Quarterback Kansasu City Chiefs  Patrick Mahomes drží v rukách trofej Vinca Lombardiho.
Fotogaléria (58)
Quarterback Kansasu City Chiefs Patrick Mahomes drží v rukách trofej Vinca Lombardiho. (Autor: TASR/AP)
Miroslav Kováčik|12. feb 2024 o 04:50

Hrdinom zápasu sa stal Mecole Hardman Jr.

LAS VEGAS. Kansas City Chiefs napodobnili New England Patriots z rokov 2004 a 2005 a druhýkrát po sebe sa stali víťazmi Super Bowlu.

Po nesmierne dramatickom súboji zdolali v Las Vegas hráčov San Francisca 49ers 25:22 po predĺžení, hoci väčšinu zápasu tesne prehrávali.

Rozhodujúci okamih sa zrodil tri sekundy pred koncom predĺženia, keď Patrick Mahomes našiel v end zóne súpera voľného Mecolea Hardmana Jr.

San Franciscu sa tak nepodarila odplata za rok 2020, keď v záverečnej štvrtine viedlo nad Kansasom o desať bodov, ale napokon prehralo 20:31. Na budúci rok ubehne už 30 rokov od posledného triumfu 49ers v Super Bowle.

Kansas získal trofej Vinca Lombardiho tretíkrát za posledných päť rokov.

Nevyšlo mu len jedno finále, pred troma rokmi proti Tampe Bay Buccaneers. Rovnako ako pri dvoch predošlých triumfoch získal cenu MVP Mahomes.

I. štvrtina:

Tradičný hod mincou pred začiatkom zápasu vyhral Kansas a vybral si, že s loptou v rukách začne druhý polčas. San Francisco plynulo postupovalo ihriskom, ale po necelých troch minútach prišla prvá chyba.

Running back Christian McCaffrey stratil loptu, daroval ju súperovi, ale Patrick Mahomes to nevyužil a veľmi rýchlo ho obrana 49ers poslala späť na lavičku.

Fotogaléria zo zápasu Kansas City - San Francisco (Super Bowl 58)

Celkovo v prvej štvrtine jednoznačne dominovali obrany a Mahomes ani Brock Purdy nedokázali dostať svoj tím ani len do vzdialenosti, odkiaľ by sa kickeri mohli pokúsiť o úspešný field goal za tri body.

Napokon v úvodnej časti hry zostalo skóre nezmenené. Naposledy bol v Super Bowle po 15 minútach stav 0:0 v roku 2019, keď v defenzívne ladenom súboji zdolali New England Patriots hráčov Los Angeles Rams 13:3.

II. štvrtina:

Na začiatku druhej štvrtiny sa Purdy snažil dlhou prihrávkou nájsť v end zóne Deeba Samuela, ale toho vynikajúcim zákrokom ubránil Trent McDuffie.

Tréner San Francisca Kyle Shanahan tak poslal na trávnik Jakea Moodyho a ten premenil 55-yardový field, čím stanovil nový rekord Super Bowlu.

Kansas mohol okamžite kontrovať. Mahomes dlhou prihrávkou našiel Mecole Hardmana, ale hráči v červených dresoch následne chybovali v red zóne.

Konkrétne zaznamenal fumble running back Isiah Pacheco.

Aj to sa prejavilo na frustrácii jedného z lídrov ofenzívy Travisa Kelceho. Ten strčil do hlavného trénera Andyho Reida. Poriadne naštvaný Kelce zachytil v prvom polčase jedinú prihrávku pre jediný yard.

Diváci na Allegiant Stadium sa dočkali prvého touchdownu až 26. minúte. Hráči 49ers predviedli tzv. double-pass, Jauan Jennings prihral loptu McCaffreymu a ten dobehol do end zóny. Moody následne zvýšil náskok na 10:0.

Aj Kansas City Chiefs sa v závere prvého polčasu dostali na výsledkovú tabuľu, hoci tri body neboli to, čo si jeho fanúšikovia priali. Obrana 49ers zabrala a dovolila Harrisonovi Butkerovi skorigovať skóre iba na 3:10.

Následne strhol pozornosť na seba americký spevák Usher, ktorý bol hviezdou polčasovej šou. Osemnásobný držiteľ ceny Grammy vystupoval spoločne so speváčkou Aliciou Keys a ďalšími umelcami

III. štvrtina:

Fanúšikovia ofenzívneho amerického futbalu si príliš neprišli na svoje ani v tretej štvrtine. Opäť hrali kľúčovú rolu obrany na oboch stranách.

