Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Americký zlatý sen žije

Sportnet|27. aug 2004 o 00:00

Senzácia sa nekonala. Basketbalisti USA zdolali vo štvrťfinále aténskeho turnaja Španielsko 102:94 a predĺžili svoje snívanie o olympijskom zlate. Výber hráčov NBA po počiatočných nepresvedčivých výkonoch a dvoch výbuchoch v skupine (s Portorikom a ...

Zakončuje Američan Stephon Marbury, najlepší strelec štvrťfinálového zápasu USA - Španielsko 102:94. FOTO TASR/AP

Senzácia sa nekonala. Basketbalisti USA zdolali vo štvrťfinále aténskeho turnaja Španielsko 102:94 a predĺžili svoje snívanie o olympijskom zlate. Výber hráčov NBA po počiatočných nepresvedčivých výkonoch a dvoch výbuchoch v skupine (s Portorikom a Litvou) podal zlepšený výkon bez zbytočných parádičiek, tvrdo kritizovaných hlavným koučom Larrym Brownom.

Španieli môžu preklínať systém súťaže, ich prehra s Američanmi je prvou v turnaji, žiaľ, prišla v najnevhodnejšej chvíli - vo vyraďovacom zápase play off. Vicemajstrov Európy tak čaká len boj o 7. miesto s Čínou, ktorá vo včerajšom druhom semifinále prehrala hladko s Litvou 75:95.

Najlepším strelcom bol Stephon Marbury s 31 bodmi, z toho 21 dal v druhom polčase. Dvadsaťsedemročný rozohrávač New York Knicks, účastník dvoch Zápasov hviezd NBA, zlepšil doterajší "olympijský rekord" basketbalistu USA. Člen legendárneho Dream Teamu I Charles Barkley zaznamenal v Barcelone 1992 o jeden bod menej.

Jeden z rozhodujúcich faktorov kvalitného zápasu bola úspešnosť trojkovej streľby. Kým hráči USA trafili spoza oblúka 12 pokusov, z čoho polovica padla z ruky Marburyho, Španieli len sedem.

Stephon Marbury podľa oficiálnej webovej stránky hier povedal: "Išiel som na ihrisko s cieľom pomôcť svojmu tímu, nemyslel som na vlastné štatistiky. Nebol som pod tlakom, možno preto som bol taký úspešný v streľbe. Od zápasu k zápasu sa zlepšujeme a som presvedčený, že v semifinále náš výkon ešte vystupňujeme." Kapitán Američanov Tim Duncan, ktorý pre tri rýchle fauly presedel 28 minút na lavičke, ho doplnil: "Odviedli sme tvrdú kolektívnu robotu a zdolali sme veľkého súpera. Španieli zahrali veľmi dobre, ale Stephon nás podržal."

Rozohrávač Španielska José Manuel Calderon: "Skúšali sme v obrane všetko možné, ale streľba Američanov bola neskutočná. Dokázali skórovať aj z tých najnemožnejších pozícií." (šef)

Súvisiace články