Biatlon, MS: Nór Svendsen opäť zlatý, Hurajt 19.

Emil Hegle Svendsen
Emil Hegle Svendsen (Autor: AFP)
SITA|17. feb 2008 o 13:30

ÖSTERSUND 17. februára (SITA) - V mimoriadne dramatických pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom na 42. majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde si titul vybojoval Nór Emil ...

ÖSTERSUND 17. februára (SITA) - V mimoriadne dramatických pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom na 42. majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde si titul vybojoval Nór Emil Hegle Svendsen. V strhujúcom záverečnom finiši na štadióne dokázal prešprintovať legendu svetového biatlonu svojho krajana Oleho Einara Björndalena a cieľom prešiel o 0,4 s skôr. Po prvenstve vo vytrvalostných pretekoch je to už jeho druhé zlato z tohto šampionátu, Björndalen získal v Östersunde už svoje tretie striebro. Bronz si vybojoval Rus Maxim Čudov.

Svendsen hneď na prvej streleckej položke netrafil jeden terč a kým odbehol trestný okruh, klesol na 13. miesto. Odvtedy sa však už posúval iba smerom hore. Zostávajúce tri položky odstrieľal rýchlo a bezchybne. Po tretej sa už ocitol na čele 30-členného poľa, v tesnom závese za ním však boli Björndalen a Rus Dmitrij Jarošenko. Táto trojica získala pred ostatnými pretekármi náskok a spolu prišli na poslednú streleckú položku. Na nej obaja nórski biatlonisti nezaváhali, Jarošenko však nezvládol psychický tlak a nechal stáť tri terčíky. Svendsen s Björndalenom na záverečnom okruhu netaktizovali. Obaja sa snažili striasť sa súpera. Na štadión ešte vbiehal na prvej pozícii päťnásobný olympijský víťaz a desaťnásobný majster sveta 34-ročný Björndalen, ktorý by sa v prípade víťazstva stal historicky najúspešnejším účastníkom majstrovstiev sveta. Jeho o 12 rokov mladší krajan Svendsen však asi sto metrov pred cieľom nastúpil a v hektickom závere zvíťazil. Björndalen vyhral v tejto

sezóne obe doterajšie súťaže s hromadným štartom v rámci SP, v najdôležitejšom štarte sezóny sa však musel skloniť pred Svendsenom. Maxim Čudov sa až po 14. kilometer pokúšal vedúce duo dobehnúť, ale keď videl, že Nóri netaktizujú, ale bežia naplno, sústredil sa už len na udržanie si bronzovej pozície. V prvej šestici boli nakoniec traja Nóri a traja Rusi.

Solídny výkon podal aj slovenský reprezentant Pavol Hurajt. Po tretej streleckej položke atakoval elitnú desiatku, v záverečnej streľbe v stoji však netrafil dva terče a prepadol sa nižšie. Napokon dobehol na 19. pozícii a do celkovej klasifikácie Svetového pohára si pripísal ďalších 12 bodov. Hurajt sa posunul z 56. na 48. miesto. Na čele bezpečne kraľuje Ole Einar Björndalen, pred druhým Rusom Jarošenkom má náskok 172 bodov. Rovnako vedie aj v hodnotení disciplíny (malý krištáľový glóbus).

Výsledky - muži - preteky s hromadným štartom:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 36:12,6 min (1 trestný okruh), 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) +0,4 s (1), 3. Maxim Čudov (Rus.) +24,9 (3), 4. Maxim Maximov (Rus.) +40,5 (0), 5. Halvard Hanevold (Nór.) +1:04,2 (1), 6. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +1:22,7 (4), 7. Vincent Defrasne (Fr.) +1:23,0 (2), 8. Ivan Čerezov (Rus.) +1:31,3 (3), 9. Björn Ferry (Švéd.) +1:37,1 (2), 10. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +1:38,7 (2), ... 19. Pavol Hurajt (SR) +2:13,2 (4).

Poradie vo SP po 18 pretekoch (z 26 naplánovaných):

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 735 bodov, 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 563, 3. Maxim Čudov (Rus.) 541, 4. Emil Gegle Svendsen (Nór.) 415, 5. Björn Ferry (Švéd.) 412, 6. Michael Greis (Nem.) 410, 7. Ivan Čerezov (Rus.) 392, 8. Halvard Hanevold (Nór.) 339, 9. Alexander Wolf (Nem.) 328, 10. Vincent Defrasne (Fr.) 324, ... 48. Pavol Hurajt 44, 65. Marek Matiaško 16, 77. Matej Kazár (všetci SR) 8.

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po troch pretekoch z piatich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 146 bodov, 2. Emil Gegle Svendsen (Nór.) 121, 3. Maxim Čudov (Rus.) 120, 4. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 100, 5. Michael Greis (Nem.) 97, 6. Björn Ferry (Švéd.) 84, 7. Alexander Wolf (Nem.) 84, 8. Vincent Defrasne (Fr.) 70, 9. Nikolaj Kruglov (Rus.) 60, 10. Andreas Birnbacher (Nem.) 60, ... 33. Pavol Hurajt (SR) 12.

Domov»Zimné športy»Biatlon, MS: Nór Svendsen opäť zlatý, Hurajt 19.