Volejbal sa musí dostať do televízie

Ľubor Halanda by rád posunul slovenských volejbalistov k špičke. Reprezentácia sa však potrebuje dostať do Svetovej ligy, o ktorú už hrala kvalifikáciu.
Ľubor Halanda by rád posunul slovenských volejbalistov k špičke. Reprezentácia sa však potrebuje dostať do Svetovej ligy, o ktorú už hrala kvalifikáciu. (Autor: TASR)
Tomáš Prokop|20. sep 2011 o 18:25

Volejbalový prezident Ľubor Halanda chce zmeny vo financovaní športu. Bez nich nemáme šancu napredovať.

ĽUBOR HALANDA bol výborným československým reprezentantom. Už šiesty rok šéfuje slovenskému volejbalu. Pred štyrmi rokmi priviedol talianskeho trénera Emanuela Zaniniho.

Cez víkend vás zvolili do Správnej rady Európskej volejbalovej konfederácie. Čo to znamená?

„Je to obrovské ocenenie pre Slovenskú volejbalovú federáciu a otvorene hovorím, že to považujem aj za osobný úspech byť v najvyššej rade európskeho volejbalu.“

Volejbalisti skončili na majstrovstvách Európy na piatom mieste, ako hodnotíte ich výsledok?

„Je to najlepšie umiestnenie v slovenskej histórii. Nechali sme za sebou Bulharsko, Francúzsko i Česko. Ukazuje sa, že Európa je veľmi silná a každý môže zdolať každého. Ďalším úspechom je, že nemusíme hrať kvalifikáciu na európsky šampionát v roku 2013 v Poľsku a Dánsku, kam sme postúpili priamo.“

Ako s odstupom času vidíte štvrťfinále s Poľskom, ktoré mohlo posunúť tím do semifinále?

„Dva dni voľna pred zápasom s Poliakmi mali byť našou výhodou, čo sa žiaľ nepotvrdilo. Chlapci boli premotivovaní, príliš chceli, strácali koncentráciu a z toho pramenilo množstvo chýb. Na to, aby sme odbúrali tieto veci potrebujeme hrať s najsilnejšími súpermi.“

Čo sa dá spraviť preto, aby sme hrali častejšie proti najlepším tímom?

„Hrať Svetovú ligu. Preto sa budeme snažiť opäť vyhrať Európsku ligu, aby sme sa dostali do kvalifikácie o svetovú. Na posun vyššie nám chýbajú financie. Vieme, ako sa zlepšiť, no potrebujeme získať prostriedky. Potom môžu ísť chalani na turné do Brazílie, Ruska a hrať ťažké zápasy. Zvykli by si na silných súperov, stratili by rešpekt a nemohlo by sa nám stať to, čo vo štvrťfinále s Poľskom.“

Kde vidíte limity nášho tímu?

„Myslím si, že napriek menšej základni ako majú špičkové tímy toto družstvo má ešte rezervu. Pri dobrej práci sa dá spraviť ďalší krok.“

Hokejisti boli pred deviatimi rokmi majstrami sveta a odvtedy idú dole. Čo možno vyťažiť z volejbalového piateho miesta?

„Toto je veľký problém. Na progres potrebujeme príslušnú legislatívu, ktorá nám zatiaľ chýba. Šport je slabo podporovaný štátom a o privátnom sektore ani nehovorím. Potrebujeme si predovšetkým podchytiť televíziu a potom budeme atraktívni aj pre sponzorov. Toto vo všeobecnosti nefunguje. Ľudia pritom majú radi šport, na Final Four Európskej ligy prišlo v lete do Košíc štyritisíc ľudí.“

Čo treba spraviť prioritne, aby ste napredovali?

