Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Američania utrpeli s Litvou druhú prehru

Sportnet|23. aug 2004 o 00:00

Basketbalisti USA prehrali v základnej B-skupine olympijského turnaja už druhý zápas. Po úvodnom výbuchu s Portorikom sa museli v sobotu skloniť pred hráčmi Litvy, majstri Európy vyhrali 94:90.

Pivot Litvy Saulius Stombergas preniká pod kôš USA bránený Timom Duncanom (vľavo) a Lamarom Odomom. Basketbalisti Litvy zvíťazili 94:90. FOTO - ČTK/AP

USA viedli takmer v priebehu celého stretnutia, Litovčania otočili v samotnom závere. Najmä vďaka nevídanému výkonu rozohrávača Šarunasa Jasikevičiusa. Najlepší strelec zápasu (28 bodov) mal za 32 minút strávených na ihrisku streľbu z poľa 14/9 (64%), z toho spoza trojkového oblúka 12/7 (58%), za dva body 2/2 a trestných hodov 3/3. Jeho galakoncert vyvrcholil necelé tri minúty pred koncom. Američania viedli 84:81, keď bol Jasikevičius faulovaný pri úspešnom trojkovom pokuse. Trestný hod premenil a pobaltský tím dostal do vedenia 85:84. V tranze pokračoval v odvážnej až drzej streľbe a Litva aj vďaka nemu náskok udržala.

"Pred niekoľkými rokmi mal každý pred zápasom z USA strach, ale časy sa menia a ostatné krajiny urobili veľký pokrok. Porazili sme skvelý tím a veľmi nás to teší. Teraz však musíme vyhrať vo štvrťfinále, inak to nebude nič znamenať," povedal podľa agentúry SITA Jasikevičius, basketbalista, ktorý mal už pred štyrmi rokmi v rukách prekvapenie na úkor USA. Jeho pokus v poslednej sekunde semifinále olympiády v Sydney skončil na obruči a Američania vyhrali 85:83.

Favorit turnaja USA je pred dnešným posledným kolom skupiny až štvrtý so záporným skóre, napriek tomu má postup vďaka vzájomným zápasom s Gréckom a Austráliou istý.

Horšie je na tom ďalší medailový kandidát Srbsko a Čierna Hora. Majstri sveta prehrali so Španielskom 68:76 už tretí zápas a postúpia len, keď dnes zvíťazia nad Čínou. Španieli sú na čele skupiny bez jedinej prehry (podobne ako v "béčku" Litva) s ôsmimi bodmi pred Argentínou (7 b.) a Talianskom (6 b.), nasleduje päťbodová trojica Čína, N. Zéland a Srbsko a Čierna Hora. Dnešný program: Španielsko - N. Zéland, SČH - Čína, Taliansko - Argentína.

Súvisiace články