08.02.2022 00:00
Deň 4
Peking 2022
Koniec

Sundlingová si mohla zobrať vlajku, zo zlata sa teší aj Kläbo

Švédska bežkyňa na lyžiach Jonna Sundlingová triumfovala na ZOH 2022.
Švédska bežkyňa na lyžiach Jonna Sundlingová triumfovala na ZOH 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. feb 2022 o 14:35 (aktualizované 8. feb 2022 o 15:05)

Slovenské reprezentantky nepostúpili z kvalifikácie.

Beh na lyžiach na ZOH v Pekingu 2022

Šprint mužov a žien:

ČANG-ŤIA-KCHOU. Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo získal zlatú medailu v utorkovom šprinte voľnou technikou na ZOH 2022 v Pekingu.

Vo finále triumfoval pred Talianom Federicom Pellegrinom a Alexandrom Terenťjevom štartujúcim pod hlavičkou Ruského olympijského výboru.

Kläbo, suverénny líder Svetového pohára, rozšíril svoju medailovú zbierku zo ZOH, na konte má už štyri kovy najcennejšieho lesku.

Pred štyrmi rokmi v kórejskom Pjongčangu triumfoval v šprinte klasickou technikou, v tímovom šprinte a tiež v štafete na 4 x 10 km.

Johannes Hösflot Kläbo.
Johannes Hösflot Kläbo. (Autor: TASR/AP)

Počas celej súťaže nemal problémy s postupom a aj vo finále potvrdzoval úlohu topfavorita. Nasadil rýchle tempo a nedovolil súperom, aby ho ohrozili.

Kläbo vybojoval pre svoju krajinu druhú zlatú olympijskú medailu na prebiehajúcich hrách, prvú získala Therese Johaugová v skiatlone.

Vyjadrenie Johannesa Hösflota Kläba

"Cítil som obrovský tlak, ale počítal som s tým. Veľa sa pred pretekmi hovorilo o tom, že by som mal vyhrať. Som rád, že som to zvládol. Získať olympijské zlato je vždy špeciálny moment. Uplynulé týždne boli veľmi stresujúce.

Mali sme v tíme pozitívne prípady na koronavírus a moji tréneri zostali doma. Žijeme ťažké časy, o to viac si tento triumf cením. S Federicom sme zviedli úžasný boj, on bol lepší v semifinále, ale v tom najdôležitejšom behu som dokázal skončiť pred ním. Bola to zábava."

Medzi ženami suverénnym spôsobom zvíťazila Švédka Jonna Sundlingová. S odstupom takmer troch sekúnd finišovala za ňou jej krajanka Maja Dahlqvistová a poradie na stupňoch víťazov doplnila Američanka Jessica Digginsová.

Švédsko malo vo finále až trojnásobné zastúpenie a jeho reprezentantky od úvodu udávali tempo. Sundlingová sa po polovici 1,5 km trate v Čang-ťia-kchou odtrhla od súperiek a neohrozene si bežala po zlato.

Komentátor Eurosportu Štěpán Straka počas prenosu zažartoval, že Švédka mala v závere toľko času, že by si stihla zobrať aj vlajku. V šprinte nie je častým javom, že by sa vyhrávalo takýmto výrazným rozdielom.

Dvadsaťsedemročná Sundlingová dosiahla ziskom zlatej olympijskej medaily životný úspech. Utorkové šprinty jej sadli perfektne, najrýchlejší čas dosiahla už v kvalifikácii a potom aj vo svojom štvrťfinálovom i semifinálovom behu.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Sundlingová si mohla zobrať vlajku, zo zlata sa teší aj Kläbo