Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Rozhodol o tom súd. Rus je olympijským víťazom, ale iba na území svojej krajiny

Alexander Zubkov. (Autor: TASR/AP)
SITA|11. jan 2019 o 17:43

Kauza skončila na najvyššom občianskom súde.

MOSKVA. Rus Alexander Zubkov by nemal prísť o svoje dve zlaté medaily v súťaži dvojbobov a štvorbobov zo zimných olympijských hier v Soči. Moskovský súd rozhodol, že si ich môže ponechať.

Platí to však len pre územie Ruska a to je problém.

Pôvodne mal Zubkov podľa verdiktu Medzinárodného olympijského výboru odovzdať najcennejšie kovy v súvislosti so zapletením sa do dopingového škandálu ruských športovcov na ZOH 2014.

Lenže Zubkov sa obrátil na Športový arbitrážny súd (CAS), keďže sa nechcel zmieriť s diskvalifikáciou. Napokon kauza skončila na najvyššom občianskom súde v Moskve.

Ten rozhodol, že pôvodné rozhodnutie CAS nebolo férové a neplatí na území Ruska. Znamená to, že Zubkov zostáva uznaný ako olympijský šampión v dvojboboch aj štvorboboch zo Soči, ale len v Rusku.

"Tridsať rokov som zasvätil bobovému športu a nikdy som nepodvádzal. Som čistý. Ak chcete poznať môj príbeh, otvorte si Wikipediu a tam uvidíte, čo všetko som urobil pre tento šport," obhajuje sa po celý čas už 44-ročný Zubkov.

Medzinárodný olympijský výbor a Medzinárodná federácia bobov a skeletonu zatiaľ nezaujali oficiálne stanovisko k rozhodnutiu moskovského súdu. Zubkov zostáva aj v pozícii šéfa ruských bobistov.

Súvisiace články