„Ak televízia nebude podporovať kluby a federácie, nikdy šport nespopularizujeme. Prišli sme o športový kanál, potom sme mali obrovské problémy dostať volejbal v priamom prenose počas európskeho šampionátu do televízie. Od predstaviteľov verejnoprávnej televízie sme dostali odpoveď, že ich úlohou nie je vychovávať ľudí. Myslím si opak, musíme si cez toto vytvárať osobnosti a na základe toho získavať ďalších priaznivcov. Kým budem v pozícii, v akej som, budem sa snažiť to zmeniť. Šport je predsa nesmierne dôležitý. Ak nebudeme mať zdravý národ, nepohneme sa nikam.“

Dá sa zobrať príklad z inej krajiny, kde to funguje?

„Naším príkladom je a bude Srbsko (vyhralo európsky šampionát). Tam skvelo funguje privátny sektor, ktorý vo veľkom podporuje šport. Veľkí mobilní operátori a iné nadnárodné bohaté firmy dávajú peniaze do športu a potom sa výsledky dostavia.“

Volejbalistom ste vytvorili výborné podmienky na prípravu, ako sa vám to podarilo?

„Je to otázka určenia priorít. Vieme, že na jednej strane sme vytvorili ideálne podmienky pre mužov, ale na druhej máme výčitky svedomia, že niečo podobné nevieme poskytnúť ženám, lebo nám na to neostávajú peniaze. My vieme ako pomôcť aj ženám, aby aj ony mohli hrať Európsku ligu, ale na to nám neostávajú peniaze.

V reprezentácii sú samí legionári, pritom ligu hrajú väčšinou amatéri. Nemrzí vás to?

„Žiaľ, v tomto smere môžeme pomôcť klubom len projektmi, nie financiami. Iniciatíva musí prísť od nich, lebo momentálne je liga slabá a hrajú ju takmer všade len amatéri. Funguje to, že vychováme hráča na určitú úroveň a potom musí ísť čo najskôr do zahraničia, aby mal výkonnosť na reprezentáciu.“

halanda_tasr_res.jpg

Ľubor Halanda s trénerom Emanuelem Zaninim

Za najväčšími úspechmi volejbalistov stojí tréner Emanuele Zanini, ako ste sa k nemu pred štyrmi rokmi dostali?

„Na majstrovstvách Európy v roku 2007 v Moskve trénoval Španielov môj veľmi dobrý kamarát Andrea Anastasi, súčasný tréner Poliakov. Španieli šampionát vyhrali aj napriek tomu, že neboli najlepší na každom poste. Mali sme perspektívny káder a najprv len tak zo žartu sme oslovili Andreu, či by nešiel trénovať Slovensko. Na to odpovedal, že človek nikdy nevie. Tri týždne potom mi napísal e­mail, že dostal ponuku od Talianov, aby ich trénoval na MS 2010, ale dal mi kontakt na Emanuela Zaniniho. S kolegom sme sadli do auta a išli sme si pozrieť jeho tréning vo Verone, kde vtedy trénoval. Oslovili sme ho a dohodli sme sa.“

Ako hodnotíte jeho prácu za štyri roky pri tíme?

„Jeho výsledky hodnotím veľmi pozitívne. Posunul tím k európskej špičke. Hráči sa dostali do lepších líg a je o nich záujem. K tomu im pomohli výkony v národnom drese.“

Bude pokračovať Zanini pri reprezentácii aj v budúcej sezóne?

„Nechcem špekulovať. Zatiaľ je trénerom Zanini, do konca roka by ním mal ostať. To, čo bude ďalší rok, neviem predpovedať, záleží, čo si budeme môcť dovoliť.“

Tím teraz čaká olympijská kvalifikácia, aké sú šance na postup?

„Naša kvalifikácia je nesmierne zložitá. Z majstrovstiev Európy napríklad postupujú finalisti len na Svetový pohár do Japonska, kde bude dvanásť tímov a prví traja sa kvalifikujú na olympiádu. Potom nasleduje kontinentálna kvalifikáciu. Tam budeme aj my v jednej z troch šesťčlenných skupín odkiaľ postupujú len víťazi do májovej kvalifikácie v Bulharsku, z ktorej postúpi na olympijské hry len víťaz. Čiže, musíme absolvovať malé majstrovstvá Európy, tie vyhrať a ani to ešte neznamená postup.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Volejbal»Volejbal sa musí dostať do televízie