Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Albánski chuligáni zaútočili kameňmi na autobus so srbskou výpravou

Albánska polícia sprevádza autobus srbskej futbalovej reprezentácie v Tirane. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. okt 2015 o 09:03

Ocitneme sa v horúcom kotli. Rozhodne nečakáme od albánskych fanúšikov aplauz, vyslovil sa srbský obranca Branislav Ivanovič.

TIRANA. Autobus so srbskými futbalovými reprezentantmi sa stal v stredu v Tirane terčom útoku albánskych chuligánov.

Deň pred ostro sledovaným zápasom I-skupiny kvalifikácie EURO 2016 zaútočili domáci "tiežfanúšikovia" na srbskú výpravu kameňmi, ktoré poškodili sklá autobusu, no našťastie ich neprerazili a hráčom sa tak nič vážne nestalo.

Tako mlad, a ve mrzi Srbe!

Posted by Sportske.net on Wednesday, October 7, 2015

Podľa agentúry Reuters leteli na autobus minimálne dva kamene, jeden veľký poškodil sklo vedľa druhého a tretieho radu sedadiel, na ktorých sa ukrývali šokovaní srbskí hráči.

Situáciu zachytila aj videokamera umiestnená v autobuse, záznam z nej sa objavil v srbských médiách.

"Skloňte hlavy, dajte si ich dolu," kričal na futbalistov jeden z členov výpravy.

Pri incidente sa nikto nezranil, no srbská výprava vyjadrila obavy z bezpečnosti hráčov pred štvrtkovým duelom v meste Elbasan.

Incidenti su ve zapoeli. Kako li e biti na utakmici...

Posted by Sportske novosti on Wednesday, October 7, 2015

Prezident Srbska Tomislav Nikolič odporučil albánskej strane, aby polícia sprevádzala srbský autobus na ceste z letiska na hotel. Napriek tomu sa výprava nevyhla útoku.

"Ak sa nezmení úroveň bezpečnosti, môžu vzniknúť problémy. Albánska polícia nám síce dala garancie, že sa incident nebude opakovať, no uvidíme, čo sa bude diať," povedal.

Srbský minister športu Vanja Udovičič vyjadril sklamanie z incidentu.

"Odsudzujem vandalizmus a chuligánstvo albánskych fanúšikov v Tirane. Našťastie neprišlo k žiadnym zraneniam, no očakávam od albánskej strany, že urgentne zavedie opatrenia na zaistenie bezpečného a ničím nerušeného priebehu zápasu," citovala Udovičiča agentúra dpa.

Srbské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s útokom kontaktovalo albánskeho veľvyslanca Ilira Bocku, no ten údajne odmietol prijať protestnú nótu.

Albánci prisľúbili zvýšené bezpečnostné opatrenia po tom, čo nedohrali prvý vzájomný kvalifikačný zápas so Srbskom vlani v októbri v Belehrade.

Krátko pred polčasovou prestávkou vtedy prišlo k bitke hráčov a divákov na hracej ploche. Tá sa strhla krátko po tom, čo sa nad štadiónom objavil dron s vlajkou Veľkého Albánska.

Európska futbalová únia (UEFA) dodatočne kontumovala výsledok stretnutia na 3:0 v prospech hostí, no zároveň im odobrala body za víťazstvo, keďže odmietli pokračovať v zápase napriek výzve hlavného rozhodcu.

Oba zväzy navyše zaplatili pokutu 100-tisíc švajčiarskych frankov a Srbov potrestala dvomi zápasmi bez divákov.

Podľa agentúry Reuters by sa malo o bezpečnosť na štadióne a v uliciach Elbasanu starať vo štvrtok približne 1800 policajtov.

Muža, ktorý mal na svedomí vlaňajší incident s dronom, zatkli po tom, čo u neho našli pištoľ a 36 vstupeniek na zápas, hoci má zakázaný vstup na štadión.

Zamedzený prístup majú aj srbskí fanúšikovia, výnimku tvorí skupina 70 študentov, ktorým povolili vstup.

"Vieme, že vládne napätie. Zrak všetkých sa bude upierať na tento zápas, ktorý by chceli niektorí zmeniť na niečo iné, než je futbal. Ocitneme sa v horúcom kotli. Rozhodne nečakáme od albánskych fanúšikov aplauz," vyslovil sa srbský obranca Branislav Ivanovič.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články