Vo veku 93 rokov zomrel krasokorčuliar a vedec Ivan Mauer

Traja najlepší muži: zľava Karol Divín, Alain Giletti, Alain Calmat – a za nimi víťazov otec
Traja najlepší muži: zľava Karol Divín, Alain Giletti, Alain Calmat – a za nimi víťazov otec (Autor: SLOVENSKÉ OLYMPIJSKÉ A ŠPORTOVÉ MÚZEUM)
TASR|11. jún 2018 o 13:33

Získal 12 titulov majstra Slovenska, viedol Karola Divína aj Mariána Filca.

BRATISLAVA. V pondelok vo veku 93 rokov zomrel významný slovenský krasokorčuliarsky činovník Ivan Mauer. Informoval o tom oficiálny web Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) s odvolaním sa na potvrdenie KŠK Slovan Bratislava.

"Rodák z Martina sa najprv krasokorčuľovaniu venoval ako pretekár. V rokoch 1944 - 1956 bol 12-násobný majster Slovenska a na majstrovstvách Európy 1955 v Budapešti skončil jedenásty.

Ešte úspešnejší bol potom ako tréner. V Bratislave viedol od roku 1956 legendárneho Karola Divína, zakrátko dvojnásobného majstra Európy (1958, 1959) a strieborného medailistu zo ZOH 1960 v Squaw Valley, ale aj Mariána Filca (v druhej polovici 60. rokov minulého storočia bol brat slovenského známeho hokejového trénera druhý najlepší pretekár v ČSSR po nedostižnom Ondrejovi Nepelovi), Ľudmilu Bezákovú, Evu Grožajovú alebo Petra Bartosiewicza.

Športový vedec

Najväčšie medzinárodné meno si však Ivan Mauer urobil ako pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského i na Telovýchovnej škole SÚV ČSZTV v Bratislave, aj ako renomovaný vedec.

Venoval sa predovšetkým skúmaniu genetických, fyziologických a biomechanických predpokladov na realizovanie náročných prvkov v krasokorčuľovaní, pričom osobitne analyzoval pohyb pretekárov vo vzduchu pri skokoch a dĺžku tohto pohybu.

V tejto oblasti sa stal odborníkom svetového formátu, ktorý vyškolil stovky trénerov doma aj v cudzine, predovšetkým v Nemecku (napríklad legendárnu Juttu Müllerovú) a v Škandinávii.

Domáce aj medzinárodné ocenenia

Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) Ivana Mauera menovala za svojho experta, takže v zahraničí viedol množstvo vzdelávacích seminárov a prednášal na mnohých odborných konferenciách.

V roku 1996 ISU ocenila jeho zásluhy v oblasti vedy a výskumu svojim najvyšším vyznamenaním - Häslerovou medailou.

V roku 2006 Slovenský olympijský výbor udelil Ivanovi Mauerovi za jeho rozsiahle zásluhy v oblasti športu Zlaté kruhy SOV a udelil mu čestné členstvo," uvádza v profile mentora slovenského i svetového krasokorčuľovania web SOV.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vo veku 93 rokov zomrel krasokorčuliar a vedec Ivan Mauer