Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

ZOH06-biatlon: Poiréeovci chcú pozlátiť obrúčky pod 5 kruhmi a tešiť sa s Emmou

TASR|26. jan 2006 o 13:55

Oslo 26. januára (TASR) - Na biatlonových tratiach v Cesane San Sicario sa môže na ZOH zrodiť unikát. Ak by manželia Poiréeovci pretavili svoj zlatý sen ...

Oslo 26. januára (TASR) - Na biatlonových tratiach v Cesane San Sicario sa môže na ZOH zrodiť unikát. Ak by manželia Poiréeovci pretavili svoj zlatý sen na realitu, stali by sa jednými z mála, ktorým na olympijské výslnie dopomohol manželský vzťah. Ich úspech by mohla vnímať už aj dcéra Emma, ktorá vo svojich troch rokoch určite v pocitoch dokáže prežívať veľkú radosť i hlboký smútok nórskej mamy a francúzskeho otca.

Raphael a Liv Grete Poiréeovci túžia napodobniť Oberhof. Pred dvoma rokmi tam na svetovom šampionáe šokovali konkurenciu. Liv Grete sa niečo vyše roka po pôrode so štyrmi zlatými medailami, vrátane štafiet, stala najúspešnejšou a najpopulárnejšou tvárou celých MS, ba dokonca aj histórie. Ak sa k nej pridalo aj päť vzácnych kovov manžela Raphaela, tak pomaly mohla pri ich zratúvaní pomáhať aj kalkulačka. V hlučnej kulise Rennsteig Areny čiastočne zlyhal aj päťnásobný olympijský víťaz Nór Ole Einar Björndalen. Manželia Poiréeovci boli v medailovej zbierke najlepší, aj keby súperili v bilancii krajín. Dovedna nazbierali deväť medailí (7-1-1), v medailovom hodnotení krajín so 4-2-3 zvíťazilo Nórsko.

Zopakovať takúto bilanciu by v Turíne zapôsobilo ako najfantastickejšia rozprávka. Ríša snov však nie je pre Poiréeovcov až tak vzdialená. Bilancia zo Svetových pohárov naznačuje, do akej výšky by mohla populárna dvojica rúbať. Žlté tričko vedúceho muža priebežného poradia SP hovorí za všetky komentáre a ak jeho žena presne zastrieľa, ťažko jej stačia aj nemecké rýchliky. San Sicario preverí druhýkrát na ZOH manželskú silu oboch. Pred štyrmi rokmi v Salt Lake City im mladomanželský vzťah pomohol k štyrom medailám, Raphaelovi k striebru v stíhačke a bronzu v štafetách, Liv Grete k striebru vo vytrvalostných pretekoch a striebru v štafetách. Pozoruhodné bolo, že v ôsmich štartoch ani raz obaja neskončili horšie ako desiati.

Turínske hry znamenajú pre oboch tretí štart pod piatimi kruhmi poznačenými síce dovedna až piatimi vzácnymi kovmi, no ani jedným zlatom. Obaja si vo svojich 31 rokoch uvedomujú, že majú poslednú príležitosť na to, aby obrali zlaté ovocie z najcennejšieho stromu nádeje. "Je to jediná medaila, ktorú nevlastním, samozrejme teda, že o nej snívam," priznala sa matka Liv Grete. O nejakej rivalite medzi manželmi hovoriť nemožno. Liv Grete vyzdvihuje hlavne vzájomné povzbudzovanie a podporu s cieľom získať zlaté double. "Keď Raphael zvíťazí, tak zvíťazím aj ja," dušuje sa. "A keď zvíťazím ja, zvíťazí aj on," pohotovo vymyslela jednoduchú riekanku sedemnásobná majsterka sveta. Ak do spoločnej vitríny úspechov vloží Raphael zo svetových šampionátov svojich taktiež sedem zlatých z MS, vytvorí sa ozajstný francúzsko-nórsky biatlonový národný poklad, spolu s olympiádou s 30 vzácnymi kovmi (7-4-3 Liv Grete a 7-3-6 Raphael).

Liv Grete za svoju prácu považuje biatlon a tesne pred ZOH v Turíne povinnosť odpracovať na tratiach toľko, aby jej to prinieslo minimálne jednu medailu. Raphael uvažuje podobne, aj v rodičovskom duchu. "Pred narodením Emmy to bolo všetko ľahšie, tréning, masáže, spanie, všetko som mohol robiť na sto percent, a to vždy, keď som si zmyslel. Od januára 2003 však nastal totálny obrat, moja myseľ sa neustále zaoberala dcérkou a nemohol som si spočiatku všetko zharmonizovať. Viem však jedno, chcem mať tri deti, druhé už po olympiáde v Turíne. Nechcem byť starým senilným dedkom, keď moje deti budú mať dvadsať rokov."

Súvisiace články