, ako chutí hokej v najkvalitnejšej lige sveta. Šanca prišla v štvrtej zámorskej sezóne, keď ho New York Islanders vytiahol po odporúčaní trénerov z farmy v Lowell Rock.

V prvom tíme "ostrovanov" už sezónu dohral a keď sa zdalo, že by sa mohol natrvalo usadiť v NHL, prišlo opäť pôsobenie na farme a následná výmena na slnečnú Floridu.

Tu sa mu otvorili dvere do prvého tímu, čo však výraznejšie využil kvôli poranenému členku až v sezóne 2003/04, v ktorej za "panterov" odohral cez 40 zápasov.

Ročník 2007/08 patril k jeho najlepším vôbec. V NHL nastúpil 57x, čo je aj hráčove doterajšie maximum. Zaznamenal síce len 4 body (2 góly +2 asistencie), ale jeho úloha spočívala skôr v bránení ako útočení.

Výluka ho zaviala domov

V sezóne 2004/05 sa hráčska asociácia (NHLPA) nedohodla s vedením NHL na podmienkach a tak najprestížnejšia súťaž sveta na celú sezónu zatvorila svoje brány.

Mezei sa pridal k množstvu hráčov, ktorí sa sťahovali do Európy. V jeho prípade však nešlo o Nitru, v ktorej sa narodil, ale o Trenčín, kde mala Dukla (v kádri aj s Mariánom Hossom, Demitrom a Gáboríkom) majstrovské ambície.

Predtým si ale ešte odskočil na 41 zápasov do českého Třinca.

Dve účasti na MS

Na vrcholnom podujatí sezóny sa zúčastnil dvakrát, konkrétne v 2001 (Nemecko) a 2004 (Česká republika). Obišli ho teda najvýraznejšie úspechy slovenskej reprezentácie, v spomínanom roku 2004 skončil náš národný tím štvrtý a to je aj Mezeiov najlepší výsledok z MS.

Slovensko reprezentoval aj na Svetovom pohári 2004.

Čo o Mezeiovi píšu médiá

Branislav Mezei v chlapskom súboji

Fotogaléria

mezei1.jpg

mezei2.jpg

mezei3.jpg

mezei4.jpg

mezei5.jpg

mezei6.jpg

mezei7.jpg

mezei8.jpg

mezei9.jpg

Video: YouTube