Vlhová naposledy bojovala sama so sebou. Teraz si je istá svojím lyžovaním

Petra Vlhová vyhrala slalom v Levi 2021. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|26. nov 2021 o 15:10

Shiffrinová je v Killingtone suverénna.

KILLINGTON, BRATISLAVA. Bolo to suverénne víťazstvo. Mikaela Shiffrinová zdolala pred dvoma rokmi v slalome Svetového pohára Killingtone Petru Vlhovú o 2,29 sekundy.

Napriek tomu bola slovenská lyžiarka s čímsi spokojná. Až vo štvrtých pretekoch sezóny sa dostala prvýkrát na stupne víťazov.

Dovtedy bola štrnásta v obrovskom slalome v Söldene, slalom v Levi nedokončila a v obrovskom slalome v Killingtone bola šiesta.

Všetky tri štarty pritom mali podobný priebeh. Po vydarenej prvej jazde Vlhová druhé kolo zakaždým zbabrala. V Levi dokonca po prvom kole viedla, ale v druhom urobila chybu a vypadla.

Vlhová bojovala sama so sebou

Aj preto v slalome v Killingtone zvolila v druhej jazde opatrnejšiu taktiku. „Neriskovala som. Chcela som len zísť do cieľa, aby som skončila na pódiu,“ priznala Vlhová.

V Killingtone to bola pred dvoma rokmi veterná lotéria. Lyžiarky sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.

„Bojovala som sama so sebou. Prvé kolá som mala vždy dobré. Ale najmä po tom, čo sa stalo v Levi, bolo pre mňa ťažké to potvrdiť,“ vysvetľovala Vlhová.

Program v Killingtone

  • sobota - obrovský slalom (16.00/19.00)
  • nedeľa - slalom (15.45/18.45)
  • vysiela JOJ Šport, Eurosport, ČT Sport, v nedeľu aj JOJ Plus.

„Trápila som sa sama so sebou, aby som zašla jazdu, akú viem. Som spokojná, že som opäť na pódiu. Dúfam, že to zo mňa opadne,“ dodala.

Vlhová bola v ďalšom slalome v Lienzi druhá, ale následne vyhrala tri slalomy za sebou a na konci sezóny sa tešila zo zisku malého glóbusu v najtočivejšej disciplíne.

Netradičné preteky, bol to šprint

V Killingtone sa pravidelne jazdí obrovský slalom so slalomom. Vlhová v americkom stredisku už absolvovala osem pretekov vo Svetovom pohári.

V obrovskom slalome bola postupne trinásta, desiata, siedma a naposledy šiesta. V slalome bola vo svojej premiére piata a následne tri razy skončila druhá – vždy za Shiffrinovou.

„Mikaela je doma veľmi silná. Cíti podporu a ide jej to fantasticky. Ja sa snažím na ňu tlačiť, raz to vyjde lepšie, inokedy nie,“ naznačila pred dvoma rokmi Vlhová.

V obrovskom slalome vtedy zažila netradičné preteky. Pre silný vietor organizátori posunuli štart oboch kôl nižšie. Najlepšie pretekárky zvládli jazdu pod päťdesiat sekúnd. Toľko zväčša trvá klasický slalom.

„Môže vyhrať hocikto. Je to šprint,“ vravela Vlhová po úvodnom kole, v ktorom bola druhá.

Po druhej jazde klesla až na šieste miesto. Na najrýchlejšiu Talianku Martu Bassinovú stratila 0,65 sekundy.

Po Söldene môže byť všetko inak

V sobotňajšom obrovskom slalome budú najväčšie favoritky Shiffrinová a Lara Gutová-Behramiová. Minimálne podľa výsledkov v Söldene, kde jasne dominovali.

Tretia Vlhová stratila na víťaznú Shiffrinovú 1,3 sekundy a na Švajčiarku Gutovú-Behramiovú 1,16 sekundy.

„Je mesiac a pol po obrovskom slalome v Söldene, všetko môže byť zase inak,“ tvrdí Vlhovej asistent trénera Matej Gemza.

To, že bol naposledy štart obrovského slalomu znížený, príliš slovenskej lyžiarke nevyhovovalo. Bežne sa v Killingtone začína strminou.

„Stredná pasáž je mierne strmý kopec, na ktorom treba dobre lyžovať, čo vyhovuje Petre, Shiffrinovej i Alice Robinsonovej,“ naznačil Gemza.

„Spodná pasáž je strmšia, technická, keď bude mať Peťa dobrý pocit z jazdy, môže zajazdiť slušne,“ doplnil.

Mikaela si to nestrčí za klobúk

Keď v minulosti Vlhová zdolala Shiffrinovú, v ďalších pretekoch sa Američanka vrátila vždy silnejšia. Aj preto sú všetci zvedaví, ako to bude vyzerať v jej domácom prostredí.

Vlhová môže mať miernu psychologickú výhodu, keďže pri dvoch víťazstvách v Levi ukázala lyžiarsku extratriedu i duševnú pohodu.

Tým, že ju Peťa v Levi dva razy zdolala, Mikaela si to nenechá len tak. Nestrčí si to za klobúk. Bude nepríjemná ako vždy.


Matej Gemza, asistent trénera

„Som si istá mojím lyžovaním. Zmenila som tím, mám nového trénera, čo je vidieť aj na lyžiach. Cítim sa spokojnejšia, šťastnejšia a veľmi silná, čo sa týka môjho tela,“ uviedla 26-ročná Slovenka.

V celkovom hodnotení Svetového pohára je so Shiffrinovou na delenom prvom mieste. Obe lyžiarky majú 260 bodov, na čo im stačili troje preteky. Paralelný obrovský slalom v Lechu obe vynechali.

„Tým, že ju Peťa v Levi dva razy zdolala, Mikaela si to nenechá len tak. Nestrčí si to za klobúk. Bude nepríjemná ako vždy. Budú tam aj ďalšie dievčatá, ktoré neuspeli v Levi a o to viac budú štípať v Killingtone,“ myslí si Gemza.

V piatok sa pre nepriaznivé počasie zrušilo v Killingtone voľné lyžovanie, víkendové preteky však nie sú ohrozené.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články