Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Zuzulová sa stretne s otcom až na kopci

Veronika Zuzulová sa vo vlaňajšej sezóne umiestnila najlepšie v slalome v Zwiesli - na druhom mieste. (Autor: FOTO - SITA/AP)
Vojtech Jurkovič|10. okt 2011 o 22:00

Okrem tréningov Veronika Zuzulová veľmi veľa číta. A zároveň píše svoju autobiografiu. Otec a tréner Timotej sa teší, že to bude zaujímavé čítanie. Máloktorý športovec podľa neho prežil takú tŕnistú cestu na špičku.

BRATISLAVA. Dnes ráno vyráža Timotej Zuzula na rakúsky ľadovec v Pitztale. Stretne sa tam s dcérou Veronikou, ktorá príde zo sústredenia vo Francúzsku. Tréningy jej už vyše roka spríjemňuje priateľ Romain Velez z Annecy, zároveň servismen a asistent trénera.

V Soldene štartuje Zuzulová 22. októbra v obrovskom slalome, prvý slalom je na programe až dvanásteho novembra vo fínskom Levi.

Sympatický Nový Zéland

„V príprave sme urobili všetko, čo sme si naplánovali. Najlepšie, ako to Veronika mohla zvládnuť,“ hovorí spokojný otec a tréner, ktorý zároveň smutne konštatuje, že do sezóny štartujú s menším rozpočtom ako vlani, keď sa Veronika po smoliarskej sezóne vrátila medzi slalomársku špičku a v tejto disciplíne skončila celkovo piata.

Predchádzajúce letné sústredenia v Argentíne či v Čile vystriedal Nový Zéland, kde Zuzulovci našli trate s rozmanitejším profilom.

„Všeobecne sme tam našli sympatické prostredie i počasie. Skvelé bolo, že druhú fázu tréningu sme mohli robiť v prírode na tráve.“

Aj bratia Žampovci

Zuzulová odtrénovala spolu s bratmi Adamom (22 r.) a Andreasom (18) Žampovcami zo Starého Smokovca 22 dní na snehu v strediskách Queenstown a Cardrona. Občas si zatrénovala s Američankami a Nemkami. Zúčastnila sa aj na pretekoch Pohára Nového Zélandu a Austrálie.

Vyhrala obrovský slalom i slalom. Za prijatie pozvania na preteky jej organizátori zmiernili náklady na tréningy na svahu.

Súzvuk s materiálom

Podľa otca vyvážene trénovali obrovský slalom i slalom.

„V súčasnom lyžovaní už u technicky zrelých pretekárov ide v prípravnom období viac o prispôsobenie sa materiálu. Tvrdosti lyží, podložkám pod viazaním, topánkam. Úzko sme spolupracovali s odborníkmi na ich výrobu,“ hovorí Zuzula.

Zo škály dĺžok 155 – 161 centimetrov sa nakoniec rozhodli pre lyže s dĺžkou 158, čiže zhodnú, na akých jazdila vlani. Pre obrák si vybrala 176 cm, vlani jazdila na 183.

V lyžiarskych kruhoch sa v poslednom čase prudko rozprúdila diskusia o plánoch medzinárodnej lyžiarskej federácie, podľa ktorých by sa vykrojenie lyží pre obrovský slalom malo vrátiť do predkarvingového obdobia. Mužské lyže by mali mať rádius (polomer) 35 metrov, ženské 30 metrov. Pretekári protestujú, že to môže mať likvidačné následky na ich vžitú techniku. Všetci vyrastali na výrazne vykrojených lyžiach, pripravovaná zmena by ich donútila k dlhším pasážam v šmyku v oblúkoch.

„To všetko môže platiť až od budúcej sezóny, do tejto nastupuje po starom.“

Aktuálne tvorí minitím Veroniky Zuzulovej jej otec ako šéftréner, Romain Velez je servismen i asistent trénera a fyzioterapeutička na čiastočný úväzok Zuzana Vojteková. S materiálom jej budú pomáhať aj firemní špecialisti zo Salomonu.

V programe aj Moskva

Zuzula sa obáva, či pri oklieštenom rozpočte absolvujú celý program svetového pohára, v ktorom pribudli letecké presuny. Okrem tradičného novembrového do Ameriky musia letieť do dejiska najbližšej olympiády v Soči, do Andorry, švédskeho Are a prvýkrát aj do Moskvy. Preteky o body sa pôjdu v paralelnom slalome v Lužnikách.

Veronika je v 27 rokoch už dosť samostatná. „Stretávame sa vlastne až na svahu, kde sa správame k sebe ako profesionáli,“ smeje sa otec Timotej Zuzula.

Súvisiace články