Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Aténske zlato má vyššiu cenu ako to zo Sydney

Sportnet|30. aug 2004 o 00:00

Gréci čakali 108 rokov na možnosť hostiť ďalšie olympijské hry. Nanešťastie sa dočkali práve v čase, keď svetové ceny vzácnych kovov vyhnali náklady na medaily pre víťazov do nevídaných výšok.

Francúz Julien Absalon skúša pevnosť zlata, z ktorého je vyrobená jeho olympijská medaila zo súťaže v horskej cyklistike. FOTO - TASR/AP

Všetok kov, z ktorého vyrobili tritisíc aténskych medailí, má hodnotu približne 400-tisíc dolárov (13,3 milióna korún), čo sa môže javiť ako kvapka v Egejskom mori v porovnaní s celkovými nákladmi na hry, ktoré stáli organizátorov 8,6 miliardy dolárov (286 miliárd korún). Aj tak sa však zrejme nepočítalo s tým, že od poslednej olympiády v Sydney narastie cena zlata o 45 percent, striebro zdražie o 35 percent a meď - hlavná zložka bronzu - zvýši svoju hodnotu o 42 percent.

Pri razení medailí na aténske hry sa spotrebovalo 13 kíl zlata a približne po tone striebra a bronzu, ktorý je zliatinou 90 percent medi a 10 percent zinku. Podľa neoficiálnych prepočtov to znamená, že olympijské hry v Aténach si vyžiadali zlato za 166-tisíc a striebro za 234-tisíc dolárov. Cena zlata sa od augusta 2000, keď unca stála 275 dolárov, výrazne zvýšila. Uplynulý týždeň sa pohybovala nad 400 dolármi za uncu. Podobne od olympiády v Sydney zdraželo aj striebro - zo 4,90 na 6,63 dolára za uncu. Tona medi, ktorá sa predáva zhruba za 2700 dolárov, stála pred štyrmi rokmi 1900 dolárov.

Keď nepočítame cenu práce, samotný kov na výrobu aténskych medailí stál viac ako 400-tisíc dolárov. A to zlaté medaily ani nie sú z čistého zlata. Niežeby o tom Medzinárodný olympijský výbor vôbec uvažoval - medaily z rýdzeho zlata sa udeľovali naposledy v roku 1912 v Štokholme. Dnes sa zlaté medaily vyrábajú zo striebra, ktoré je potiahnuté šiestimi gramami zlata. Samotné toto pozlátenie pri dnešných cenách vyjde na 83 dolárov.

"Keby sa mali vyrábať z čistého zlata, boli extrémne ťažké a extrémne drahé," povedal Adrian Gostick zo spoločnosti O. C. Tanner, ktorá vyrába firemné plakety na odmeňovanie zamestnancov a razila aj medaily pre posledné zimné olympijské hry v Salt Lake City. Medaily zo Salt Lake vážili takmer 600 gramov. "Boli najťažšie, aké sa kedy vyrobili," povedal Gostick.

Analytik trhov s cennými kovmi Jeff Stanley z newyorskej spoločnosti BMO Financial vysvetľuje, že ceny zlata a striebra úzko súvisia s vývojom ekonomiky. Slabý dolár a vysoké ceny ropy podporujú rast cien zlata, za ktorým sa v závese ťahá aj striebro. Jeho kolega Victor Lazarovici, ktorý sleduje kovy používané v priemysle, dodáva, že cena medi sa za posledný rok zhruba zdvojnásobila. Pomohol jej silný dopyt na Západe, ako aj rastúci dopyt súvisiaci s priemyselným rozvojom v Číne.

Ale svetová ekonomika bokom - hodnota olympijskej medaily je v skutočnosti nevyčísliteľná. "Nie je to len kus kovu, pre víťaza je to niečo na nezaplatenie," hovorí Gostick. Stanley súhlasí: "Myslím, že keby si víťazi mali za svoje medaily sami zaplatiť, ochotne by to urobili."

(reuters)

Súvisiace články