Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Vrchol sezóny žiadne ospravedlnenia neuznáva

Sportnet|Publikované 9. feb 2009 o 23:00

Tento víkend sa uskutoční generálka na majstrovstvá sveta. Svetový pohár v Taliansku bude poslednou príležitosťou na odobrenie formy a navodenie

primeranej nálady u bežcov na lyžiach. V Liberci to už bude o inom, vrchol sezóny žiadne ospravedlnenia neuznáva.

KOŠICE. To si uvedomujú i slovenskí pretekári, ktorí zostávajú dosiaľ dlžní svojim predsavzatiam a hotujú sa manko dobehnúť práve pod Ještědom.

Umiestnenie ho nezdeptalo

V minulých sezónach sa najviac na MS vyburcoval Martin Bajčičák. Lenže aj tento ťahúň našej malej ekipy je stále v tieni výkonnosti, akú predvádzal. Po chorobe a výpadku v tréningu si trúfol naštartovať svoj motor na "sveťáku" v Rusku, lenže ani toto predsavzatie nedopadlo dobre. V Rybinsku stroskotal na pätnástke voľne s hromadným štartom, keď obsadil až 50. miesto so stratou minútu a trinásť sekúnd na víťaza. "Bol som sklamaný. Už tréningy na Štrbskom Plese naznačovali, že nedokážem udržať maximálne tempo, pulzovo ani výkonnostne, neatakujem prah mojich schopností. Dve kolá som ťahal solídne, lenže v treťom som začal strácať, ale minútové manko ma postihlo najmä v záverečných kilometroch. Nebol som vo svojej koži," rozhovoril sa člen Strediska štátnej športovej reprezentácie. Absencia v príprave sa podpísala pod jeho umiestnenie. Psychicky ho to ale nezdeptalo, spoliehal sa na to, že si to vynahradí v skiatlone, ktorý je preňho ešte viac šitý na mieru absolvuje ho i na MS. "Som zvyknutý na úspechy i sklamania, nerobím tragédiu z toho, pokiaľ mi zápolenie nevyjde."

Risk bez ochrany

Z reparátu ale nebolo nič, lebo na druhý deň jury rozhodla o zrušení skiatlonu. Predchádzala tomu zaujímavá situácia. Podľa slov nášho pretekára ráno bolo mínus 29 stupňov, o jedenástej predpoludním o dva stupne menej. Postupne sa trošku "oteplilo" až na -24 stupňov. "To bol taký priemer, na niektorých miestach mohlo byť i chladnejšie. Klimatické podmienky ovplyvňovalo to, že v blízkosti je rieka Volga." Pravidlá hovoria o tom, že pokiaľ ortuť na teplomeri klesne pod mínus osemnásť stupňov, tak zasadne jury a rozhodne, či sa podujatie uskutoční alebo nie. "Mnohí chceli pretekať, iní boli zase boli striktne proti. Nóri predtým dokonca odmietli absolvovať i šprinty, i keď nebola až taká treskúca zima. Ja som zvažoval, čo bude lepšie. Tiež som si uvedomoval, že pred šampionátom nemá význam riskovať zdravotné problémy, hoci by som bol vybehol na trať, keby jury rozhodla kladne ." Náš bežkár si neskôr len tak v tréningovom tempe odbehol zopár "kilákov" s pomocou respirátora, ktorý mal chrániť jeho dýchacie cesty, ale i tak mal toho dosť. "Jedna pretekárka zariskovala, behala bez ochranných pomôcok a večer mala spálené líca, tvár," poznamenal rodák zo Zákamenného. Vo svojej kariére zažil aj horšie veci, na MS v Lahti 2001 súťažil pri mínus 25 stupňoch. Ženské zápolenia zrušili, mužov pustili na trať a vraj na niektorých pasážach trasy bolo až mínus tridsať. "Bolo to kruté, viacerí vzdali, takže viem, čo je to bojovať s takýmto mrazom," pripomenul M. Bajčičák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.