Korupcia v slovenskom futbale

  Podla viacerých športovcov je korupcia v slovenskom futbale bežnou, dokonca až systémovou vecou. Analýza INEKO z roku 2005 uvádza, že až 46 percent funkcionárov futbalových klubov sa v období rokov 2000 - 2005 osobne stretlo s korupciou.

  Týka sa najvyššej sútaže, ako aj okresných líg. A nejde len o seniorské sútaže, vyskytuje sa aj medzi juniormi.

  V slovenskom futbale je známych viacero korupcných káuz. V roku 2003 ovplyvnili ceskí arbitri zápas najvyššej sútaže medzi Banskou Bystricou a Púchovom, v roku 2008 sa k prijatiu úplatku priznal rozhodca Jaroslav Slamka.

  Jedna z korupcných káuz sa týkala aj generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu Vladimíra Wänkeho. Za prebratie úplatku, ked okrem penazí prijal aj debnicky jablk ci kartóny vína, bol viac ako dva roky vo väzení.

  Korupcia v slovenskom futbale sa vyskytla aj v roku 2013, ked viacero hrácov ovplyvnilo dohromady až devätnást stretnutí. Ovplyvnovanie zápasov organizovali zo Singapuru.

  V júni 2018 bol z možného ovplyvnovania stretnutí obvinený majster Spartak Trnava. Daniel Bartko, bývalý hrác ci futbalový funkcionár, mal žiadat brankára MFK Ružomberok Matúša Macíka, aby jeho tím v stretnutí proti Trnave nevyhral. Prípadom sa zacala zaoberat Národná kriminálna agentúra.

  Históriu najznámejších korupcných káuz si môžete pozriet tu >>>