Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Vydarený rok korunovali pri Atlantiku

Sportnet|Publikované 5. dec 2008 o 00:00

Slovenskí kickboxeri cestovali na ME do Portugalska s cieľom získať dve medaily, priniesli ich štyri.KOŠICE. V portugalskom meste Guimaraes

Slovenskí kickboxeri cestovali na ME do Portugalska s cieľom získať dve medaily, priniesli ich štyri.

KOŠICE. V portugalskom meste Guimaraes neďaleko Porta sa konala druhá časť majstrovstiev Európy WAKO v kickboxe. Pred mesiacom bola prvá v bulharskej Varne v disciplínach semikontakt, fullkontakt a formy. Tentoraz boli na programe lightkontakt, low-kick a K1-rules (bývalý thajský box).

Striebro a tri bronzy

Slovenský kickbox získal štyri medaily - jednu striebornú a tri bronzové. Vo finále sa predstavil v K1-rules v kategórii do 91 kg Lukáš Horák (Steel Trans Košice), bronz získali Zuzana Gregušová (Guard Bratislava) v lightkontakte do 55 kg, Vladimír Idrányi v low-kicku do 81 kg a Michal Hromek (obaja ŠK Kickbox Prievidza) v low-kicku do 86 kg. "Tento výsledok nás určite prekvapil, potešil a prevýšil naše očakávania. Prekvapujúcejší je v tom smere, že sme nezískali toľko kovov v lightkontakte, v ktorom sme viac očakávali, ale v ringových disciplínach," zhodnotil vystúpenie Slovákov predseda Slovenského zväzu kickboxu a vedúci výpravy Peter Onuščák a pokračoval: "Samozrejme, sme spokojní. Striebro v podaní Lukáša Horáka bolo prekvapením, lebo bol nováčikom v reprezentácii. Vlado Idrányi i Michal Hromek ukázali dobré výkony v low-kicku. Ich semifinálové súboje boli veľmi vyrovnané a pri lepšej konštelácii a lepšej koncovke bola šanca i na finále. Veľmi milo prekvapila Zuzka Gregušová. Pravdu povediac, s jej medailou sme až tak nerátali. Skôr veľmi blízko mali k postupu do semifinále Viktor Žuffa či Svatava Špániková, ktorí prehrali tesne."

Organizácia klapala

V Guimaraesi sa zišlo 470 súťažiacich z 32 krajín, čo je podobná účasť, ako nedávno vo Varne. Súťažilo sa v priestrannom komplexe a Portugalci svoju organizáciu zvládli výborne. Zásluhu však na tom má i samotná asociácia WAKO: "Už to nie je záležitosť len usporiadateľskej krajiny. Všetko to má pod palcom WAKO tím. Sú to ľudia z technickej komisie, ktorí majú na starosti pavúky, vyžrebovania, váženie, poradie zápasov, okamžitý výsledkový servis na internete. Všetko fungovalo veľmi dobre, neboli žiadne zbytočné prestoje. Každý vedel, kedy súťaží. Staronovou novinkou bolo zavedenie online skoring systému, ale už naozaj vo vylepšenej forme. Pretekári, tréneri i diváci v lightkontakte priamo videli, ako sa prelieva zápas, ktorý rozhodca ako boduje. Bolo to atraktívne a zároveň sa tým eliminovali nepredvídané rozhodnutia. Na budúci rok sa tento systém zavedie i do bodovania v ringových disciplínach."

Spolu pätnásť medailí

Slovenský kickbox má za sebou mimoriadne vydarený rok. Pred mesiacom priviezli domov z ME vo Varne dva bronzy vo fullkontakte zásluhou členov klubu STS Poprad Pavla Garaja (do 75 kg) a Ladislava Kačmaráka (do 91 kg). Teraz k nim pripojili ďalšie štyri kovy. "Šesť medailí z tohtoročných kontinentálnych šampionátov je výborná vizitka. Slovenský kickbox dal na významných podujatiach opäť o sebe vedieť, čo nás všetkých veľmi teší. Netreba zabúdať i na septembrové majstrovstvá sveta juniorov v Neapoli, kde sme získali deväť medailí - dve zlaté, jedna strieborná, šesť bronzových. Napriek zníženému rozpočtu zo strany štátu je to za posledné roky naša najúspešnejšia sezóna," dodal P. Onuščák.

TOMÁŠ PETRO

Súvisiace články