Mahomes hneď v úvode druhého polčasu poslal loptu do rúk Ji'Ayira Browna, ale San Francisco dobrú pozíciu na ihrisku nedokázalo zužitkovať.

Skóre zápasu opäť zmenil až Harrison Butker, ktorý zobral rekord Jakeovi Moodymu. Kým kicker 49ers premenil v prvom polčase 55-yardový field goal, Butker sa nemýlil z ešte o dva yardy dlhšej vzdialenosti.

Veľmi dôležitý moment sa udial necelé tri minúty pred koncom tretej časti.

Obrana San Francisca opäť zabrala, a tak musel Kansas odkopávať. Pri punte Tommyho Townsenda sa lopta nešťastne dotkla nohy Darrella Lutera Jr., tým pádom sa stala živou a na 16-yardovej línii ju zachytil Jaylen Watson.

Mahomesovi stačila jediná akcia na to, aby našiel osamoteného Marqueza Valdesa-Scantlinga, ktorý prvýkrát dostal Kansas do vedenia - 13:10.

IV. štvrtina:

Na konci tretej a na začiatku štvrtej štvrtiny sa prebral aj útok 49ers. Zvládol tretie downy a dokonca aj jeden štvrtý, keď tréner Shanahan poriadne riskoval.

San Francisco mohlo bez problémov vyrovnať field goalom, no namiesto Moodyho zostal na ihrisku Purdy a krátkym pasom na Georgea Kittla zvládol štvrtý down. Bol to nesmierne dôležitý moment.

Napokon sa útočný drive hostí skončil touchdownom, keď sa do end zóny predral Jennings, ktorý v prvom polčase prihral na touchdown McCaffreymu. Extra bod však 49ers nezískali, a tak skóre zostalo 16:13 v ich prospech.

Čoskoro však bolo skóre vyrovnané, hoci Chiefs si trúfali aj na otočku.

Nepodarilo sa im však premeniť dobrú pozíciu na touchdown, a tak sa museli uspokojiť s tým, že sa Butker ani tretíkrát v zápase nemýlil.

Skvelý večer kickerov pokračoval aj v závere zápasu. Po tom, čo nepremenili 49ers tretí down, bol Moody pod obrovským tlakom, ale z 53 yardov bol presný a 117 sekúnd pred koncom poslal svoj tím do vedenia.

Mahomes sa však nevzdal a po prihrávke na Kelceho mohli Chiefs pomýšľať na víťazstvo. Deväť sekúnd pred koncom išla lopta práve na Kelceho, ale Fred Warner si v end zóne splnil svoje defenzívne úlohy na výbornú.

Tréner Andy Reid už následne nechcel riskovať, Butker sa z hranice 29 yardov nemýlil a iba druhýkrát v histórii dospel Super Bowl do predĺženia. Prvýkrát tomu bolo pri pamätnom obrate Patriots proti Atlante Falcons.

Predĺženie:

Po 60 minútach sa teda opäť hádzalo mincou. Tentokrát mali šťastie hráči San Francisca, a tak išli v predĺžení do útoku ako prví. Spočiatku ich drive nevyzeral ideálne, ale pomohla im penalizácia súpera.

Napokon sa rozbehli a hoci neskórovali touchdown, Jake Moody ďalším field goalom upravil skóre na 22:19 a zároveň dostal Mahomesa pod tlak. Ten vedel, že pokiaľ neskóruje aspoň za tri body, Kansas prehrá.

Šesť minút pred koncom prežili Chiefs klinickú smrť, keď Mahomes zvládol štvrtý down na jeden yard. Napokon sa dostal na dostrel a tri sekundy pred koncom predĺženia našiel v end zóne Mecole Hardmana.

"Sú len dve možnosti. Buď to zvládneš, alebo nie. Tá naša sa nakoniec ukázala ako tá pravá. Urobili sme to, čo sme považovali za správnu vec," citovala agentúra AP trénera Kansasu Andyho Reida.

Naopak, Kyle Shanahan neskrýval sklamanie: "Prešli sme všetkými analýzami a hráčov sme pripravili. Chceli sme byť tými, ktorí budú mať šancu vyhrať."

Domov»Ďalšie športy»Americký futbal»Naštvaná hviezda, rekordy a veľká dráma. Super Bowl opäť rozhodlo až predĺženie