2:0, 0:0, 2:0
Poľsko na MS v hokeji 2024
Poľsko

Momentka zo zápasu Slovensko - Poľsko v príprave na MS v hokeji 2024.
Momentka zo zápasu Slovensko - Poľsko v príprave na MS v hokeji 2024. (Autor: TASR)
Sportnet|15. máj 2024 o 06:00

Pozrite si vzájomnú bilanciu Slovenska a Poľska pred zápasom v skupine B na MS v hokeji 2024.

OSTRAVA. Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom štvrtom zápase na MS v hokeji 2024 v stredu 15. mája o 20.20 h proti Poľsku.

Zverenci Craiga Ramsayho sú víťazne naladení po triumfe nad výberom USA 5:4 po predĺžení a do tabuľky skupiny B si zatiaľ pripísali 5 bodov.

Naopak, Poliaci v pozícií outsidera skupiny zatiaľ všetky zápasy prehrali, na svojom konte majú jediný bod zo zápasu s Lotyšskom, ktorý prehrali 4:5 po predĺžení.

V ére samostatnosti odohrali Slováci s Poľskom 8 zápasov. Slovenskí hokejisti vo vzájomných zápasoch jasne dominujú, sedemkrát sa radovali z víťazstva, raz sa zrodila remíza a ani raz neprehrali.

Gólový uragán

Najvyššie víťazstvo proti Poliakom zaznamenali slovenskí hokejisti v apríli 1995 na MS v hokeji B-kategórie, ktoré sa odohrali v Bratislave.

Slováci vchádzali do duelu v pozícií jasného favorita, ktorý má vyhrať celý šampionát a vybojovať si tak miestenku do elitnej kategórie. Poľsko patrilo do priemeru "béčkovej" divízie.

Pre oba tímy bolo ich vzájomné stretnutie tretím v poradí na danom šampionáte.

Už pred druhou tretinou bol zápas takmer rozhodnutý. Slováci vyhrávali 5:0, zverenci Júliusa Šuplera v tretej tretine pridali ďalších päť gólov a nakoniec sa radovali z víťazstva 10:0.

Gólovo sa presadili Marcinko, Petrovický, Ihnačák, Šťastný a Smerčiak, dva góly pridal Cíger a z hetriku sa radoval Šatan.

Remíza na začiatku samostatnosti

Najlepší výsledok zaznamenali poľskí hokejisti so Slovenskom ešte v roku 1993 v záverečnej časti kvalifikácie na Zimné olympijské hry 1994.

Zápas sa rozbiehal pre Slovákov výborne, po prvej tretine vyhrávali 2:0 a do záverečnej tretiny vchádzali za stavu 3:1.

V poslednej časti stretnutia však slovenskí hokejisti podcenili Poliakov a dovolili im duel vyrovnať.

Pre Slovákov, ktorí sa mali neohrozene kvalifikovať na olympiádu, tak tento zápas priniesol studenú sprchu.

Remíza našťastie neukončila slovenské nádeje a postup mali vo vlastných rukách. Museli len vyhrať proti Lotyšsku, čo sa im aj podarilo a celkom jednoznačne (7:1).

"Bola to malá sprcha, ktorá nám nakoniec pomohla," povedal po dvadsiatich rokoch od zápasu strelec úvodného gólu proti Poliakom Jerguš Bača.

Slovensko - Poľsko: Vzájomná bilancia

(7 výhier - 1 remíza - 0 prehier, skóre: 47:12)

27.4.2024 - prípravný zápas (Žilina):

• Slovensko - Poľsko 6:1 (4:0, 0:0, 2:1)
  • Góly Slovenska: Cehlárik 2, Regenda, Takáč, Cingeľ, Hrivík

27.8.2021 - Kvalifikácia na Zimné olympijské hry 2022 (Bratislava):

• Slovensko - Poľsko 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
  • Góly Slovenska: Ružička 2x, Hudáček, Roman, Cehlárik

2.4.2004 - prípravný zápas (Poprad):

• Slovensko - Poľsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
  • Góly Slovenska: Gron, Štefanka

1.4.2004 - prípravný zápas (Poprad):

• Slovensko - Poľsko 6:3 (2:0, 2:1, 2:2)
  • Góly Slovenska: Kmiť 2, Žabka, Petrovický, Hujsa, Školiak

27.4.2002 - MS v hokeji 2004 - základná skupina (Göteborg):

• Slovensko - Poľsko 7:0 (2:0, 1:0, 4:0)
  • Góly Slovenska: Bondra, Országh, Tomík, Bartečko, Lintner, Pavlikovský, Petrovický

31.1.1997 - prípravný zápas (Prievidza):

• Slovensko - Poľsko 7:2 (2:1, 3:0, 2:1)
  • Góly Slovenska: Kolník 3, Vlk, Bicek, Smerčiak, Pardavý

15.4.1995 - B-kategória MS v hokeji 1995 (Bratislava)

• Slovensko - Poľsko 10:0 (3:0, 2:0, 5:0)
  • Góly Slovenska: Šatan 3, Cíger 2, Marcinko, Petrovický, Ihnačák, Šťastný, Smerčiak

1.9.1993 - Kvalifikácia na Zimné olympijské hry 1994 (Sheffield):

• Slovensko - Poľsko 4:4 (2:0, 1:1, 1:3)
  • Góly Slovenska: Bača, Medřík, Švehla, Kolník
Domov»MS v hokeji 2024»Bilancia Slovensko - Poľsko: Zápasy sa zvyčajne končili debaklom, pre Poliakov je najcennejšia remíza